Doprajte izbovým rastlinám správny SUBSTRÁT! Sledujte, ako ich miešajú PROFESIONÁLI
3. 3. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Každá čeľaď, druh, ale aj odroda izbovej rastliny má špecifický typ koreňov a práve v tom tkvie najviac pestovateľských problémov.
Novodobý trend
Počas pandémie vyrástla v nejednom paneláku či rodinnom dome hotová zelená džungľa. Zbieranie izbových rastlín, ktorým sa pestovatelia snažia dopriať len to najlepšie, je aktuálne prevládajúcim trendom. Svoje o tom vedia aj zakladatelia Kvetúlku a Kvetárne Mgr. art Monika ORÉMUSOVÁ a Jozef BALÁK, ktorí nám ukážu, ako sa miešajú špecifické substráty pre izbové rastliny.
Zdroj: www.kvetaren.sk
Mgr. art Monika ORÉMUSOVÁ a Jozef BALÁK sú zakladatelia Kvetúlku a Kvetárne.
Každá čeľaď, druh, ale aj odroda izbovej rastliny má špecifický typ koreňov a práve v tom tkvie najviac pestovateľských problémov. Vo všeobecnosti sa však treba riadiť pravidlom, že čím jemnejšie korienky má rastlina, tým hustejší substrát pre ňu môžete zvoliť.
Zdroj: www.kvetaren.sk
V rastlinnej dielni miešajú Monika a Jozef zero waste substráty podľa jednotlivých druhov izbových rastlín.
Výber správnej hustoty substrátu závisí aj od mnohých ďalších faktorov, ako sú napríklad frekvencia zálievky, svetelné podmienky priestoru, skúsenosť pestovateľa, vlhkosť prostredia, veľkosť a typ črepníka.
Pri zachraňovaní rastlín v našom útulku (Kvetúlok) zisťujeme, ako reagujú na jednotlivé stupne prevzdušnenia substrátov, a na základe toho vytvárame unikátne zloženia.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Neuveríte, čo do substrátov dávajú odborníci.. ---->>>
Špecifické substráty
Izbák: Tento univerzálny substrát je trojzložkový. Neurazí žiadnu izbovú rastlinu. Ak si napríklad aj začínajúci pestovateľ nevie poradiť s výberom substrátu, tento bude ideálny
Aroid: Je určený pre čeľaď áronovitých, teda napríklad pre filodendrony, monstery, zamiokulkasy, ale zamilujú si ho aj hoje, známe ako voskovky. V určitom pomere pridávame do pôdy píniovú kôru, rašelinník (hydrofilný mach) a nakoniec rôzne frakcie keramického kameniva, perlitu a zeolitu.
Kakták: Korene kaktusov obľubujú život v piesočnatom substráte s vyšším pomerom kamenistej a sopečnej zložky. Pripomína im to ich prirodzenú domácu pôdu trópov a púští.
Eucal: Špeciálny substrát pre dreviny s jemnými koreňmi. Hlavnú zložku tvorí Izbák, ktorý je obohatený o väčšie množstvo zeolitu a drevnej kôry
Orchiďák: Vyšperkovaná zmes rašelinníka, píniovej kôry a Izbáku pre epifitické orchidey. Ich korene potrebujú veľa kyslíka, pretože v prirodzenom prostredí rastú prichytené na stromoch a korene voľne nasávajú živiny z dažďa. Ak chcete orchideu pestovať v domácich podmienkach, vyhoviete jej drevitou zmesou.
Poňák: Hydroponický substrát sa zväčša skladá zo zmesi kameniva, zeolitu, sopečných hornín a najmä hnojiva s postupným uvoľňovaním živín.
Celý rozhovor s odborníkmi si môžete prečítať v marcovom vydaní Záhradkára, kde vám prezradia aj praktické rady a tipy na starostlivosť o izbové rastliny!
Zdroj: redakcia Záhradkár
Marcové vydanie časopisu Záhradkár