Reklama

Kde kupovať izbové rastliny? Skúsená pestovateľka radí, na čo si dať pozor

Je veľmi užitočné mať možnosť konzultovať, poradiť sa s predajcom o danej rastline, vedieť v akých podmienkach sa jej darilo.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Štefánia MALČEKOVÁ, pestovateľka izbových rastlín

Štefánia Malčeková

Pestovateľka izbových rastlín

Nie ste si istí, kde si zaobstarať rastliny, aby v novom domove prosperovali a robili radosť? Pri kúpe rastliny sa nezamerajte len na správny výber druhu, ale aj na pôvod rastliny a na podmienky, v ktorých sa pestuje.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Trendy izbových rastlín na rok 2025: Tieto uvidíte všade

    V súčasnosti už nie je najmenší problém zaobstarať si prakticky akúkoľvek rastlinu, sortiment a zdroje totiž veľmi rýchlo pribúdajú. Pri kúpe rastliny je dôležitá dôvera k predajcovi alebo pestovateľovi a rovnako pôvod a kondícia rastlín, keďže je tento „tovar“ živý. Len úprimné a pravdivé informácie a rady sú pre kupujúceho naozaj nápomocné.

    Zaujímajte sa o pôvod

    Nákup a nový domov pre rastliny predstavujú pomerne veľký stres. Preto otázky o pôvode alebo podmienkach, v ktorých sa rastliny doteraz pestovali, nie sú nikdy zbytočné. Čím boli podmienky viac odlišné od tých, ktoré im dokážete zabezpečiť, tým viac pozornosti im musíte v prvých dňoch/týždňoch venovať.

    Rastliny sa na farmách pestujú v podmienkach ideálnych pre intenzívny a rýchly rast a do veľkoskladov sa distribuujú vo výbornej kondícii. Problémy nastávajú práve vo veľkoskladoch alebo v predajniach, kde sa na jednom mieste ocitnú rôzne druhy rôznych veľkostí v rovnakých pestovateľských podmienkach.

    — Štefánia MALČEKOVÁ

    Posudzujte kondíciu

    Záhradník zberateľ väčšinou v prvom rade skontroluje koreňový systém. Končeky koreňov majú byť pevné, väčšinou svetlé. Keď sa medzi prstami doslova roztečú, pravdepodobne utrpeli šok chladom alebo preliatím. Listy by mali byť typické pre konkrétny druh, pevné. Mechanické poškodenia mladých listov – škrabance, edémy, nalomené listy – nemusia hneď predstavovať kazy. Hlavne pri alokáziách a antú­riách sú mladé listy nesmierne krehké a takmer každý dotyk počas prepravy zanechá stopy – v podstate je takmer nemožné poškodeniu zabrániť.

    Keď rastlina pôsobí smutne, môže len trpieť nedostatkom vody. Mierne dehydratované rastliny však transport znášajú najlepšie – nie sú také krehké, nazaparia sa a je menšie riziko vzniku škrabancov. Ak je však rastlina vyslovene mäkká, zvädnutá, a pritom je substrát mokrý, nie je to dobrý znak. Väčšinou ide o poškodenie koreňov premokrením alebo rastliny utrpeli teplotný šok (podchladenie či prehriatie).

    Väčšinou sa predávajú mladé rastliny, pre ktoré je často charakteristické, že každý nový plne vyvinutý list je väčší ako ten starší. Ak sú nové listy čoraz menšie, je to dôležitý znak zlej kondície – buď rastline chýbajú živiny, má poškodené korene, alebo nebola dobre aklimatizovaná.

    Kde kupovať izbovky?

    Možnosť kúpy rastlín, a to exteriérových i interiérových, sa v súčasnosti rýchlo a značne rozširuje. Svoje kúsky si teda môžete kúpiť na nasledovných miestach.

    • U zberateľov. Často sa s nimi stretnete na sociálnych sieťach alebo v kluboch pestovateľov. Väčšinou sa špecializujú na určitý rod, čeľaď alebo napríklad biotop a spája ich nadšenie a láska k rastlinám. Práve zberateľ vám môže poskytnúť veľa užitočných rád o svojich rastlinách, ktoré sa rozhodol poslať do sveta. Okrem predaja radi uvítajú výmenný obchod – swap.
    • U malých pestovateľov, pre ktorých sú rastliny vášňou, hobby alebo sú skutočnými záhradníkmi. Majú veľmi široký sortiment, hoci v menšom počte kusov z jedného druhu, pretože rastliny sú vlastne ich zbierkou. Keď sú srdeční, môžu vám dať veľmi veľa užitočných rád, pretože počas pestovania prešli mnohými úskaliami, s ktorými sa museli popasovať.
    • V záhradníctvach a okrasných škôlkach. Je komerčne veľmi náročné pestovať veľký sortiment s rôznymi nárokmi, preto majú záhradníctva často svoju špecializáciu a doplnený sortiment od iných pestovateľov a z veľkoskladov. Vzhľadom na náročnosť „remesla“ je málo pravdepodobné, že záhradníctvo bude vlastniť človek, ktorý rastlinám nerozumie a nie sú jeho vášňou. Platí to hlavne pre menšie či rodinné firmy. Sú taktiež veľmi dobrým zdrojom rád a kvalitných rastlín.
    • Kvetinárstva sú najdostupnejším zdrojom. Väčšina sa zameriava na rezané kvety, viazanie kytíc a aranžmánov. Majú však prístup k veľkému sortimentu črepníkových rastlín. Kvetinári väčšinou majú dobré znalosti o rastlinách, ale predsa už to nie sú informácie o vlastných výpestkoch, ale všeobecné informácie o veľkoskladových kvetinách z farmy.
    • Obchodné reťazce sú zaujímavé hlavne cenovou dostupnosťou, pretože ich obstarávacie ceny na burze sú pre kvetinárstva, záhradníctva a menšie obchody nedosiahnuteľné. Kvalita poradenstva je veľmi individuálna, závisí od schopností a vedomostí zamestnancov.

    Online nákup

    Ak ste si vybrali rastliny na e-shope alebo v rastlinných komunitách na sociálnych sieťach, overení predajcovia majú zväčša dostatočne prepracované spôsoby balenia a osvedčených prepravcov. Dnes už nie je problém odoslať rastliny takmer v akomkoľvek počasí. Samozrejme, zimné balenie je náročnejšie na izolačný materiál, a preto je o niečo drahšie. Pri objednávaní zo zahraničia je najdôležitejšie vybrať si pokiaľ možno čo najrýchlejší spôsob – expresného kuriéra.

    Po doručení balíka

    Rovnako dôležitý ako správne balenie je správny postup pri rozbaľovaní. Tu robí veľa ľudí chybu, pretože sú nedočkaví a rastliny chcú rýchlo vidieť. Balíky bývajú po príchode v lete často prehriate a, naopak, v zime veľmi chladné. Okamžitá zmena teploty môže rastlinám spôsobiť teplotný šok. Balík nechajte v miestnosti približne hodinu až dve s rozrezanou páskou, aby sa teploty pomaly vyrovnali. Krabicu zatiaľ neotvárajte. Teplotný prechod hlavne z chladu do tepla rastliny dehydratuje. Odrezky, ktoré cestovali dlhšie, je dobré ponoriť celé na niekoľko hodín do mierne chladnej vody, aby sa hydratovali. Informujte sa u predajcov, na aké podmienky bola rastlina zvyknutá, či bola pestovaná pri izbových podmienkach, vo vitríne či v boxoch, alebo v skleníku. Snažte sa zabezpečiť čo najpodobnejšie podmienky aj doma.

    Anketa

    Kde kupujete izbovky?

    Do karantény

    Dôležité je rastlinu čo najmenej stresovať, samotná preprava pre ňu predstavuje veľký stres. Každá nová rastlina by mala ostať v karanténe aspoň dva týždne. To je čas, keď by sa malo prejaviť, či zvláda nové podmienky. Neodporúčame okamžité presádzanie. Je oveľa lepšie sledovať, ako sa nová rastlina správa, ako jej substrát reaguje na polievanie, pretože rôzni pestovatelia používajú odlišné zmesi. Ak máte svoj overený substrát alebo iné médium, je dobré s presádzaním počkať minimálne dva týždne až mesiac, prípadne kým rastline narastie aspoň jeden nový list do plnej zrelosti, lebo práve výmena substrátu je pre rastliny najstresujúcejšia činnosť.