Reklama

Liečivý zázrak našich babičiek! Spoznajte silu PRVOSIENKY

Má výborné účinky pri kašli, nachladnutí a zahlienení.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Nežná bylinka s veľkou silou! Vyberte sa na zber prvosienky jarnej a majte ju doma vo svojej prírodnej lekárničke. Vyskúšajte aj sirup, ktorý nielen skvelo chutí, ale aj lieči.

Prvosienka jarná (Primula veris) sa v tradičnej ľudovej medicíne sa používa už stáročia. Táto nežná kvetina je symbolom jari a jej domovom je Európa.

Pre zdravie

Bylinka je vďaka obsahu saponínov výborná na choroby dýchacích ciest, pri prechladnutí či chrípke. Pomáha aj s vykašliavaním hlienov. Zároveň posilňuje imunitný systém a pôsobí upokojujúco – môže byť nápomocná aj pri nespavosti alebo strese.
Okrem vnútorného použitia sa prvosienka využíva aj zvonka – do mastí, ktoré uľavujú pri bolestiach kĺbov. Má antibakteriálne účinky a pôsobí močopudne, čím podporuje činnosť obličiek a prečisťuje organizmus. Pomáha aj pri reumatických ťažkostiach a prispieva k prečisteniu krvi.
Zaujímavosťou je, že je vhodná aj pre dojčiace ženy – podporuje totiž tvorbu materského mlieka.

Zdroj: shutterstock

Po stáročia je považovaná za symbol jari.

Treba vedieť

Ako aj pri ostatných bylinkách aj pri prvosienke jarnej platí, že ju na podporu zdravia treba užívať v rozumnej miere. Bylinku by nemali užívať tehotné ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Taktiež by sa jej mali vyhnúť ľudia, ktorí sú citliví na aspirín či alergici na peľ.

Zber

V prvom rade treba spomenúť, že prvosienka je u nás čiastočne chránená rastlina. Môžete si ju nazbierať v menšom množstve pre osobnú potrebu.
Typická jarná kráska ponúka na zber kvety a podzemok s koreňom. Rastlinka je čiastočne chránená. Znamená to, že z nej vo voľnej prírode môžete zberať vňať a kvety, ale koreň je chránený. Vždy však treba myslieť aj na to, aby ste zberali len také množstvo, ktoré naozaj využijete. Kvety sa zberajú celé aj s kalichom a to zvyčajne v období od apríla až mája. Sušiť by ste ich mali na tienistom a vzdušnom mieste alebo v sušičke pri teplote do 35°C.

Zdroj: shutterstock

Má schopnosť znižovať zápal v dýchacích cestách.

Prvosienkový sirup

Potrebujete: čerstvé kvety, cukor alebo med, citrón
Do zaváracieho pohára striedavo vrstvite prvosienky, plátky citróna a med alebo cukor. Potom nechajte pohár na svetlom mieste aspoň 7 dní a občas ho pretrepte. Následne sirup preceďte a skladujte v chladničke.
Sirup je výborný do čaju pri prechladnutí alebo na lyžičku pri kašli či ochoreniach dýchacích ciest.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Patrícia Lešková

Externá redaktorka
Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.