Nežná bylinka s veľkou silou! Vyberte sa na zber prvosienky jarnej a majte ju doma vo svojej prírodnej lekárničke. Vyskúšajte aj sirup, ktorý nielen skvelo chutí, ale aj lieči.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Prvosienka jarná (Primula veris) sa v tradičnej ľudovej medicíne sa používa už stáročia. Táto nežná kvetina je symbolom jari a jej domovom je Európa.
Pre zdravie
Bylinka je vďaka obsahu saponínov výborná na choroby dýchacích ciest, pri prechladnutí či chrípke. Pomáha aj s vykašliavaním hlienov. Zároveň posilňuje imunitný systém a pôsobí upokojujúco – môže byť nápomocná aj pri nespavosti alebo strese.
Okrem vnútorného použitia sa prvosienka využíva aj zvonka – do mastí, ktoré uľavujú pri bolestiach kĺbov. Má antibakteriálne účinky a pôsobí močopudne, čím podporuje činnosť obličiek a prečisťuje organizmus. Pomáha aj pri reumatických ťažkostiach a prispieva k prečisteniu krvi.
Zaujímavosťou je, že je vhodná aj pre dojčiace ženy – podporuje totiž tvorbu materského mlieka.
Zdroj: shutterstock
Po stáročia je považovaná za symbol jari.
Treba vedieť
Ako aj pri ostatných bylinkách aj pri prvosienke jarnej platí, že ju na podporu zdravia treba užívať v rozumnej miere. Bylinku by nemali užívať tehotné ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Taktiež by sa jej mali vyhnúť ľudia, ktorí sú citliví na aspirín či alergici na peľ.
Zber
V prvom rade treba spomenúť, že prvosienka je u nás čiastočne chránená rastlina. Môžete si ju nazbierať v menšom množstve pre osobnú potrebu.
Typická jarná kráska ponúka na zber kvety a podzemok s koreňom. Rastlinka je čiastočne chránená. Znamená to, že z nej vo voľnej prírode môžete zberať vňať a kvety, ale koreň je chránený. Vždy však treba myslieť aj na to, aby ste zberali len také množstvo, ktoré naozaj využijete. Kvety sa zberajú celé aj s kalichom a to zvyčajne v období od apríla až mája. Sušiť by ste ich mali na tienistom a vzdušnom mieste alebo v sušičke pri teplote do 35°C.
Zdroj: shutterstock
Má schopnosť znižovať zápal v dýchacích cestách.
Prvosienkový sirup
Potrebujete: čerstvé kvety, cukor alebo med, citrón
Do zaváracieho pohára striedavo vrstvite prvosienky, plátky citróna a med alebo cukor. Potom nechajte pohár na svetlom mieste aspoň 7 dní a občas ho pretrepte. Následne sirup preceďte a skladujte v chladničke.
Sirup je výborný do čaju pri prechladnutí alebo na lyžičku pri kašli či ochoreniach dýchacích ciest.