Reklama

Nasušte si ROZMARÍN lekársky: Akými zaujímavosťami vás táto bylinka prekvapí?

rozmarín

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Jeho výrazná korenistá aróma sa šíri celou záhradou. Je nielen okrasnou rastlinou, ale skrýva v sebe aj množstvo liečivých a kulinárskych vlastností. A to je len začiatok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:56
Remaining Time 0:56
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Úžasný rozmarín sa oplatí pestovať! Takto jednoducho ho rozmnožíte

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Rozmarín ako symbol lásky pretrváva počas svadieb, kde sa používa pri dekorovaní.

    Symbol lásky

    Rozmarín sa v minulosti pestoval na dedinách prakticky pri každom dome, pretože bol považovaný za kvet lásky a vernosti. Dnes táto tradícia symbolicky pretrváva počas svadieb, kde sa používa pri dekorovaní svadobných kytíc či stolov alebo zdobí obleky svadobčanov. Paradoxne, bol aj symbolom smrti, kedy sa používal ako kadidlo.

    Viac zaujímavosti, ktoré ste možno o rozmaríne (ne)vedeli, nájdete na ďalších stranách! >>>

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:45
    Remaining Time 0:45
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO | Zázračné rastliny: Nádchovník, angínovník a migrénovník
      Zdroj: NMH/Záhradkár

      Zdroj: Shutterstock

      Rozmarín je veľmi aromatická bylinka.

      Tradícia pestovania

      Prekvapivo, v Európe sa začal pestovať až 15. a 16. storočí. Jeho pomenovanie pochádza z latinského spojenia ros marinus, čo v preklade znamená morská rosa. Bol však používaný už v stredoveku nielen ako korenie, ale aj ako liečivá bylina a kadidlo.

      Zdroj: Shutterstock

      Rozmarín Okrem toho, že je skvelým dochucovadlom jedál, mnohí ho využívajú aj ako okrásnu bylinku do okien a záhrad. Rozmarín sa používa ako korenie, najmä v rámci talianskej a francúzskej kuchyne. Má močopudné a prečisťujúce účinky na močové cesty.

      Poklad Stredomoria

      Je obľúbený najmä v talianskej a francúzskej kuchyni a známy ako súčasť provensálskeho korenia. Je tiež tajnou prísadou mnohých bylinných likérov. Veľmi obľúbené je rozmarínové víno, ktoré si ľahko môžete vyrobiť macerovaním. Stačí, ak 20 g rozmarínu naložíte do 250 ml vína a necháte lúhovať.

      Zdroj: Vladimír Kampf

      Acciaroli. Malý prístav pri malom mestečku.

      Elixír dlhovekosti?

      Talianske mestečko Acciaroli sa môže pochváliť vskutku výnimočnou dlhovekosťou svojich obyvateľov. Z 2000 obyvateľov má približne 15% viac ako 100 rokov. Navyše, nikto z nich netrpí neurogeneratívnymi či srdcovo-cievnymi ochoreniami. Podľa viacerých štúdií môže za to nielen zdravá strava založená na bohatom príjme zeleniny, ovocia a olivového oleja, ale aj zarážajúce množstvo rozmarínu, ktoré obyvatelia skonzumujú. V miestnej klíme však táto bylinka vyprodukuje omnoho väčšie množstvo éterických olejov ako kdekoľvek na svete.

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      záhrada - bylinky - rozmarín

      Rozmarínové drevo

      Hoci sa nám to u nás nezdá, rozmarín dokáže narásť do úctyhodných rozmerov. V Matthioliho herbári sa môžete napríklad dočítať, že rozmarínové drevo slúžilo k výrobe fláut. Motív rozmarínu sa tiež často objavuje v ľudovej poézii a piesňach.

      Zdroj: Shutterstock

      Tento esenciálny olej testovali na ľuďoch, ktorí mali veľmi nízky krvný tlak, a dokázal im ho zdvihnúť na normálnu úroveň.

      Pre krásu i zdravie

      Rozmarín patrí medzi rastliny s najsilnejším protizápalovým účinkom. Je zázrakom pre aknóznu pleť, zmierňuje mastnenie a vypadávanie vlasov. Pri vnútornom užití sa však treba držať pravidla „všetko s mierou“, keďže je vo vyšších dávkach jedovatý. Zvyšuje krvný tlak, zároveň upokojuje a blahodarne pôsobí na nervový systém. Pomáha pri nervozite aj nespavosti, zmierňuje migrénu a pôsobí močopudne.

      Zdroj: Shutterstock

      Rozmarín lekársky ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak. Nevhodne spolupôsobí s alkoholom.

      Cenený aj na východe

      Podľa filozofie feng šuej je rozmarín je doslova vymetačom negatívnej energie. V čínskej medicíne sa tiež po stáročia používa ako bylinka posilňujúca mozog. Pôsobí ako prevencia pred prepuknutím neurodegeneratívnych ochorení. Vďaka obsahu kyseliny karnosovej dokáže ochrániť mozgové bunky pred poškodením.

      Autor článku

      Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.