Reklama

Pestujete NÁDCHOVNÍK? Toto všetko si z neho môžete pripraviť!

Sirup uľaví pri nádchce.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nádchovník je jednou z najobľúbenejších rastlín pestovaných v našom domácom prostredí. Ak aj vy patríte k jeho nadšencom, nepestujte ho len tak pre parádu. Aha, čo všetko si z neho môžete pripraviť!

Nádchovník má dužinaté listy, ktoré sú po okrajoch zúbkaté a ako vždyzelená rastlina sa stala obľúbenou izbovkou mnohých pestovateľov. Okrem jej voňavých listov vás však možno milo prekvapí aj množstvo spôsobov, ktorými nádchovník viete spracovať.

Čaj na nádchu

Najčastejší spôsob spracovania nádchovníka je čaj. Zovrite vodu, na 1 šálku budete potrebovať 4 lístky nádchovníka, citrón a med. Nádchovníkový čaj pomáha proti bolesti hrdla, proti nachladnutiu, v kombinácii s medom pomáha uvoľňovať hlieny, bojuje proti bolesti hlavy aj nespavosti.

Zdroj: Shutterstock

Čaj z nádchovníka oceníte aj pri chrípke

Sirup proti kašľu

Druhým najčastejším spôsobom spracovania nádchovníka je sirup. najsilnejšie účiny bude mať vtedy, ak si ho pripravíte procesom bez varenia. Budete potrebovať približne 50 nakrájaných lístkov, kilo kryštálového cukru a kyselinu citrónovú podľa chuti. Vo fľaši s hrubším hrdlom postupne vrstvite listy nádchovníka a cukor zmiešaný s kyselinou citrónovou. Vrstvy striedajte, aby sa do každej vrstvy cukru dostali všetky liečivé látky z nádchovníka. Sklenenú fľašu uzatvorte a nechajte na tmavom teplom mieste, až kým sa cukor úplne nerozpustí a nenasiakne nádchovníkom. Nakoniec preceďte a uskladnite na chladnom mieste. Sirup je vhodný pri nádche, kašli, tráviacich problémoch aj bolesti hrdla.

Zdroj: Shutterstock

Sirup z nádchovníka si vyrobíte, keď ho budete vrstviť s cukrom a citrónom a necháte dva dni postáť na slnečnom parapete. Pre zlepšenie chuti môžete pridať aj skorocel.

Masť na lepšie dýchanie

Pripravte si listy nádchovníka a bravčovú masť v pomere 1:20. Ak vám bravčová masť prekáža, nahradiť ju môžete aj bambuckým maslom, vazelínou alebo zmesou vytvorenou z kokosového oleja a včelieho vosku. Základ rozhohrejte na sporáku a vložte doň nasekané lístky nádchovníka. Zmes nemôže byť horúca, vždy ju len zahrievajte, pravidelne miešajte a nechajte lúhovať asi 2 hodiny. Po vychladnutí vložte na 24 hodín do chladu a na druhý deň celý proces opakujte. Po vychladnutí sceďte, nalejte do fľaštičky vhodnej na masť. Aplikujte na hruď počas choroby horných a dolných dýchacích ciest, na suchú pokožku, ekzémy, akné aj na uštipnutie hmyzom či popáleniny.

Zdroj: Shutterstock

Z nádchovíka sa dá aj variť.

Olej na akné

V pomere 1:20 vložte listy nádchovníka do fľaše a zalejte kvalitným olivovým olejom. Zahrejte na maximálnu teplotu 40 °C, odstavte a nechajte lúhovať. Proces opakujte a nakoniec po vychladnutí prelejte do uzatvárateľnej fľašky. Tam nechajte nádchovník lúhovať po dobu 4 týždňov. Nakoniec sceďte a olej používajte na suchú pokožku, ekzém, kožné problémy, vriedky či akné.

Zdroj: shutterstock.com

Pripravte si účinný olej

Tinktúra na imunitu

Potrebujete 10 lístkov nádchovníka a 250 ml konzumného 60 až 80-percentného liehu. Nakrájané listy zalejte alkoholom, uzatvorte a nechajte na tmavom chladnom mieste po dobu jedného mesiaca. Tinktúru denne pohrkajte. Nakoniec preceďte a uchovávajte na chladnom tmavom mieste. Používajte pár kvapiek do mierne vychladeného čaju na podporu imunity.

Zdroj: Shutterstock

Sirup uľaví pri nádchce.

Dochucovadlo v kuchyni

Okrem skvelých účinkov má nádchovník aj fantastickú chuť. Najlepšie bude, keď ho využijete všade tam, kde ste zvykli dávať oregano. Pozor však na sušenie, ktorým nádchovník stráca väčšinu svojej arómy.

Zdroj: shutterstock.com

Pre zdravie aj ako zaujímavé dochucovadlo pri varení.