Pripravte BALKÓNOVKY na sezónu! Čo VYŽADUJE oleander, mandevila či bugénvilea?
22. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Podarilo sa vám úspešne prezimovať balkónové rastliny? Aby boli krásne a bohato zakvitli aj tento rok, doprajte im náležitú starostlivosť.
Zdroj: shutterstock
Mandevila
Mandevila
Vo februári môžete výhonky radikálne skrátiť a po presadení do väčšej nádoby premiestniť na miesto s teplotou okolo 18 °C. Vrcholovými odrezkami, ktoré získate pri reze, si rastlinu môžete rozmnožiť. Keďže patrí medzi popínavé rastliny, umiestnite k nej pevnejšiu oporu.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/25/9f/0f/259f0fe4c253f381eea7b859e4e34be0.jpg
Okrem názvu mandevila sa môžete stretnúť s označením sundavilla, prípadne dipladenia.
Ako sa postarať o bugénvileu? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: Jana Jarabincová
Obľúbená cudzokrajná rastlina, bugénvilea.
Bugénvilea
V predjarí ju zrežte, no pamätajte, že kvitne hlavne na koncoch minuloročných výhonkov. Odstráňte teda križujúce sa a vytiahnuté bočné výhonky. Ostatné vedľajšie skráťte za prvým listom, ponechajte čapíky s 2 až 3 púčikmi. Presádzajte každé 2 až 3 roky.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/24/dc/70/24dc702de136e1491af5aa766309b966.jpg
Na jej konárikoch sa nachádzajú tŕne, v domovine sa preto často používa na ploty ako ochrana pred neželanými návštevníkmi.
Ako sa postarať o oleander? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: pinterest.com
Oleander vo veľkej ťažkej nádobe preneste pomocou kolieskovej podložky.
Oleander
Keďže púčiky kvetov zakladá začiatkom jari na koncoch výhonkov, teraz ho nerežte, pripravili by ste sa o kvitnutie. Stačí ho len preriediť – tesne nad povrchom substrátu zrežte 1 až 3 najstaršie výhonky, aby sa vytvorilo miesto na nové. Na jar ho presaďte a na slnko ho zvykajte postupne, aby sa mu nespálili listy.
Zdroj: Shutterstock
Na správny rast a podporu kvitnutia je treba oleandru dopriať ošetrovací spätný rez.
Ako sa postarať o brugmansiu? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: pinterest/bakker.com
Brugmansie majú kvety rôznej veľkosti a farieb. Vedeli ste, že farba kalichov nezávisí len od odrody, ale aj od teploty ovzdušia?
Brugmansia
Odrežte všetky suché a poškodené výhonky až po zdravú časť. Staršie rozrastené exempláre môžete radikálne zmladiť, aby ste podporili tvorbu nových, silných výhonkov. Mladšie rastliny presádzajte každý rok v apríli, staršie stačí raz za 2 až 3 roky. Pri presádzaní pridajte do substrátu hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
Zdroj: Robo Hubač/Ivan Vitalaj
Ak sú vaše rastliny naozaj v dobrej kondícii, je prijateľné znovu ich presadiť aj počas leta.
Ako sa postarať o enciánový stromček? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: pinterest.com/davis6435/
Enciánový stromček letnite na východnej strane.
Enciánový stromček
Pred pučaním ho treba dôkladne preriediť rezom, aby sa vytvorilo miesto na nové výhonky. Rastlina vyžaduje pravidelnú a pomerne hojnú zálievku. Bohato bude kvitnúť, ak vždy čo najskôr odstránite odkvitnuté kvety a stromček budete tvarovať rezom, čím sa navyše pekne zahustí. Počas leta nezabudnite na pravidelné prihnojovanie. Nevystavujte ho celodennému prudkému slnku, no vyhnite sa aj úplnému tieňu, v ktorom prakticky nekvitne. Ideálna je východná orientácia.
Zdroj: pinterest.com/ianfthompson/
Enciánový stromček je atraktívny pre jeho nežné modré kvety.
Ako sa postarať o podslnečník? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/306385580906873444/
Prevažná väčšina k nám dovážaných druhov sú hybridné formy s rozličným vyfarbením listov.
Podslnečník
Na konci zimy výhonky zrežte asi o polovicu dĺžky. Podslnečník (Abutilon) treba presadiť do trochu väčšej nádoby, ako bola pôvodná. Môže dorásť až do výšky dvoch metrov, bežne je to však nižší ker. Ľahko sa tvaruje na kmienku. Rastie pomerne rýchlo, preto aby mal bohatú korunu, na konci zimy výhonky zrežte asi o polovicu dĺžky. Rozmnožiť si ho môžete na jar vrcholovými odrezkami, ktoré zostali po odrezaní. Zakorenia buď vo vode alebo v ľahšom substráte pri teplote okolo 20 °C.
Ako sa postarať o olovník? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: canva
Olovník uškatý (Plumbago auriculata) sa rozmnožuje semenami, alebo pomocou polovyzretých odrezkov na konci leta.
Olovník
Olovník (Plumbago auriculata), známy ako nebeský kvet, môže vo svojom prirodzenom prostredí dorásť do výšky 3 m. Ide o popínavku, ktorá často tvorí nepreniknuteľné húštiny. U nás patrí medzi nádobové rastliny, pretože nie je mrazuvzdorná. V marci alebo v apríli výhonky zrežte asi o tretinu, počas sezóny ich podľa potreby môžete skracovať tiež. lovník uprednostňuje dobre priepustné pôdy s neutrálnym až mierne kyslým pH, pričom môžete siahnuť po kvalitnom substráte na balkónovky. Na začiatku vegetácie rastlinu prihnojte plným hnojivom s postupným uvoľňovaním živín alebo každé dva týždne použite tekuté hnojivo určené na kvitnúce balkónové rastliny. S prihnojovaním skončite v auguste, aby všetky stonky pred zimou dobre vyzreli.
Zdroj: Canva
Na olovníku je úžasné to, že staršie kvety postupne tmavnú, a tak sú na rastline v rovnakom čase rôzne odtiene modrej.
Ako sa postarať o muškáty? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: Archív NMH
Muškáty najskôr skráťte silným spätným rezom.
Muškáty krúžkované
Už vo februári bolo dobré vykonať spätný rez, ale ak ste nestihli, môžete aj teraz. Najskôr odstráňte všetky suché časti – stonky aj listy, a potom zelené výhonky zrežte na 3 až 4 púčiky. Do zdrevnatených častí stoniek radšej nezasahujte. Rastliny nechajte vo svetlom chránenom priestore a postupne začnite s otužovaním.
Zdroj: Archív NMH
Odstráňte všetky suché výhonky a listy.
Zdroj: Archív NMH
Po zrezaní ich presaďte.
Zdroj: Archív NMH
Po presadení ich preneste do svetlej miestnosti s teplotou asi 18 °C.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Skupinová výsadba s muškátmi: 1. Muškát krúžkovaný ‘Victoria’ (Pelargonium zonale) 2. Chryzantémovka kríčkovitá ‘Lemon Sugar’ ( Argyranthemum frutescens) 3. Sanvitália poliehavá (Sanvitalia procumbens) 4. Lobelka previsnutá ‘Azur Angel’ (Lobelia erinus pendula)
Ako sa postarať o fuksie? Čítajte na ďalšej strane!>>>
Zdroj: shutterstock
Fuksie majú radšej polotienisté miesto.
Fuksie
Z tmavších chladných miestností ich preneste na svetlé stanovište a začnite s aklimatizáciou postupným zvyšovaním teploty. Nesmiete ich však umiestniť na priame slnko. Hlavné výhonky zrežte o tretinu až polovicu a bočné skráťte na 1 až 2 páry listov.