A už vám dnu nepolezú! TOP 7 spôsobov ochrany záhrad a domácností proti hlodavcom
27. 10. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
K chemickému boju proti hlodavcom by ste mali pristúpiť až po neúspešnom aplikovaní všetkých preventívnych a mechanických spôsobov ochrany.

Treba si uvedomiť, že mať záhradu bez jediného hlodavca nie je prakticky možné, keďže svojím spôsobom práve vy okupujete ich prirodzené miesto na život.
Jedy do voľnej prírody nepatria, mohli by ohroziť neškodné zvieratá či dokonca ľudí.
Zdroj: Shutterstock
Odpudzujúce spreje
Konkrétne miesta v záhrade aj v dome môžete ochrániť použitím sprejov, ktoré človek síce necíti, ale hlodavce účinne odpudzujú. Tenký film účinnej látky má trvanlivosť niekoľko týždňov.
Zdroj: Shutterstock
Rastlinný zápach
Hlodavcom zapáchajú aj niektoré rastliny. Skúste do otvorov vložiť vetvičky harmančeka, mäty, vratiča alebo orechové listy. Hraboše nemajú rady ani prýštec, aksamietnicu či cesnak.
Zdroj: Shutterstock
Pomôže prievan
Ak vlastníte fukár na lístie, využite ho ako zdroj prievanu v norách hlodavcov. Nasmerujte ho do otvoru v zemi a vpúšťajte vzduch dlhší čas. Žiadny hlodavec nemá rád chlad a prievan vo svojich chodbičkách.
Zdroj: Shutterstock
Radikálne riešenie
Po zapálení a vyhorení dymovnice proti hlodavcom v pôdnej nore sa začne uvoľňovať jedovatý plyn, ktorý hryzce, hraboše či krty okamžite usmrtí.
Zdroj: Shutterstock
Klasické pasce
Vyskúšať môžete rôzne druhy pascí, ktorých je dnes neúrekom. Vo vonkajšom prostredí ich klaďte skôr v noci. Pri nastavovaní použite rukavice, aby hlodavca neodpudzoval váš pach.
Zdroj: Shutterstock
Pomocníci dravce
Hlavne záhradkárom na dedinách, v blízkosti lesov, na kopaniciach či samotách, kde hospodária na väčšom otvorenom priestranstve, sa osvedčilo budovanie barličiek pre vtáčie dravce (jastrabovité, sokolovité, sovy, krkavcovité) v tvare písmena T. Ak sa vám do záhrady podarí prilákať zimujúce sovy, o ochranu proti hlodavcom budete mať postarané. Rovnako bez mačiek sa kedysi gazdovstvo nezaobišlo. Ak chcete, aby lovili čo najviac, znížte im kŕmnu dávku. Samozrejme, nezabudnite kontrolovať zdravotný stav svojich pomocníkov.
Zdroj: Shutterstock
S jedom opatrne
Jed, ktorý sa vám podarí vložiť hlboko do nory, neskonzumuje nikto iný len hlodavce. Ale aj tak je dobré zaobchádzať s ním veľmi opatrne. Najmä ak máte malé deti a domácich miláčikov. Nastražené jedy môžu ublížiť aj mačkám, ktoré otrávené hlodavce zožerú! Dostupné sú takzvané stop vrecúška, ktoré likvidujú nielen myši, ale aj hryzce, hraboše či potkany. Vôňa, ktorou svoju korisť lákajú spôsobí, že ich rozhryzú a jedovatý obsah skonzumujú.