Túžite po živom VIANOČNOM stromčeku? Na čo sa treba pripraviť?
3. 12. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Freshome.com
Možno sa aj vy každý rok zamýšľate, aký stromček zvoliť. Umelý, rezaný? Živý? Presvedčte sa, že výber a starostlivosť toho pravého nie je žiadna veda.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Ekologický, ale aj ekonomický aspekt voľby vianočného stromčeka v kontajneri nepochybne prevyšuje skladnosť umelého či rýchly nákup a likvidáciu rezaného stromčeka. Nie, nemyslite si, že takýto strom musíte bezpodmienečne na jar vysadiť do záhrady. Pokojne ho môžete pestovať v črepníku po celý rok. A dokonca aj niekoľko sezón za predpokladu, že ho na jar presadíte do väčšej nádoby.
Výber nepodceňte
- Pri výbere stromu si radšej všetko dobre premyslite a vyberte taký druh, ktorý vám ani po rokoch v záhrade nebude prekážať veľkosťou.
- Nakupujte obozretne v kvalitných záhradných centrách a overte si, že stromček má celistvý koreňový bal, je od začiatku pestovaný v nádobe (nie je presádzaný z voľnej pôdy) a nemá poškodené korene.
- Pri nákupe poproste predavača, aby strom k črepníka vytiahol, môžete tak posúdiť stav koreňov.
Zdroj: Shutterstock
Jedľa kórejská (Abies koreana)
Ktorý vám učaruje?
• Jedľa kórejská (Abies koreana) rastie pomalšie. Zaujme svojím hustým tmavozeleným ihličím, zo spodnej strany takmer bielym. Už od mladého veku ju zdobia modrofialové dekoratívne šišky.
Zdroj: Shutterstock
Smrek pichľavý ‘Glauca’ (Picea pungens)
• Smrek pichľavý ‘Glauca’ (Picea pungens) známy ako strieborná jedlička, je, už ako názov prezrádza, sfarbený do striebornej farby. Husté ihličky sú mimoriadne pichľavé.
Zdroj: Shutterstock
Smrek biely ‘Conica’ (Picea glauca)
• Smrek biely ‘Conica’ (P. glauca) je vhodný aj do najmenších priestorov. Dokonca pokojne na štedrovečerný stôl. Rastie veľmi pomaly, poslúži až desaťročia.
Na čo dať pozor počas sviatkov? Čítajte na ďalšej strane...
Dostatočne dlhá aklimatizácia
Aby ste stromček nevystavili stresu, ktorý sa môže skončiť až jeho odumretím, aklimatizácia musí byť dostatočne dlhá. Aspoň dva týždne pred plánovaným umiestnením na konečnom mieste v byte začnite s postupným prechodom z exteriéru do interiéru. Najskôr ho umiestnite do svetlej, ale stále chladnejšej miestnosti, následne so zvyšovaním teploty zabezpečte dostatočnú zálievku a pravidelné rosenie ihličia.
Zdroj: Pinterest
Živý vianočný stromček umiestnite pri kozub len v tom prípade, ak ho nepoužívate.
Umiestnenie stromčeka
V prekúrených priestoroch by mal stráviť naozaj len nevyhnutný čas. Zabezpečte mu rosenie a dostatok vody, pričom dávajte pozor na dlhodobé premokrenie koreňového balu. Vyberte mu miesto v dostatočnej vzdialenosti od zdroju tepla, ako je napríklad radiátor alebo kozub.
Zdroj: Pinterest
Živý vianočný stromček, ktorý sa nevyhadzuje. Poteší aj o rok.
"Ihličnan by mal byť v interiéri maximálne 10 až 14 dní. Inak hrozí, že začne pučať a po prenesení do exteriéru mladé výhonky zamrznú."
Čo po sviatkoch? Čítajte na ďalšej strane...
Zdroj: Pinterest/monsterscircus.com
Vianočný stromček v črepníku si zaslúži špeciálnu starostlivosť.
Čo po sviatkoch?
Spätná aklimatizácia na chladné prostredie by mala prebiehať takisto aspoň dva týždne vo svetlom chladnom priestore. Až potom by mal stromček bez problémov prežiť presun do záhrady alebo na terasu. Po jeho definitívnom vyložení von nezabudnite chrániť koreňový bal pred premrznutím zakopaním do pripravenej jamy alebo tepelným odizolovaním nádoby. Nezabudnite ho počas bezmrazých dní zalievať. Práve nedostatok vlahy je hlavnou príčinou odumretia.