Používate klasické OSVIEŽOVAČE vzduchu? Radšej ich nahraďte TÝMTO!
11. 7. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Shutterstock
Buďte pôžitkár, nechajte sa unášať voňavou atmosférou a vneste do svojho príbytku závan sviežosti. Ak upratujete bez chemických čistiacich prostriedkov, zaistiť priestorom vznášajúcu sa arómu bude už len „čerešničkou na torte“.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Ani v tom najluxusnejšie zariadenom príbytku sa nebudete cítiť pohodlne, ak nebude z neho vyžarovať príjemná „vôňa domova“. Nemusíte hneď siahnuť po škodlivých umelých vôňach, skvelo ich zastúpia možnosti, ktoré sú bližšie prírode.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Nádherne voňajú, no sú plné toxických látok, a navyše častokrát zápach iba prekrývajú.
Negatíva chemických vôní
Ak používate v interiéri osviežovače vzduchu, aromatické spreje alebo klasické vonné sviečky, mali by ste spozornieť. Tak ako čistiace prostriedky, aj väčšina umelých vôní obsahuje syntetické chemické látky a príchute, ktoré môžu byť potenciálne škodlivé pre ľudské zdravie. V krajnom prípade môžu vyvolať alergické reakcie, bolesti hlavy či podráždenie dýchacích ciest. Navyše, namiesto odstránenia zápachu ho často iba prekrývajú, čím ešte viac zhoršujú kvalitu vzduchu v miestnosti.
Zdroj: Shutterstock
Ručne vyrábané sviečky z prírodných surovín vyzerajú a aj voňajú dokonalo. Sú originálnym darčekom a ich kúpou podporíte tvorivého lokálneho predajcu.
Nie je sviečka ako sviečka
Hoci vonných sviečok na trhu je celý rad, väčšina z nich je zdraviu škodlivá. Zloženie parafínových sviečok je plné prchavých toxických i karcinogénnych látok, ako je benzén, formaldehyd či oxid uhličitý, a preto sa oplatí obetovať čas a prečítať si zloženie produktu. Ak sa nechcete ukrátiť o romantické okamihy s hrejivým plameňom a príjemnou vôňou, vyberajte prírodné sviečky zo sójového, z kokosového alebo včelieho vosku, ktoré prirodzene vytvoria pokojné a relaxačné prostredie.
Zdroj: shutterstock
Aromoterapia
Prírodná alternatíva
Vyhnite sa teda negatívnym účinkom umelých osviežovačov vzduchu v interiéri a vydajte sa zdraviu prospešnejšou cestou. Určite vám je známa arómoterapia s bohatou paletou prírodných esenciálnych olejov, ktoré môžete striedať podľa ročných období alebo nálady. Niekedy postačí aj miska sušených kvetov alebo vrecúško aromatických byliniek. Ak máte trochu času, môžete si vyrobiť voňavé potpourri alebo namiešať svoj vlastný osviežovač vzduchu.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: shutterstock
Levanduľová arómoterapia
Arómoterapia je naozaj terapiou
Arómoterapia sa považuje za terapeutickú metódu, ktorá využíva prírodné aromatické látky, známe ako esenciálne oleje, na podporu fyzického i emocionálneho blaha. Získavajú sa extrakciou zo stromov, z rastlín i bylín, majú koncentrovanú vôňu, ktorá sa navyše vyznačuje liečebnými vlastnosťami. Okrem iného prebudia váš piaty zmysel, nádherne prevoňajú celú domácnosť, prečistia ju a umožnia pozitívnym energiám voľne prúdiť.
Zdroj: Shutterstock
Viete, že na jednu maličkú, 15 ml fľaštičku treba viac ako 130 kg ružových lupeňov, 13 kg kvetov levandule alebo 45 citrónov?
Najjednoduchšou možnosťou je zapnúť difúzor, arómolampu či odparovač, pridať pár kvapiek vonného oleja a na toxické osviežovače vzduchu môžete razom zabudnúť.
- Zídu sa vám už počas upratovania na výrobu prírodných čistiacich prostriedkov. Vtedy vyberajte oleje s výraznými antibakteriálnymi účinkami, ako je citrón, čajovník, levanduľa, klinček, borovica či mäta.
- Radostnú očistu zaručia citrusové vonné oleje ako grapefruit, pomaranč, bergamot, limeta či mandarínka.
- Svieža vôňa mäty, rozmarínu, smreka, citronely či eukalyptu vás povzbudí a dodá energiu už počas upratovania.
- Bylinné oleje s vôňou dúšky, levandule či šalvie podporia odhodlanie, aby ste všetko dotiahli do úspešného konca.
- Korenistá aróma anízu, kardamómu, škorice, fenikla či zázvoru zaručí teplo domova a pomôže navodiť sviatočnú atmosféru.
- Ak sa túžite doma cítiť ako na dovolenke, zvoľte korenistú vôňu kadidla, myrhy, pačuli, muškátového orieška či ylang-ylang a váš domov bude razom naplnený slnkom a pohodou.
Aký typ esenciálneho oleja zvoliť podľa nálady? Čítajte na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Shutterstock
Tento esenciálny olej testovali na ľuďoch, ktorí mali veľmi nízky krvný tlak, a dokázal im ho zdvihnúť na normálnu úroveň.
Druh esenciálneho oleja môžete zvoiť podľa nálady a aktuálnych pocitov:
- Pri nervovom napätí, strese a potrebe sa upokojiť siahnite po ylang-ylangu, jazmíne či santalovom dreve.
- V prípade, že ste unavení, povzbudenie a chuť na aktivitu vám dodá rozmarín, muškátový oriešok, šalvia, ďumbier (zázvor).
- U podráždených, výbušných a nespokojných ľudí podporia vnímanie zmyselnosti sladké citrusy.
- Ak máte plnú hlavu pracovných povinností, od ktorých sa ťažko odpútavate, uvoľní vás levanduľa, ylang-ylang, santalové drevo či mimóza. Kombinácia mandarínky a muškátu omamného je dokonalá zmes pre skutočných vorkoholikov.