Reklama

Zelené strechy od A po Z: Zakladanie, údržba, výber rastlín a (ne)výhody strešných záhrad

Strešná záhrada už nie je len moderným výdobytkom či akýmsi rozmarom. V dôsledku nedostatku zelených plôch je možné a žiadané ozeleniť strechy. Pestovanie v nádobách je ideálne pre trvalky, ale i pre zeleninu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Zelené strechy sú trendom posledných rokov. Stavebníci reagujú na neustále zmenšovanie zelených plôch a tvoria zeleň na strechách. Neraz sa do výšok presúva aj pestovanie úžitkových plodín. Strešné záhrady sú ideálnym riešením pre tých, ktorí chcú pestovať zeleninu a ovocie, ale nemajú k dispozícii tradičnú záhradu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Správny výber je kľúčový! Najlepšie rastliny na strešné záhrady

    Vplyvom činnosti človeka, a to najmä stavebným rozmachom, žiaľ, ubúdajú plochy zelene. Na malých pozemkoch staviame veľké domy a na záhradu veľa miesta neostáva. Krajinu veľmi rýchlo urbanizujeme, pre uspokojenie ľudských potrieb príroda čoraz viac ustupuje stavbám a spevneným plochám. Súčasný stav životného prostredia a klímy priam volá o pomoc a budúcnosť ďalších generácií je v našich rukách. Už niekoľko rokov možno sledovať sprísňujúce sa normy v stavebníctve. Minimálny dosah na prírodu, ekonomické a ekologické riešenia sú už samozrejmé.

    Významným faktorom na ozdravenie ovzdušia, zlepšenie klímy a skvalitnenie komfortu života v našom bezprostrednom okolí je budovanie strešných záhrad. Tu badať dokonalé prepojenie stavebníctva a záhradnej architektúry. Zelené strechy sa stávajú nielen výdobytkom moderných budov a prestíže svojich majiteľov. Sú akousi ekologickou náplasťou na „rany“ prírody spôsobené človekom a jeho činmi. Dôvodom inštalácie vegetačných striech v minulosti bola najmä ich tepelnoizolačná funkcia. V súčasnosti sa stretávame s plánovaním týchto konštrukcií aj v regulatívoch či územných plánoch miest a obcí.

    Alternatívou „vrátenia“ zelených plôch do vidieckeho či mestského prostredia je vybudovanie strešnej záhrady. Zelené alebo vegetačné strechy sa rozdeľujú na dva základné typy – na strechy extenzívne a intenzívne. Toto rozdelenie napovedá o intenzite a spôsobe využívania strešných záhrad.

    — Záhradkár

    Kde ich nájdete

    Typickými predstaviteľmi zelených striech sú už viac ako tisícročie severské krajiny. Tento prirodzený spôsob pokrývania obydlí sa v Európe postupne stal akýmsi trendom. V západných krajinách možno pozorovať čoraz častejšie sa vyskytujúce vegetačné strechy, najmä v Nemecku v 60. rokoch minulého storočia. A to nielen na budovách, ale i na autobusových zastávkach, čerpacích staniciach. Môžu pokrývať administratívne budovy, rodinné domy, garáže, altánky, pivnice, záhradné domčeky, pergoly, ale napríklad i také malé objekty, ako sú búdy pre domácich miláčikov alebo hmyzie domčeky. Strešné záhrady majú architektonickú, urbanistickú, hygienickú, klimatickú, ochrannú, ekologickú a psychologickú funkciu.

    Praktické tipy

    • Vetrolamy: Silný vietor na strechách môže poškodiť citlivejšie rastliny. Použite vetrolamy, ako sú zásteny, alebo pestujte vyššie rastliny na okrajoch záhrady. Tie ochránia nižšie druhy.
    • Hnojenie a pôda: Používajte substrát obohatený o organické hnojivá a pravidelne dopĺňajte živiny, aby ste kompenzovali ich obmedzené množstvo v nádobách.

    Intenzívne vegetačné strechy

    Na streche je možné vytvoriť plnohodnotnú záhradu, ktorá ponúkne miesto vhodné na relax či dokonca pestovanie zeleniny a ovocia. Samozrejme, len v prípade, ak to nosná konštrukcia dovoľuje. Tento typ strešnej záhrady sa veľmi nelíši od bežných záhrad. Pri dodržaní základných konštrukčných kritérií a postupov je možné na strechu vysadiť menšie stromy, kry a naozaj rozličný sortiment trvaliek. Vytvoríte tak nielen estetickú plochu, ale zároveň ďalšiu plnohodnotnú plochu zelene so všetkými výhodami vegetačných striech.

    Strešné záhrady už nie sú považované za výdobytok modernej architektúry. Stávajú sa bežnou a potrebnou súčasťou urbanizovaných priestorov.

    — Záhradkár

    Dôležité údaje

    Ideálne je myslieť na založenie strešnej záhrady už vo fáze prípravy projektu na stavebné povolenie. Dodatočná stavba záhrady na streche je náročnejšia. Nosnosť strechy musí byť 300 až 2 000 kg/m2. Len samotný substrát by mal byť vo vrstve 30 až 100 cm, pričom od hrúbky substrátu závisí výber druhov. Substrát musí zabezpečiť pre rastliny optimálnu výživu, používajte zeminu určenú na strešné záhrady. Na strechu môžete umiestniť aj vegetačné nádoby. Nevyhnutná je kvalitná strešná konštrukcia a dokonale urobená hydroizolačná vrstva. Pri intenzívne využívanej strešnej záhrade sa z bezpečnostných dôvodov odporúča vybudovať okolo strechy zábradlie. Odporúčame pred samotnou realizáciou strešnej záhrady obrátiť sa na stavebný úrad.

    Zdroj: Shutterstock

    Pestovanie na strešných záhradách má svoje špecifiká, ale pri správnom výbere rastlín a techník starostlivosti sa môžete tešiť z bohatej úrody. Uprednostnite plodiny, ktoré sú odolné, kompaktné a vhodné v obmedzenom priestore.

    Využitie

    Intenzívna strešná záhrada dokáže nahradiť záhradu takmer v plnom rozsahu. Poskytuje nielen priestor na pestovanie rastlín, ale i možnosť relaxu, usporiadania piknikov či grilovačiek. Na bytových domoch ponúkajú takéto strechy možnosť vzniku komunitných záhrad a tým upevňovania sociálnych väzieb obyvateľov. Ak potrebujete zvýšiť estetickú aj ekonomickú hodnotu stavby, vybudujte strešnú záhradu.

    Strešné záhrady umožňujú využívať inak nevyužité strešné plochy na pestovanie vlastnej zeleniny, ovocia a byliniek, čím nielenže prispievajú k udržateľnosti, ale aj k zlepšeniu kvality života v mestských oblastiach.

    — Záhradkár

    Údržba je nevyhnutná

    Tak ako neexistujú bezúdržbové záhrady, ani strešná záhrada nesmie ostať bez povšimnutia. Trávnik, trvalky, kry a stromy vyžadujú pravidelný rez, kosenie, zálievku, hnojenie. Druhy, ktoré vám majú prinášať úrodu v podobe chutného ovocia a zeleniny, sú na vašu starostlivosť priam odkázané, pretože pri ich zanedbaní nepríde uspokojivý výsledok vašej záhradkárskej snahy. Samozrejmá je pravidelná kontrola rastlín, ochrana pred chorobami a škodcami či zimná ochrana pred mrazmi. Vhodné je pouvažovať o realizácii samozavlažovacieho systému, pretože takáto záhrada je exponovaná a výška substrátu je predsa len nižšia, pôda vo vyvýšených záhonoch či v nádobách rýchlejšie presychá.

    Včely na streche?

    Včelín môže byť skvelým doplnkom strešnej záhrady a prispieva k podpore biodiverzity a opeľovaniu rastlín. Chov včiel na strechách je na Slovensku možný, podlieha však určitým legislatívnym a praktickým obmedzeniam. Chov včiel je regulovaný predovšetkým zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a ďalšími súvisiacimi predpismi, ktoré stanovujú podmienky na umiestnenie včelstiev. Hoci zákon nespomína špecificky strechy ako miesto pre včelíny, vzťahujú sa na ne rovnaké pravidlá ako na iné lokality. Pri správnom plánovaní a realizácii môže byť strešný včelín nielen ekologickým prínosom, ale aj zaujímavým spôsobom, ako podporiť mestské prostredie a biodiverzitu.

    Výber rastlín

    Intenzívne vegetačné výsadby obsahujú už spomenutý trávnik, trvalkové záhony, okrasné trávy, kry a stromy dorastajúce do maximálnej výšky 2 až 3 m. Vyberajte preto odrody, ktoré nepresahujú túto výšku. Zároveň by rastliny mali byť odolné proti vetru. Čo sa týka výberu úžitkových rastlín, sortiment nie je taký široký ako pri pestovaní na klasických hriadkach v záhrade. Stále si však každý záhradkár vyberie. Treba zvážiť skladovanie záhradného náradia či umiestnenie kompostéra, prípadne vyriešiť iný spôsob likvidácie a odstraňovania organického odpadu.

    Ako začať? Čítajte na nasledujúcej strane >>>

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.