Čarovný zimný otužilec! Pestujete ho na balkóne aj vy?
2. 12. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:44)

Zdroj: profimedia.sk
Cyklámeny sú známe hlavne ako črepníkové rastliny. Kvitnú v čase, keď väčšina obľúbených izboviek prechádza štádiom vegetačného pokoja. Vedeli ste, že ich môžete úspešne pestovať aj na balkóne či v záhrade?
Zdroj: Profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: čitateľka Dagmar
Galéria k článku
Pevné zelené listy diskovitého, srdcovitého či obličkovitého tvaru vyrastajú na dlhých stopkách z podzemnej hľuzy, ktorá obsahuje prudko jedovatý alkaloid cyklamín. Niektoré druhy kvitnú na jar, iné na jeseň, pre svoju variabilitu sa však ťažšie rozlišujú. Kvety na stonkách kvitnú v odtieňoch ružovej až karmínovej, no nájdete i bielokveté odrody.
Asi 20 druhov cyklámenov rastie v Stredomorí, od Španielska po východný Irán, a dokonca až na severovýchod Afriky. Nie všetky sú však rovnako odolné, a preto môžete v našich podmienkach skúsiť pestovať dva či tri druhy. Nečakajte však rovnako veľké kvety na vysokých stonkách, ako majú cyklámeny pestované v črepníkoch. Ich záhradní príbuzní sú o niečo menší, avšak svojou krásou nijak nezaostávajú.
Otužilí krásavci
Cyklámen neapolský (Cyclamen hederifolium)
Ak sa rozhodnete skúsiť pestovať cyklámeny v záhrade, začnite práve s týmto druhom. Je najodolnejší a preto je jeho pestovanie aj najjednoduchšie. Ružové alebo biele kvety sa objavujú o niečo skôr alebo súčasne s mramorovanými listami s výraznou striebristou kresbou koncom leta až na jeseň (koniec augusta – október). Listy zostávajú na rastline aj po odkvete a to až do konca jari. Tvoria pritom krásny prírodný koberec.
Zdroj: shutterstock.com
Cyklámen neapolský je najodolnejší, a preto je jeho pestovanie aj najjednoduchšie.
Cyklámen purpurový (Cyclamen purpurascens)
Na prvý pohľad sa môže zdať najviac obyčajný, lebo tmavoružové kvety nie sú až také elegantné, ako kvety jeho príbuzných. Lákajú však nezvyčajne silnou vôňou. Rozkvitajú od júla do septembra. Okrúhle, niekedy srdcovité listy sú na rube červenofialové a prezimujú.
Zdroj: shutterstock.com
Cyklámen purpurový láka nezvyčajne silnou vôňou.
Skorý jarný otužilec
Cyclamen coum
Je o niečo menší, ako cyklámen neapolský. Okrúhle, na okraji hladké listy sú zvyčajne tmavozelené so škvrnitou kresbou, na rube načervenalé. Kvitne od februára do apríla bledoružovými kvetmi s bielou alebo tmavoružovou škvrnou. Zaslúži si dobré stanovište s priepustnou pôdou, aby naplno ukázal svoju krásu.
Zdroj: shutterstock.com
Cyclamen coum kvitne od februára do apríla bledoružovými kvetmi s bielou alebo tmavoružovou škvrnou.
Vhodní susedia
Na jeseň a v zime kvitnúce cyklámeny môžete vo výsadbe kombinovať so vždyzeleným brečtanom. Hodia sa do skaliek, ktoré rozveselia v čase, keď už v nich iné rastliny nekvitnú. V lete však dávajte pozor, aby ste pri práci nepoškodili zatiahnuté hľuzy. Odrody s mramorovanými a striebristými listami pekne vynikmú v kombinácii s tmavo sfarbenými listami heuchery alebo bradníka (Ophiopogon).
Zdroj: profimedia.sk
CYKLÁMEN V ZÁHRADE: Stačí si len vybrať ten správny druh.
Na jar kvitnúce cyklámeny sú spolu s čemericami vhodné ako podsadba veľmi skoro kvitnúcich krov (hamamel prostredný, jazmín nahý, zimovec včasný, lieska obyčajná ‘Contorta’ ) alebo ako partner pre snežienky či tavolín zimný.
Cyklámeny využijete aj pri jesennom dekorovaní balkónov. Ak črepníky dobre zaizolujete aby nenamrzli korene, nadzemná časť rastliny v dobrej kondícii vydrží aj -4 °C. Vhodní spoločníci sú vres, chryzantéma, fialka sirôtková, vždyzelená skimia, gaultéria, brečtan či rozchodník.