Reklama

Slováci považujú trávnik za srdce ZÁHRADY! Základné pojmy však ovláda len MÁLOKTO

Pri aerifikácii (prevzdušnení) sa robia do trávnika otvory v hĺbke od 6 do 8 cm pomocou dutých alebo plných hrotov.

Zdroj: shutterstock

Reklama

V súvislosti so starostlivosťou o trávnik sa môžete stretnúť s výrazmi, ako sú skarifikácia, vertikulácia, vyčesanie a grooming. Všetky tieto výrazy môžu byť a aj určite sú dosť mätúce, preto je dôležité uviesť rozdiely medzi nimi a ich používaním.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Podporte TRÁVNIK mykorízou! Nebudete veriť, čo sa s ním udeje

    Základný slovník trávnikára

    V súvislosti so starostlivosťou o trávnik sa môžete stretnúť s výrazmi, ako sú skarifikácia, vertikulácia, vyčesanie a grooming. Všetky tieto výrazy môžu byť a aj určite sú dosť mätúce, preto je dôležité uviesť rozdiely medzi nimi a ich používaním. Všetky úkony majú jedno spoločné, a to odstraňovanie plsti z trávnika (organickú hmotu), ako aj machu. Jediným rozdielom je to, že sa robia rôznymi nožmi, v rôznych hĺbkach a frekvenciách.

    Zdroj: shutterstock

    Pri vertikulácii môžete oslabiť či odstrániť určité druhy náletových burín, ktoré veľmi rýchlo obsadia prázdne miesta v trávnikoch.

    Plsť: Vrstva mŕtvych a živých častí rastlín (koreňov, výhonkov, stebiel, stvolov, listového tkaniva), ktorá sa vytvára na povrchu pôdy. Môže byť rôzne hrubá. Je to v podstate starina, ktorá bráni prenikaniu vody a živín do pôdy.

    Skarifikácia: Používa sa na odstránenie veľkého množstva plsti z trávnika s prienikom nožov do hĺbky 5 až 10 mm pôdy. Stroje, ktoré sa používajú na hĺbkovú skarifikáciu, majú omnoho silnejší výkon ako komerčné stroje. Nože sú vyrobené z kalenej ocele kvôli ich odolnosti a rozstupy medzi nimi sú širšie.

    Vertikulácia: Ľahší typ skarifikácie, ktorá je menej agresívna. Dochádza k väčšiemu prístupu vody, živín a hlavne sa podporí odnožovanie trávnika. Vertikulačné kazety majú viac nožov ako skarifikačné, pričom vzájomné rozstupy sú bližšie k sebe. Trávnik sa najprv pokosí na 2,5 cm až 3 cm a vertikuluje sa najskôr pozdĺžne a potom priečne alebo v uhle 45 stupňov. Po vertikulácii je čiastočne oslabený, a preto je potrebná 7-dňová regenerácia v podobe prísunu vyššej dávky dusíkatého hnojiva.

    Zdroj: shutterstock

    Všetky úkony majú jedno spoločné, a to odstraňovanie plsti z trávnika (organickú hmotu), ako aj machu. Jediným rozdielom je to, že sa robia rôznymi nožmi, v rôznych hĺbkach a frekvenciách.

    Grooming: Najmenej agresívny zásah. Prerezanie trávy v listovej oblasti nezasahuje do oblasti, kde sa nachádza trávna plsť. Groomery sú malé nože s pevnými hrotmi, ktoré jemne prerezávajú trávnik vo vertikálnom smere. Ako alternatíva sa používa jednoduchý drôtený hrebeň, ktorý pred kosením vyzdvihuje trávu s bočným rastom, čím sa lepšie pokosí a podporí sa jej odnožovanie.  

    Vyčesanie: Primárne určené na vyzdvihnutie bočného rastu trávy, keď samotné stolóny rastú v horizontálnom smere. Používa sa aj na odstránenie machu, vyzbieranie odumretého materiálu z trávy (listy, konáriky, ihličie), na odstraňovanie poškodených stebiel tráv po futbalových zápasoch, ale aj stôp na ihrisku, ktoré tam zanechali hráči po zápase či tréningu.

    Aerifikácia: Cieľom aerifikácie dutými hrotmi je fyzické odstránenie organickej vrstvy (pôdy) a plsti, čím sa vytvoria lepšie podmienky pre prístup kyslíka do pôdy, ale aj čiastočne znižujete zhutnenie pôdy. Cieľom aerifikácie plnými hrotmi je priame prevzdušňovanie pôdy.

    Zdroj: shutterstock

    Kedy robiť jednotlivé úkony?

    • Skarifikácia: Odporúča sa na jar v mesiacoch apríl, máj a na jeseň v mesiacoch august, september spolu s prísevom trávneho osiva. Trávnik sa pred skarifikáciou pokosí aspoň na 3 cm a keďže je po nej čiastočne oslabený je potrebná 7-dňová regenerácia v podobe prísunu vyššej dávky dusíkatého hnojiva.
    • Vertikulácia: Na jar od apríla do júna a na jeseň od augusta do polovice októbra. Určite sa neodporúča ju robiť v letnom období, keď je veľmi teplo a sucho.
    • Vyčesanie: Používa sa na intenzívnych trávnikoch minimálne raz za mesiac a na extenzívnych trávnikoch v obdobiach apríl, jún, september, október.
    • Aerifikácia: Pomocou dutých hrotov sa spravidla robí jedenkrát za sezónu. Potom sa celá plocha zapieskuje. Plnými hrotmi sa robí pravidelne jedenkrát mesačne. Nenarušuje sa povrch porastu a spravidla sa už nepieskuje.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.