Vyskúšajte, či vám Barborky rozkvitnú: Ak sa vám konárik rozvinie prvému, jedno máte isté
3. 12. 2024, 20:00

Zdroj: Shutterstock
Ešte aj dnes pretrváva zvyk rezania čerešňových konárikov. Robí sa tak 4. decembra, na sviatok svätej Bar bory, patrónky mladých dievčat, presne tri týždne pred Štedrým dňom.

Zdroj: Pinterest/westwing.es
Toľko totiž potrebujú, aby zakvitli. Ak sa tak do Štedrého dňa stane, podľa tradície sa dievča, ktoré konárik odrezalo, do roka vydá. Podľa tradície si potom rozkvitnutý konárik dalo dievča za pás, keď šlo na polnočnú svätú omšu. Mládenec, ktorý jej ho spoza pása zobral a dal si ho za klobúk, jej tak vyznal lásku.
Iná tradícia hovorí, že ak mala dievčina viacerých nápadníkov, narezala si viac konárikov a pomenovala ich podľa svojich milých. Ten konárik, ktorý zakvitol ako prvý, určil jej chlapca, za ktorého sa mala do roka vydať. Podľa známej etnologičky Kataríny Nádaskej neboli zvyky na svätú Barboru všade rovnaké. Napríklad na východnom Slovensku si každý z rodiny dal na okno vo vázičke svoj vlastný čerešňový konárik. Ten, komu rozkvitol ako prvému, mal žiť najdlhšie.
Ako na to?
Konáriky Barboriek môžu zdobiť aj vašu predvianočnú domácnosť. Vyberajte také, ktoré sú hojne obsypané púčikmi. Doma, skôr ako ich dáte do vázy, zrežte im spodnú časť, najlepšie zošikma, aby vodu nasávali čo najväčšou plochou. Najskôr ich majte aspoň deň-dva v chladnejšej miestnosti, aby si zvykli na izbovú teplotu. Potom ich postavte na svetlé miesto, nie však k zdroju tepla, to by im neprospelo. Pravidelne vymieňajte vodu, prípadne roste. Ak sa o ne správne postaráte, do Štedrého dňa určite zakvitnú.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.