Dostali ste chuť na kakao? Ochutnajte to falošné bez tuku
18. 9. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:44)

Zdroj: Visitar San Luis
Svätojánsky chlieb, falošné kakao alebo karob. Všetky tieto označenia patria rastlinným produktom z dreviny rohovník obyčajný (Ceratonia siliqua). Viete, že pražené struky majú široké využitie a mali by byť súčasťou zdravého jedálneho lístka?
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Robo HUBAC
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Vždyzelený rohovník obyčajný pochádza z oblasti Stredomoria, severnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Jeho používanie sa datuje do obdobia približne 2000 rokov pred naším letopočtom. Dorastá do výšky až 12 metrov, má kožovité kopijovité listy, tmavoružové kvety rastúce v tvare strapcov, ktoré vyrastajú nielen z konárov, ale aj z kmeňa tohto stromu. Plody sú dužinaté struky dlhé až 30 centimetrov. Zberajú sa, kým ešte nie sú úplne zrelé. Až 50 percent struku tvoria sacharidy, desatinu nerozpustná vláknina. K hlavným producentom karobu patrí Španielsko, Taliansko, ale aj Maroko a Grécko.
V našich podmienkach sa rohovník môže pestovať ako izbová rastlina, ktorej v lete prospieva letnenie. Vyžaduje priepustný substrát. Je dvojdomý, aby došlo k opeleniu, budete potrebovať samčiu aj samičiu rastlinu.
Zdravá náhrada kakaa
Ste alergický na kakao alebo čokoládu? Trpíte na dnu či diabetes a nemôžete si dopriať bežné čokoládové a kakaové pochúťky? Riešenie je pre vás práve v karobe. Na rozdiel od kakaa neobsahuje alergénne látky a kofeín. Na výrobu karobového prášku sa využívajú sušené struky v praženej aj nepraženej forme, z nich sa tiež vyrába karobová múka, ale aj sladký sirup. Karob je prirodzene bezlepkový produkt. Obsahuje horčík, vápnik, železo a vitamíny A, B a D. Je tiež zdrojom vlákniny a aminokyselín. Karobový prášok je bohatý na antioxidanty. Na rozdiel od kakaa je však sladký. Z karobového prášku sa vyrába aj náhrada populárnej orieškovej nátierky. Karobová guma, ktorá sa vyrába zo semien rohovníka, sa používa ako zahusťovadlo. Karob sa využíva aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle.
Zdravotné účinky
Karob má pozitívny vplyv na trávenie, pôsobí proti hnačke, je prirodzene nízkotučný, neobsahuje kofeín, nezrýchľuje teda tep a neovplyvňuje spánkový režim, nepôsobí stimulačne na deti so sklonom k hyperaktivite.
Ako chutí?
Farba aj konzistencia pripomínajú bežné kakao, no karob je sladký, takže keď ho používate ako náhradu do pečenia, množstvo cukru zredukujte. Vôňou pripomína skôr sladké ďatle alebo pražené mandle, typickú čokoládovú chuť nečakajte. Pokrmy prirodzene sfarbí nahnedo a dodá im sladkastú vôňu. Hodí sa najmä do dezertov.
Vedeli ste, že...
(Ne)čokoládový kokteil
Potrebujete: 200 ml rastlinného mlieka (mandľové, lieskovcové, kokosové), 1 lyžičku agávového sirupu, 1 lyžičku karobu
Postup: Suroviny zmiešajte v mixéri a pochutnávajte si. Kokteil môžete posypať chia semienkami.
Banánová čokoRAW zmrzlina
Potrebujete: 3 zrelé banány, 1 lyžicu karobu
Postup: Banány rozmixujte s lyžicou karobového prášku a dajte zamraziť do mrazničky. Pravidelne premiešavajte.