Reklama

Tajomstvo šťastných IZBOVÝCH rastlín: Ako im vybrať IDEÁLNE miesto?

Ktorá izbová rastlina sa k vám hodí?

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ak patríte medzi milovníkov zelene, svoj domov si bez izbových rastlín len ťažko predstavíte. Celkový priestor nádherne zútulnia, oživia a pridajú mu nadpozemský šarm. Aby sa im darilo, výber stanovišťa sa neoplatí zanedbať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Umiestnenie izbových rastlín podľa svetových strán
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Archív NMH

    Ing. Jarmila KRÁLOVÁ, PhD., záhradník, rastlinolekár

    Pre začínajúcich pestovateľov izbových rastlín zväčša platí rovnaký scenár. V kvetinárstve či v supermarkete na vás „žmurkne“ prekrásna izbovka, a ani neviete ako, o pár minút už vkladáte do vrecka pokladničný blok a plní nadšenia pochodujete so svojím úlovkom domov. Zvyčajne vydrží krásna niekoľko týždňov, nanajvýš pár mesiacov a potom začne chradnúť. Ak ju nenapadli škodce a svedomito ste ju hneď presadili, príčinou môže byť výber nevhodného miesta.

    Zdroj: Shutterstock

    Svetlé miesto vďaka orientácii na východ vyhovuje väčšine rastlinných druhov. Rozhodne sa nemusíte báť na toto miesto umiestniť svoje najobľúbenejšie či raritné exempláre. Ranné lúče slnka im len prospejú.

    Skúsenejší pestovatelia už určite vedia, ako na to, a postupným pozorovaním sa dopracovali k dokonalému výsledku. Ak však patríte do druhej skupiny a už to pomaly s opaterou obľúbenej izbovky vzdávate, možno postačí, ak jej zmeníte stanovište s ohľadom na svetelné pomery, a znova vám prinesie radosť. Nie je to však také jednoduché a existuje pár vecí, ktoré môžu vašu cestu k dokonalým rastlinám skomplikovať.

    Zdroj: Shutterstock

    Aby sa izbovým rastlinám darilo a priestor skrášľovali po dlhý čas, je nutné vybrať im dokonalé miesto. Už pri nákupe treba zvážiť rôzne faktory, ktoré prispejú k tomu, aby rastliny boli vitálne a priniesli vám viac radosti a nie zbytočné starosti.

    Dôležitá fotosyntéza

    Svetelné pomery sú jedným z kľúčových faktorov pri výbere vhodného stanovišťa. Aby rastliny prosperovali, treba im zabezpečiť optimálny dostatok svetla, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie fotosyntézy. Je to proces prebiehajúci v zelených rastlinách, riasach a niektorých baktériách. Využíva slnečné žiarenie, vodu a oxid uhličitý na vytvorenie glukózy – typu cukru, ktorý poskytuje energiu pre rast a vývoj organizmu, a kyslíka, ktorý sa uvoľňuje späť do atmosféry.

    Zdroj: Dobbies

    Izbovky do každej domácnosti

    Keďže fotosyntéza je priamo závislá od svetla, to, ako rastliny rastú a prosperujú, závisí od toho, koľko ho počas dňa majú a aké je intenzívne. Jeho dostatok v miestnosti závisí od viacerých faktorov, pričom je dôležité brať do úvahy veľkosť okien, ich orientáciu a to, či dopadu svetla nebránia napríklad dreviny vysadené pred oknami alebo nábytok v miestnosti. Nevhodné umiestnenie rastlín z hľadiska množstva prirodzeného svetla môže mať za následok spomalenie rastu, deformáciu rastlín, ich chradnutie, zníženie vitality a nakoniec z nedostatku, ale i nadbytku svetla môže nastať aj úhyn rastliny.

    To, že rastlinu umiestníte k oknu, automaticky neznamená, že bude mať dostatok slnečných lúčov. Na čo dať pozor? Čítajte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Shutterstock

    Intenzitu svetla ovplyvňuje okrem veľkosti okien aj ich orientácia. Svetlo z každej svetovej strany do miestnosti dopadá inak, a tak sa menia aj svetelné pomery.

    Rozdielne požiadavky

    Každá rastlina má iné nároky na svetlo. Bez dostatku svetla rastliny neprosperujú, majú vyblednuté a vytiahnuté listy, predĺžené slabé stonky, nekvitnú. No niektoré druhy môžu trpieť aj jeho nadbytkom a silné svetelné žiarenie môže rastliny poškodiť spálením listov. Nadbytok, no i nedostatok svetla sú teda pre rastliny stresové faktory. Je potrebné vedieť, na ktorú svetovú stranu máte orientované okná, a podľa nárokov jednotlivých druhov na intenzitu svetla ich v interiéri rozmiestniť.

    Zdroj: Shutterstock

    Pre rastliny je najvhodnejšie prirodzené svetlo, pričom jeho intenzita nikdy nie je v každej miestnosti rovnaká. Okrem orientácie okien a ich veľkosti sa svetlo mení v priebehu ročných období.

    V priebehu roka

    Intenzita svetla sa mení aj v priebehu roka a v každom ročnom období je iná. Preto treba myslieť na to, že najmä počas zimy slnečné svetlo svieti omnoho kratšie. V tomto období treba rastliny viac sledovať a v prípade nedostatku svetla ich preniesť bližšie k oknu. Dbajte však na to, aby neboli príliš blízko vykurovacích telies či okenných skiel, z ktorých môže prúdiť pri vetraní chladný vzduch. Rastliny by mohli vplyvom zmeny podmienok pestovania reagovať stresovo.

    Zdroj: Shutterstock/Firn

    Potosovec, filodendron alebo maranta skvelo spestria tienisté zákutia vášho príbytku.

    V prípade, že chcete mať napriek slabému svetlu v miestnosti vysnívanú rastlinu, existuje možnosť, ako zlepšiť svetelné podmienky. Vhodným riešením sú LED svetlá, žiarivky, ktoré dokážu zabezpečiť vhodné svetelné podmienky pre zvolenú rastlinu a plne nahradia prirodzené svetlo vo všetkých rastových fázach.

    Zdroj: Shutterstock

    To, že rastlinu umiestníte k oknu, automaticky neznamená, že bude mať dostatok slnečných lúčov. Treba zohľadniť jeho veľ­kosť, orientáciu či vzdialenosť pestovaných rastlín.

    Nie je okno ako okno

    To, že rastlinu umiestníte k oknu, automaticky neznamená, že bude mať dostatok slnečných lúčov. Treba zohľadniť jeho veľ­kosť, orientáciu či vzdialenosť pestovaných rastlín.

    • Veľkosť okna ovplyvňuje, koľko svetla sa do priestoru dostane. Čím je väčšie, tým je v miestnosti viac svetla a slnečné lúče môžu dopadať na rastliny vo vzdialenejšej časti. Naopak, čím je menšie, tým menej priamych slnečných lúčov do miestnosti dopadá.
    • Vzdialenosť rastlín od okna významne ovplyvňuje intenzitu osvetlenia. Čím bližšie k oknu rastlinu umiestnite, tým bude mať vyššiu intenzitu osvetlenia. Čím bude od okna ďalej, tým bude osvetlenie slabšie. Mnohé rastliny vzdialenejšie od okien priame slnečné lúče nedostávajú a sú osvetlené iba rozptýleným nepriamym svetlom. Naopak, tie, ktoré umiestnite na okenný parapet, prípadne tesne veľa okna, budú mať priame slnečné lúče a tým aj iné nároky na pestovanie a vodný režim.
    • Rastliny, ktoré sú od okna ďaleko, prípadne im v dopade slnečných lúčov a prirodzeného slnečného žiarenia bráni napríklad nábytok alebo stena, majú celkom iné podmienky, zvyčajne sú pestované prevažne v tieni. Na tieto miesta vyberte rastliny, ktoré v domovine rastú takisto v tieni.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.