Moja srdcovka je antúria, netají pestovateľka Števka a pripája rady k úspešnému pestovaniu
27. 2. 2025, 11:00

Zdroj: Štefánia MALČEKOVÁ
Ak hľadáte rastlinu, ktorá do vášho domova vnesie exkluzivitu a vyvolá obdiv, jednoznačne siahnite po antúriu, známom svojimi „sochárskymi listami“, ktoré zaujmú zamatovými textúrami i výraznými žilnatými vzormi. Jeho jedinečné lístie a zaujímavé tvary z neho robia skvelú voľbu pre milovníkov rastlín na akejkoľvek úrovni zážitku.
Zdroj: Štefánia Malčeková
Zdroj: Štefánia Malčeková
Zdroj: Štefánia Malčeková
Galéria k článku

Rod Anthurium zahŕňa viac ako 1 500 druhov, z ktorých každý má jedinečnú príťažlivosť, krásu. Antúriu pochádzajúcemu z dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky sa darí v interiéri so stabilnou teplotou (18 až 24 °C) a vlhkosťou (60 až 70 percent).
Miešajte
V dažďovom pralese sa pôda skladá z lístia, rozkladajúceho sa dreva, kompostu a drevného uhlia, ktoré vzniká po zhorení časti lesa. Ak budete počúvať matku prírodu, ponúknete rastlinám podmienky, aké mali vo svojej domovine. To je presne to, čo sa snažím vysvetliť, keď odporúčam pôdu miešať, nielen kúpiť vrece hotového substrátu v obchode. Antúrium potrebuje substrát, ktorý umožní koreňom dýchať a nezostanú tak premočené. Ideálnou zmesou je rašelina zmiešaná s médiom pre orchidey (kokosové vlákna), drevným uhlím, mulčom (kôra), rašelinníkom a perlitom. Takto si vytvoríte dokonalú „džungľovú zmes“.
Antúrium v sebe spája prirodzenú krásu s jednoduchou starostlivosťou. Ak teda chcete priniesť domov niečo špeciálne, antúrium je jasná voľba.
Svetlo podľa listu
Ďalším dôležitým aspektom je svetlo. Takmer v každom dažďovom pralese je svetlo veľmi vzácnou komoditou. Druhy so zamatovými listami preferujú nižšiu intenzitu svetla. Druhy so štruktúrovanými listami obľubujú jasné nepriame svetlo, tie umiestnite v blízkosti okna s jasným rozptýleným svetlom. Niektoré môžu byť „vycvičené“, aby žili v extrémne jasnom svetle, ale len veľmi málo z nich prežije na priamom slnečnom svetle. Počas letnenia ich treba umiestniť v blízkosti stromu, ktorý im umožní filtrovať slnečné svetlo.
Zdroj: Štefánia MALČEKOVÁ
Antúriá vynikajú nádhernými listami – či už jemným zamatovým povrchom, alebo výraznou kresbou.
Dodávajte živiny
V prírode dostávajú antúriá iba prírodné formy hnojiva, čo znamená, že hnojiva veľa nepotrebujú. Úplne stačí do substrátu primiešať dlhodobé hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a do zálievky pridávať už len horčík.