Reklama

Viete, ako správne zazimovať MUŠKÁTY? Existuje niekoľko rôznych spôsobov

Muškáty bez problémov dokážu prežiť dlhé obdobie sucha len s minimálnym množstvom vody.

Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/112027110456128478/

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Dopestovali ste si v tejto sezóne krásne muškáty a chcete sa z nich tešiť aj na budúci rok? Najjednoduchšie riešenie je ich správne prezimovanie.

Muškáty pochádzajú z južnej Afriky, preto je jasné, že v našich podmienkach nemôžu byť v zime vonku. Vo svojej výbave však majú schopnosť bez problémov zvládať dlhé obdobie sucha len s minimálnym množstvom vody.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Máte poslednú šancu! Takto zazimované muškáty prezimujú správne

    V pôvodných nádobách

    Rastliny, ktoré ste pestovali v črepníkoch a debničkách, môžete v nich nechať aj počas zimy. Najskôr ich však očistite od uschnutých listov, výhonky skráťte asi na polovicu a koreňový bal nechajte mierne preschnúť.

    Potom muškáty preneste do svetlej miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 5 do 10 °C. Pri vyššej teplote by predčasne vyrastali. Vhodné sú pivnice či garáže, chodby, schodištia, verandy.

    Platí pri tom zásada, že čím je v miestnosti menej svetla, tým nižšia by v nej mala byť teplota. Počas zimy muškáty občas polejte, stačí približne raz za mesiac, a odstraňujte zaschnuté listy.

    V novinovom papieri

    V prípade, že nemáte dostatok priestoru alebo vhodnú miestnosť na uloženie nádob s muškátmi, vyskúšajte tento menej tradičný spôsob. Rastliny opatrne pomocou lopatky vyberte z debničiek a pôdu z koreňov dobre otraste.

    Zdroj: pinterest/trendenser.se

    Balíčky uložte vodorovne do drevenej debničky alebo kartónovej škatule, odložte na chladnejšie miesto a počas zimy rastliny priebežne kontrolujte. Stonky občas oroste vodou, aby neuschli. Papier však nesmie byť veľmi vlhký, aby sa nezačala tvoriť pleseň.

    Odstráňte kvety a záhradníckymi nožnicami zrežte stonky na rovnakú dĺžku asi 10 cm. Niekoľko listov môžete na rastlinách ponechať. Potom rastliny aj s koreňmi zakrúťte do hrubšej vrstvy novinového papiera.

    Balíčky uložte vodorovne do drevenej debničky alebo kartónovej škatule, odložte na chladnejšie miesto a počas zimy rastliny priebežne kontrolujte. Stonky občas oroste vodou, aby neuschli. Papier však nesmie byť veľmi vlhký, aby sa nezačala tvoriť pleseň.

    Koreňmi nahor

    Ak máte len niekoľko rastlín muškátov, môžete ich zazimovať tak, že ich vyberiete z črepníkov, zeminu z koreňov vytrasiete a zviažete povrázkom asi po päť kusoch.

    Zdroj: shutterstock

    Viazaničky môžete prípadne zabaliť do novín a potom zavesiť koreňmi nahor do svetlej pivnice.

    Viazaničky môžete prípadne zabaliť do novín a potom zavesiť koreňmi nahor do svetlej pivnice. Pred jarnou výsadbou potom sadeničky ponorte na jeden deň do vody a až potom vysaďte do substrátu.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.