Reklama

Čarovný NÁDCHOVNÍK využijete na upchatý nos. Ale napadlo by vám, že je dobrý aj na toto?

Nádchovník má voňavé listy a môžete ich používať celoročne, pretože rastlinka rýchlo dorastá.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Nádchovník je liečivá rastlina, ktorú možno pestovať ako bežnú izbovú rastlinu a v lete ako balkónovú. Špecifická aróma listov pripomína medovku, oregano, tymián či mätu. V miestnosti, kde je nádchovník, sa lepšie spí, pretože silice, ktoré táto rastlinka obsahuje, postupne osviežujú vzduch.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:29
Remaining Time 0:29
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jednoduchý a účinný! Recept na domáci sirup z nádchovníka

    Nádchovník (Plectranthus amboinicus L.) je nenáročná rýchlorastúca bylina, ktorú si môžeme nasadiť doma do kvetináča a celoročne ju pestovať v interiéri. Jej pestovanie nevyžaduje špeciálne podmienky, len treba dávať pozor na prílišné zalievanie. Nádchovník má rád svetlo a teplo, preto ideálnym miestom pre neho je parapet. Zároveň ale nemá v láske priame poludňajšie lúče.

    1. Prírodný repelent

    Zdroj: Canva

    Nádchovník možno využiť ako prírodný repelent.

    Nádchovník možno využiť ako prírodný repelent. Jeho prenikavá vôňa v domácnosti odpudzuje muchy, komáre, mole, vošky či iný hmyz. Prípadne si skúste z 1 hrnčeka lístkov nádchovníka, 1/2 litra vody a 1 lyžice bieleho vínneho octu vyrobiť klasický repelent, ktorý príjemne vonia a nedráždi ako iné spreje.

    Ďalšie tipy na využitie nádchovníka vám predstavíme na nasledujúcej strane >>>

    2. Korenie

    Zdroj: Canva

    Nádchovník je čoraz populárnejší a niet sa čomu čudovať.

    Usušené a rozdrobené lístky nádchovníka môžeme využiť pri varení na mäso alebo do nátierok. V podobe korenia nielen chutí, ale aj pomáha, pretože upokojuje žalúdok a pôsobí proti nadúvaniu.

    3. Pri prechladnutí

    Listy nádchovníka majú protizápalové účinky a sú prírodným zdrojom vitamínu C, A a E. Pôsobia pozitívne na nachladnutie a chrípku. Z čerstvých lístkov si môžete pripraviť aj čaj. Prípadne ako rýchlu pomoc možno nadrviť lístky s cukrom. Deťom podávate jednu lyžičku zmesi trikrát denne. Podobne drvené lístky s kvapkou olivového oleja možno mazať na hrudník a medzi lopatky. Týmto spôsobom sa môžete zbaviť zápalov priedušiek a bronchitídy.

    4. Inhalácia

    Zdroj: Shutterstock

    Účinky nádchovníka oceníte pri prechladnutí, chrípke i angíne.

    Prírodné antibiotikum z nádchovníka môžete aj inhalovať. Uľavuje od bolesti v hrdle a od upchatého nosa, pretože v listoch sú obsiahnuté rastlinné vonné oleje tymol a karvakrol. Lístky stačí trieť v ruke a čuchať. Na noc si poprípade dajte vetvičku pod vankúš.

    5. Na rany

    Zdroj: Shutterstock

    Plektrantový čaj zmierňuje aj bolesti hlavy, zlepšuje trávenie, znižuje vysoký tlak aj hladinu cholesterolu.

    Nádchovník pomáha hojiť rany podobne ako aloe. Stačí umyť pol hrnčeka lístkov a zaliať prevarenou, mierne vychladnutou vodu. Týmto nálevom potom môžete potierať rany, vrátane ekzému. Väčšie rany môžete na noc zabaliť. Vylúhované lístky položíte na ranu a jemne obviažete obväzom. Zvyšok odvaru môžete dať do aromatickej lampy a necháte rozvoňať celý byt.

    6. Liečivý sirup z nádchovníka

    Zdroj: Canva

    Sirup si pripravíte jednoducho. Príjemne chutí a jeho účinku sú skvelé.

    Keď vás dostane nádcha, užívajte prírodný sirup z nádchovníka. Základom sú listy rastlinky, cukor a plátky citróna. Všetky ingrediencie navrstvíte do čistého skleného pohára, ktorý uzatvoríte a necháte stáť na slnečnom mieste aj dva týždne. Potom sirup zlejete cez sitko.

    7. Tinktúra z nádchovníka

    Zdroj: Canva

    Myslite na podporu imunity. Pripravte si tinktúru z nádchovníka.

    Podobným spôsobom ako sirup sa dá vyrobiť aj tinktúra, ktorou je vhodné potierať oblasť nosa na lepšie dýchanie počas nachladnutia. V tomto prípade použite listy nádchovníka, ktoré natlačíte do sklenej fľaše a zalejete bielym alkoholom. Necháte lúhovať niekoľko týždňov a nakoniec prelejete cez sitko.

    8. Sprej a kvapky do nosa

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 1:10
    Remaining Time 1:10
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Účinný SPREJ Z NÁDCHOVNÍKA! Príprava JEDNODUCHÁ a účinky úžasné

      Ak radi používate sprej do nosa, viete si z tejto rastlinky jednoducho pripraviť kvapky alebo sprej. 10 lístkov nádchovníka rozdrvíte v mažiari s lyžičkou morskej soli a zalejete pol litrom horúcej prevarenej vody. Prikryjete a lúhujete približne 10 minút. Zmes precedíte cez husté plátno, necháte úplne vychladnúť a prelejete do fľaštičiek so sprejovým aplikátorom do nosa.

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.