Reklama

Možno ani neviete, že ich máte doma! 10 silných PRÍRODNÝCH ANTIBIOTÍK pre zdravie

Možno ani netušíte, akých silných pomocníkov pre svoje zdravie máte doma.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Silní spojenci! Posilnite imunitu a podporte svoje zdravie pri chorobách či prechladnutí prírodnými pomocníkmi, ktorí sa radia k prírodným antibiotikám. Niektoré z nich určite máte doma.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Raz-dva hotové! Zázračné ZLATÉ MLIEKO so silným PROTIZÁPALOVÝM účinkom

    Zdroj: Shutterstock

    Hoci kapucínka je známa ako urologická bylinka, vďaka antibiotickým vlastnostiam pomôže aj pri chrípke a prechladnutí.

    1. Kapucínka

    Má výrazné účinky podobné chemickým antibiotikám. Po užití pôsobí bylinka približne 8 hodín, ale po tomto čase sa z tela vyplavuje, preto je vhodné dopriať si z nej ďalšiu dávku, aby bola naozaj účinná. Okrem antibiotických účinkov má aj výrazné antibakteriálne pôsobenie. Oceníte ju pri prechladnutí aj pri vírusoch chrípky. Zmierňuje kašeľ aj bolesť mandlí. Pre svoje silné účinky sa často označuje ako urologická bylinka. Avšak dokáže pomôcť aj s ďalšími problémami.

    Zdroj: Shutterstock

    Najlepšie je dať si ho surový, pretože teplom sa jeho pôsobenie znižuje. Pozor si však dajte vtedy, ak máte nízky tlak, pretože cesnak tlak ešte viac zníži.

    2. Cesnak

    Keď sa hovorí o prírodných antibiotikách, väčšine ľudí okamžite napadne cesnak. Veru, cesnak je známym prírodným antibiotikom, za čo vďačí látke alicín, ktorú obsahuje, a sírnym zlúčeninám.

    Zdroj: shutterstock

    Rovnako ako pri cesnaku aj v jej prípade platí, že pre zdravie je najlepšie dopriať si ju v surovom stave.

    3. Cibuľa

    Cibuľa tiež obsahuje alicín a je bohatá na kyselinu listovú. Má antibakteriálne účinky, zlepšuje činnosť srdca a ciev, znižuje krvný tlak, rozširuje cievy a podporuje tiež trávenie aj činnosť obličiek.
    Vďaka vitamínu C prospieva telu pri ochoreniach dýchacích ciest. Výborne rozpúšťa hlieny.

    Zdroj: Shutterstock

    Liek našich predkov.

    4. Chren

    Ďalším prírodným liekom bohatým na vitamíny C aj B je práve štipľavý koreň chrenu. Céčka má v sebe viac ako citróny. Z minerálov obsahuje najmä horčík, sodík, vápnik, draslík a železo.
    Zvyšuje krvný tlak a čistí krv. Má dezinfekčné účinky, je účinný pri zápaloch močového mechúra aj obličiek a povzbudzuje črevnú aj žalúdočnú činnosť. Keďže podporuje vylučovanie hlienu, dobre pôsobí pri nádche aj zapálenom hrdle a je vhodnou prevenciou infekčných chorôb. Ak práve nepatríte k fanúšikom chrenu, tak ho skúste naložiť do medu a podľa potreby konzumovať tak.

    Zdroj: Shutterstock

    Škorica vás zahreje, ale pomôže aj v boji s vírusmi.

    5. Škorica

    Škorica je skvelá pre imunitný systém a právom jej patrí miesto medzi prírodnými antibiotikami. V chladných dňoch príjemne zahreje a v ideálnej kombinácii s medom pomáha pri prechladnutí a kašli. V tom prípade je vhodné ju užívať každý deň v dávke asi 3 až 5 gramov.

    Zdroj: Shutterstock

    Kurkuma je známa svojim účinkom proti zápalom i bolesti.

    6. Kurkuma

    Kurkuma pôsobí preventívne proti bežným chorobám, pretože posilňuje obranyschopnosť organizmu. Kurkuma má silné protizápalové účinky, pomáha aj proti zápalom šliach a kĺbov.

    Zdroj: Shutterstock

    Echinacea je vhodná aj na prípravu čaju, výborne povzbudí imunitu.

    7. Echinacea

    Tieto krásne kvety sú zároveň silným prírodným antibiotikom. V organizme podporuje činnosť bielych krviniek, ktoré sú nápomocné pri ničení chorôb. Z tohto dôvodu sa po nej naozaj oplatí siahnuť, keď prechladnete alebo vás trápi chrípka, aby vám bylinka pomohla rýchlejšie sa zotaviť. Pomáha tiež pri zápaloch kĺbov, močových ciest, prostaty, ale aj zápaloch všeobecne. Zvonku pomáha hojiť rany, ekzémy a kožné zápaly. Má aj detoxikačné účinky.

    Zdroj: shutterstock

    Úžasne zdravé.

    8. Šípky

    Plody ruže šípovej majú najväčšiu hodnotu v obsahu vitamínu C, ktorý pomáha organizmu, aby sa lepšie vyrovnal s chorobami. Obsahujú ho dokonca 10-krát viac ako citróny, preto je oveľa rozumnejšie siahnuť po nich ako po celaskone.

    Okrem vitamínu C majú šípky veľký obsah vitamínu A či vitamínov skupiny B, K a P. Takisto sa v nich nachádza vitamín E, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek. Obsahujú horčík, draslík, vápnik, fosfor a iné.

    Zdroj: Shutterstock

    Zázvor príjemne zahreje a pomôže s imunitou.

    9. Zázvor

    Ďumbier lekársky (Zingiber officinale) skôr známejší ako zázvor, je dobrou prevenciou, ale aj liekom. Má protizápalové účinky a  podporuje vylučovanie hlienov. Podporuje imunitu a pomôže vám, aby ste sa rýchlejšie zotavili z choroby. 

    Zdroj: shutterstock

    Výborný pomocník pre zdravie.

    10. Med

    Med je prírodné antibiotikum s antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami, ktoré ľudia poznajú a využívajú už tisíce rokov. Jeho pravidelné užívanie pomáha podporovať imunitný systém a bojuje proti infekciám a zápalom. Určite po ňom siahnite, keď vás trápi boľavé a zapálené hrdlo, ktoré pomôže upokojiť- Med však pre vaše zdravie dokáže ešte oveľa viac.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.