Prečo izbové rastliny plačú? Môžu za to hydatódy, ktoré stratili schopnosť uzatvárania
25. 4. 2021, 11:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:29)

Zdroj: Petra Števková
Možno ste si už všimli, že na koncoch listov niektorých rastlín sa vytvárajú kvapky vody. Je to typické napríklad pre difenbachiu, banánovník, alokáciu ale aj zamiokulkas. Kde je problém a je to vôbec problém?
Nemusíte mať strach, slzenie rastlín nie je prejav žiadnej choroby. Dokonca ani nie sú nešťastné a neplačú. Ide o bežný fyziologický proces.
Zdroj: profimedia.sk
Gutácia, čiže kvapôčky na povrchu listov rastlín, je prejavom vylúčenie prebytočnej vody rastlinou v prostredí nasýtenom vodnými parami.
Rastliny majú na okrajoch svojich listov bunky, štrbiny, ktoré sa nazývajú hydatódy. Majú rovnakú stavbu ako známejšie prieduchy, ale ich funkcia je úplne iná. Hydatódy mali kedysi schopnosť zatvárať sa, avšak tú stratili.
Anketa
Stretli ste sa už niekedy s týmto javom na vašich izbových rastlinách?
Prostredníctvom hydatódov vylučuje rastlina zo svojho tela prebytočnú vodu vo forme kvapiek. Tento jav sa nazýva gutácia (zo slova gutta = kvapka) a deje sa pri vysokej vlhkosti, najčastejšie v noci a nad ránom, kedy klesá teplota. Vzduch je práve v tomto čase nasýtený najväčšou vlhkosťou.
Zdroj: Petra Števková
Gutácia na liste izbovej rastliny
Gutácia, čiže slzenie, nie je typické len pre izbové rastliny a pravdepodobne ste si tento jav všimli už aj vo vašej záhrade, napríklad na okrajich listov alchemilky. Skoro ráno môžete slzenie spozorovať aj na listoch lomikameňa alebo na steblách tráv.
Tekutina, ktorá z listov vychádza, nie je čistá voda. Okrem vody obsahuje aj rozpustené soli a minerálne látky.
Zdroj: profimedia.sk
Gutácia na liste