Reklama

6 TIPOV pre ORCHIDEU! Takto ju prinútite, aby kvitla

Vyskúšajte tipy, ktoré môžu naštartovať kvitnutie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Nekvitne? Vyskúšajte niektorý z tipov, ktoré môžu prinúť vašu orchideu opäť kvitnúť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Trendy izbových rastlín na rok 2025: Tieto uvidíte všade

    1. Využite banánovú šupku

    Toto ovocie, bohaté na draslík, môže pomôcť aj vašim orchideám. Obsahuje množstvo výživných látok, ktoré prospievajú rastlinám, najmä už spomínaný draslík, fosfor, horčík a malé množstvo dusíka. Vďaka tomu vie podporiť tvorbu kvetov, ale aj celkové zdravie rastliny.

    Pripravte z neho zálievku – postup je úplne jednoduchý. Vy si pochutnajte na sladkom ovocí a jeho šupku jednoducho namočte aspoň na 24 hodín do vody, ktorou potom budete rastliny zalievať.

    Zdroj: Shutterstock, Mak Media Agency, profimedia.sk

    Banánové šupky pre bohaté kvety

    2. Voda z varenia ryže

    Vodu, v ktorej ste premývali ryžu, nevylievajte. Namočte do nej orchideu – postačí jedna hodina, aby sa napila. Táto voda obsahuje živiny, ako sú vitamíny a minerály, ktoré môžu prispieť k lepšiemu rastu, zdravšiemu vzhľadu rastliny a podporiť aj kvitnutie.

    3. Voda a cukor

    Našej redaktorke sa osvedčil práve tento spôsob. Do 1 litra vody pridala 1 lyžicu cukru a v takto pripravenej zálievke  nechala namočenú orchideu počas noci. Po mesiaci sa už tešila z kvetov. 

    Zdroj: shutterstock

    Vyskúšajte niektorý z tipov a tešte sa z kvetov.

    4. Teplotný šok

    Ak vaša orchidea už dlhšie nekvitla, môžete ju k tomu podnietiť teplotným šokom. Umiestnite ju na svetlé, ale chladné miesto a nechajte ju tam, až kým nevytvorí nové puky. Potom ju môžete vrátiť na jej pôvodné miesto.
    Ďalším osvedčeným spôsobom je zmena teploty medzi dňom a nocou. Na noc ju premiestnite do miestnosti s teplotou okolo 15 °C, a cez deň ju opäť vráťte na jej pôvodné svetlé miesto. Táto teplotná variácia často podporí rastlinku k tomu, aby začala kvitnúť.

    5. Ľad

    Ak je pre vás ťažké dopriať orchidei zníženú teplotu, môžete, ak máte zdravú a silnú rastlinku, umiestniť ju na pár dní do tmavej miestnosti. Počas pobytu rastliny v tme ju nezalievajte. Namiesto zálievky pridajte dve až tri kocky ľadu, ktoré sa pomaly roztopia a zaistia potrebnú vlhkosť. Po prenesení rastliny na jej pôvodné miesto by mala vytvoriť púčiky do dvoch až troch týždňov.

    6. Vyskúšajte pivo

    Konkrétne ním vraj treba potrieť listy. Tiež môžete aj trošku piva priliať do črepníka. 

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.