Reklama

Zistite, ktoré bylinky sú najlepšie na december + RECEPT na legendárne švédske kvapky

Švédske kvapky sú pomerne známy produkt z lekární, ale vedeli ste, že si ich môžete vyrobiť aj sami?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Blížia sa Vianoce, sviatky pokoja, rodinných stretnutí a áno, aj darčekov. Vyžiadaných aj nevyžiadaných. Medzi tie nevyžiadané patria aj vírusy a baktérie, ktoré sa vďaka rôznym školským besiedkam, firemným večierkom, vianočným trhom rýchlo šíria.

Prekvapia vás v čase, keď to najmenej potrebujete! Ale tak, ako spravodlivá matka príroda stvorila baktérie a vírusy, vytvorila aj bylinky a potraviny, ktoré vám pomôžu sa vyliečiť. Keď na vás príde prvá vlna choroby, zababušte sa do deky, pripravte si šálku čaju, pridajte trochu prírodných liečiv a nechajte prírodu urobiť svoje zázraky. Všetky tieto rady sú aplikovateľné aj na deti, s výnimkou chrenu, pokiaľ doma nemáte malého labužníka.

Nechcené návštevy

Chrípka a prechladnutie sú nepríjemní spoločníci, ktorí vašu spoločnosť vyhľadávajú hlavne v chladnejších mesiacoch. Chrípka, na rozdiel od bežného prechladnutia, udrie náhle a silne – sprevádzaná vysokými teplotami, bolesťami hlavy, svalov a vyčerpanosťou. Prechladnutie sa rozvíja postupne, príznakmi, ako je bolesť hrdla, kýchanie a pocit plného nosa. Neradno ho podceňovať, lebo aj za bežným prechladnutím sa môže skrývať vážnejšia komplikácia.

Zdroj: Shutterstock

Prechladnutie či chrípku nie je nutné liečiť hneď liekmi. Siahnite po bylinkách, odpočívajte a pridajte vitamíny v podobe vyváženej stravy.

Bylinkové čaje na liečbu chrípky

„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Pri liečbe chrípky si môžete toto staré české príslovie opakovať až do vyliečenia. Čaj z bazových kvetov pôsobí protizápalovo, podporuje činnosť dýchacieho ústrojenstva a pomáha znižovať horúčku. Keď k baze pridáte lipový kvet, mätu alebo rebríček, dostanete silnú zmes, ktorá prečistí telo a podporí krvný obeh. Rumančekový čaj, šípky plné vitamínu C a echinacea – všetky tieto prírodné zázraky posilnia váš imunitný systém a pripravia telo na boj s chorobou.

Tri rady bylinkárok a starých mám

  • Hovorí sa, že cesnak je lekárom chudobného a jeho prínosy poznali už starí Egypťania. Dva strúčiky denne dokážu zázraky. Je silným prírodným antibiotikom a pomáha zničiť baktérie a vírusy.
  • Skúste aj chrenový med – jeho horčicové oleje prispievajú k lepšiemu prekrveniu a pôsobia ako prírodný liek. Pripravíte ho zmiešaním chrenu a medu. Užívajte po lyžičke každé dve hodiny.
  • Citrón, pomaranče a grapefruity dodávajú telu potrebný vitamín C, ktorý podporuje imunitu a pomáha rýchlejšie zotaviť sa.

Suchý vzduch neprospieva

Inhalátory a zvlhčovače vzduchu sú pri chrípke a prechladnutí veľmi nápomocné. Inhalovať môžete aj vtedy, ak inhalátor doma nemáte. Kvapnite pár kvapiek eukalyptového oleja do horúcej vody. Uvoľnia sa vám dýchacie cesty a zlepší dýchanie. Zvlhčovanie vzduchu a horúci kúpeľ vám zase pomôžu zvlhčiť sliznice, zmierniť bolesti hlavy a uvoľniť upchatý nos.

Zdroj: Shutterstock

Čaj z bazy čiernej (Sambucus nigra) je doslova zázrakom. Nezabudnite si ju preto počas sezóny nasušiť do zásoby. Môžete ju piť čistú alebo v zmesi napríklad s lipou alebo medovkou.

Švédske horké kvapky

Skúsené bylinkárky sa vždy pozerali na chorobu holisticky. Napríklad Mária Trebenová, známa rakúska bylinkárka, sa preslávila svojimi knihami a vedomosťami o liečivých bylinách.

Práve ona je autorkou obľúbeného výroku – Na každú chorobu vyrástla bylina –, ktorý vyjadruje jej hlboké presvedčenie, že príroda nám poskytuje všetko potrebné na liečenie a udržiavanie zdravia. Práve chrípka a prechladnutie sú choroby, ktoré sa komplexným prístupom (zdravá strava, liečivé bylinky, oddych) dajú efektívne liečiť. Dopomôžu k tomu aj produkty, ktoré môžete užívať v prípade choroby, ale aj v rámci prevencie.

Recept na švédske kvapky

Budete potrebovať:

  • 10 g aloy ozbrojenej (Aloe ferox) (namiesto aloy môžete použiť koreň horca žltého)
  • 5 g myrhovníka abesínskeho (Commiphora abyssinica)
  • 0,2 g šafranu siateho (Crocus sativus)
  • 10 g senných listov kasie úzkolistej (Cassia angustifolia)
  • 10 g gáfrovníka lekárskeho (Camphora officinarum)
  • 10 g rebarbory lekárskej (Rheum officinale) 
  • 10 g kurkumy zedoárovej (Curcuma zedoaria)
  • 10 g Manny (Manna)
  • 10 g theriaku veneziánskeho (Theriak venezian)
  • 5 g krasovlasu bezbyľového (Carlina acaulis)
  • 10 g archangeliky lekárskej (Archangelica officinalis)

Postup prípravy:

Švédske byliny dajte do dvojlitrovej fľaše so širokým hrdlom, prilejte jeden a pol litra 38- až 40-percentného obilného liehu (ražovice) alebo dobrého ovocného liehu a postavte na 14 dní na slnečné miesto alebo blízko tepelného zdroja. Každý deň obsah pretraste. Takisto ho pretraste vždy predtým, ako budete malé množstvo tekutiny určenej na priame použitie cediť do malej fľaše. Zostatok môžete nechať v pohári neobmedzene dlho. Kvapalinu nalievajte do malých fliaš, ktoré dobre uzavrite a držte v chlade. Podľa údajov v starom rukopise sa užíva vždy ráno a večer jedna čajová lyžička zriedených kvapiek. Pri nevoľnosti každého druhu tri čajové lyžičky. Pri zhubných (rakovinových) chorobách 2 až 3 polievkové lyžice denne nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica sa riedi 1/8 litra bylinného čaju, rozdelí sa napoly, jedna časť sa vypije pol hodiny pred jedlom a druhá pol hodiny po jedle.

Vyrobte si ich doma

Švédske kvapky sú pomerne známy produkt z lekární, ale vedeli ste, že si ich môžete vyrobiť aj sami? Takmer všetky liečivé bylinky sú dostupné v lekárňach. Švédske kvapky, známe aj ako švédske horké, nie sú pôvodným receptom Márie Trebenovej, ale ona sa zaslúžila o ich popularizáciu. Recept pochádza z tradície, ktorá sa pripisuje švédskemu lekárovi Dr. Clausovi Samstovi, ktorý žil v 18. storočí. Tento lekár našiel starý rukopis s receptom na liečivý elixír a sám ho propagoval. Legenda hovorí, že Dr. Samst sa dožil 104 rokov a pripisoval to práve užívaniu týchto kvapiek.

Mária Trebenová našla recept na švédske horké v starom rukopise, ktorý zdedila po svojej matke. V jej známej knihe Zdravie z Božej lekárne opisuje švédske kvapky ako „všeliek“, ktorý má schopnosť čistiť organizmus, posilňovať trávenie, znižovať zápaly a podporovať celkové zdravie. Vďaka jej práci sa tento starý recept stal známym a obľúbeným po celom svete medzi ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o prírodnú medicínu.

Autor článku

Odmalička som sa v prírode cítila akosi lepšie a v ranej mladosti som rozoznávala veľké množstvo liečivých bylín a rastlín. Spolu s Jankou Strmeňovou okrem výletov do prírody robíme tvorivé dielne zamerané na výrobu prírodných produktov, píšeme e-knihy (nielen) pre mamy o zaujímavých bylinkových témach.