Reklama

6 podmienok pestovania pomocou VÝSEVNÝCH DISKOV: Takto sa vám úroda vydarí

Výsevné disky sú určené na pestovanie zeleniny a byliniek v nádobách.

Zdroj: Záhradkár/Michal Sedláček

Reklama

Kým na hriadky môžete popri klasickom osive vyskúšať aj výhody výsevných pásikov, pri pestovaní zeleniny, no hlavne byliniek v nádobách sa osvedčili výsevné disky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Ako to vyzerá v záhrade prezidentky Zuzany Čaputovej?

    Majú tvar kruhu a ich použitie vám nezaberie viac ako tri minúty. Práca s nimi je veľmi čistá a nevyžaduje špeciálnu prípravu.

    Zdroj: Michal Sedláček

    Výsevný disk vždy pokladajte na zavlažený substrát. Voda je dôležitou podmienkou toho, aby sa obal disku rozložil a semienka vyklíčili.

    Nevýhodou môže byť pomerne obmedzený sortiment. V balení sa zvyčajne nachádzajú tri výsevné disky, pričom každý môže obsahovať semená iného druhu alebo rôzne kombinácie. V jednej pestovateľskej nádobe pri správnej starostlivosti môžete dopestovať zaujímavú zmes byliniek na čaj alebo rôznofarebné bazalky. Nie­ktorí výrobcovia ponúkajú aj odrody rajčiakov určené na pestovanie v črepníkoch, rôzne kombinácie listových zelenín a čili papričiek.

    Zdroj: Michal Sedláček

    Aj po položení na vlhký substrát treba výsevný disk ešte poriadne zmáčať vodou. Skontrolujte, či dobre priľnul k pôde, zasypte ho asi centimetrovou vrstvou substrátu a mierne utlačte. Opäť zalejte, ale tak, aby ste z neho neodplavili zeminu.

    Ako pri používaní výsevných diskov uspieť?

    1. Kvalitný substrát: Je vhodné použiť výsevný, ktorý neobsahuje veľa živín. Pri vyhnojenom substráte je podstatne sťažené klíčenie semien.
    2. Dostatočná vlhkosť: Starší substrát býva presušený a horšie viaže vodu. Prevlhčite ho ešte pred naplnením do črepníkov.
    3. Primeraná hĺbka: Na zasypanie disku stačí niekoľko milimetrov, najviac 1 cm substrátu.
    4. Predchádzanie prísušku: Pri nekvalitnom substráte sa  môže vytvoriť prísušok, ktorý bráni prenikaniu vzduchu ku klíčiacim semenám. Jeho vzniku predídete použitím nezlievavého substrátu a tým, že po zasypaní výsevného disku už povrch nepolejete, ale len prikryjete netkanou textíliou.
    5. Pravidelná zálievka: Substrát udržiavajte optimálne vlhký. Polievajte opatrne, no tak, aby ste prevlhčili celý profil črepníka.
    6. Správna teplota: Je veľmi mylné myslieť si, že všetky výsevy môžete postaviť na parapet nad radiátor. Každý rastlinný druh má inú minimálnu, optimálnu a maximálnu teplotu na klíčenie. Napríklad petržlen, ale aj mnohé iné zeleniny dokonca na klíčenie vyžadujú striedanie dennej (vyššej) a nočnej (nižšej) teploty.
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Je to také jednoduché! Výsevné disky vám ušetria čas a prinesú úrodu v kvetináčoch