Super bio čistenie vzduchu
Na rozdiel od elektronickej čističky rastliny nepotrebujú výmenu filtrov ani energiu. Sú preto skvelým bio čistením vzduchu. No je potrebné si vyberať rastliny, ktoré vzduch čistia aj v noci a spotrebovávajú ďalší kyslík
Takéto rastliny okrem toho, že filtrujú znečisťujúce látky zo vzduchu a uvoľňujú kyslík späť do vzduchu, ho tiež denne zvlhčujú. To je užitočné najmä vo vykurovaných alebo naopak klimatizovaných spálňach. Izbové rastliny však majú oveľa viac pozitívnych vlastností.
Pokiaľ viete, ktorú z nich si vybrať, pomôžu vám zvýšiť produktivitu, zmierniť stres, upokojiť vás, zlepšiť vaše celkové zdravie, priniesť šťastie, alebo doslova rozžiariť priestor.
Do spálne sa hodia druhy, ktoré odstraňujú zo vzduchu škodlivé látky vyskytujúce sa napríklad v nábytku, lepidle, čistiacich prostriedkoch alebo cigaretovom dyme. Znižujú aj účinky elektromagnetického žiarenia, zvlhčujú vzduch a prispievajú k pokojnejšiemu a zdravému spánku.

Lopatkovec kvetnatý
Je nenáročnou rastlinou, ktorá dokáže zo vzduchu odstraňovať prchavé organické látky ale aj plesne. Vďaka svojim vlastnostiam je vhodný do domácnosti alergikov a astmatikov, ktorým pomáha zmierniť príznaky. Lopatkovec preferuje polotieň a miernu vlhkosť. Za vašu starostlivosť sa vám odvďačia krásnymi bielymi kvetmi.
Brečtan popínavý
Hoci nejde o typickú izbovú rastlinu, je skvelou voľbou na čistenie vzduchu. Dokáže odfiltrovať formaldehyd alebo xylén, ktoré sa vyskytujú napríklad v čistiacich prostriedkoch alebo farbách, ale aj plesne, prach a dym. Najlepšie sa mu darí na slnku, ale môže prežiť aj v tieni. Pozor však na premokrenie. V takom prípade hrozí žltnutie a opadávanie listov.

Levanduľa
Odporúča sa aj vo forme esenciálnych olejov, ale aj rastliny na parapete môžu byť zaujímavé. Aj keď sa jej darí skôr vonku, pri správnej starostlivosti skrášli a prevonia aj váš domov. Potrebuje dostatok svetla a nízku vlhkosť. Keď jej kvety odkvitnú, nechajte ju prezimovať vonku a preneste ju dovnútra, až znova kvitne. Pokiaľ sa jej u vás páči, pomôže vám uvoľniť sa, zbaviť sa stresu a navodiť pokojný spánok.
Aloe vera
Ďalšou rastlinou, ktorá v noci produkuje kyslík, je aloe. Spolu so svokriným jazykom alebo lopatkovcom sa dostala na zoznam najlepších rastlín na čistenie vzduchu, ktorý zostavila NASA. Starostlivosť o ňu je jednoduchá – potrebuje iba slnko (v lete však nie priame) a málo vody – bez zalievania vydrží až tri týždne. Okrem čistenia vzduchu poskytne aj prvú pomoc. Šťava z listov pomáha pri popáleninách alebo odreninách.

Zelenec chocholatý
Ďalšou rastlinou vhodnou do spálne je zelenec, ktorý sa umiestňuje hlavne do miest, kde chcete prečistiť vzduch. Teda napríklad do spálne, kde celú noc vydychujeme. Produkuje fytoncídy, ktoré majú antibakteriálne a antivirotické vlastnosti. Čistí vzduch v miestnosti veľkej až 200 metrov štvorcových.