Reklama

Ako sa o ne správne starať a čo k nim vysadiť? Len takto budete mať KRÁSNE RUŽE rok čo rok

Ruže sa delia na botanické (nešľachtené, divoké), staré (historické) a moderné (šľachtené), ktoré sa v súčastnosti používajú v záhradnej tvorbe.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ruže sa označujú za kráľovné kvetín. Delia sa na botanické (nešľachtené, divoké), staré (historické) a moderné (šľachtené), ktoré sa v súčasnosti používajú v záhradnej tvorbe.

Za posledné desaťročia boli vyšľachtené tisíce kultivarov moderných ruží rôzneho vzrastu, veľkosti, tvaru a vône kvetov. Potešia vás kvetmi v odtieňoch bielej, žltej, oranžovej, ružovej, červenej, fialovej farby.

Patria sem:

  • čajohybridy (veľkokveté) – kvety sú usporiadané jednotlivo na stopkách, používajú sa na rez, stredného až vyššieho vzrastu
  • polyantky (mnohokveté) – vznikli krížením z botanických ruží, nižšieho vzrastu, sú bohato a viackrát kvitnúce
  • floribundy (mnohokveté) – vznikli krížením polyantiek a čajohybridov, kríkové ruže nižšieho až stredného vzrastu, kompaktného tvaru, ktoré opakovane a bohato kvitnú, kvety sú väčšie ako kvety polyantiek, je ich však menej
  • sadové (vysokého vzrastu) – stolístky (voňavé, plné kvety) a anglické ruže (voňavé, farebné, dlho kvitnúce)
  • miniruže (zakrslé) – nízkeho vzrastu, kvety sú malé, používajú sa najmä do skaliek a nádob

Ruža vyžaduje svetlé vzdušné stanovište bez prievanu. Pôda by mala byť priepustná s dostatočným obsahom živín, mierne kyslá. Ruža potrebuje minimálne 5-6 hodín slnečného svitu denne. Ideálne v ranných a dopoludňajších hodinách. Listy jej totiž musia preschnúť, aby sa predchádzalo výskytu hubových chorôb.

Kríčkové ruže nevysádzajte príliš nahusto ani vedľa iných drevín, lebo potrebujú veľa živín a nerady sa o ne delia. Vykopte jamu, ktorá bude dvakrát širšia a hlbšia ako koreňový bal rastliny. Do jamy pridajte kvalitný kompost či substrát. Na vylepšenie priepustnosti môžete pokojne pridať aj piesok. Kontajnerovej ruži pred výsadbou jemne narušte koreňový bal nožnicami. Voľnokorennú ružu namočte do vody, následne skráťte korene o tretinu. Odumreté či poškodené korene odstráňte. Rastlinu zasypte presne po výšku, v akej bola vysadená v pôvodnom črepníku. V prípade voľnokorennej rastliny je miesto rozoznateľné iným sfarbením.   Pôdu riadne utlačte a ružu zalejte. Okolie rastliny po výsadbe nasteľte.

Zdroj: Shutterstock

Ruža vyžaduje svetlé vzdušné stanovište bez prievanu. Pôda by mala byť priepustná s dostatočným obsahom živín, mierne kyslá.

Ruže potrebujú intenzívnu zálievku. Pozor, nikdy však rastlinu nezalievajte na listy a kvety, vždy len ku koreňom! Množstvo kvetov podporte počas kvitnutia pridaním špeciálneho hnojiva do zálievky. Pred zimou nasteľte okolo koreňového krčka lístie, slamu, prípadne iný organický materiál. Na jar, po odznení rizika mrazov, nástielku odstráňte.

Ruže každoročne na jar režte hlbšie, rastlinu vytvarujte. Po odkvitnutí vyžadujú menej hlboký rez, podporíte ním ďalšie kvitnutie. Na jeseň odstráňte príliš slabé výhonky.

Čo sa hodí k ružiam? Čítajte na ďalšej strane >>>

Uplatnenie ruží je skutočne široké. S obľubou sa vysádzajú do vidieckych záhrad i do moderných mestských záhrad či na verejné priestranstvá.

Ruže samotné sú dominantnými drevinami a ak nechcete zatieniť ich majestátnosť, vyhnite sa príliš vysokým rastlinám v ich susedstve. V záhrade ich vysádzajte v závislosti od ich veľkosti a kvitnutia buď ako solitéry alebo do zmiešaných záhonov. Práve v zmiešanej výsadbe sa dobre kombinujú s inými drevinami, trvalkami či okrasnými trávami.

K ružiam sa najviac hodia trvalky a trávy nižšieho vzrastu. Skvelými spoločníkmi sú šalvie (Salvia), nižšie druhy pakostov (Geranium), neúnavne kvitnúci kocúrnik (Nepeta), nežné alchemilky (Alchemilla), strieborný čistec (Stachys), romantické zvončeky (Campanula), veselé krásnoočko (Coreopsis). Vysoké druhy, ako napríklad stračonôžka (Delphinium), použite v záhone len ako akcent. Či použijete rastliny kvitnúce tón v tóne, alebo práve naopak rastliny kontrastné, necháme na vašom vkuse. Opäť však platí, nechajte vyniknúť ruže.

Zdroj: Shutterstock

Ruže samotné sú dominantnými drevinami a ak nechcete zatieniť ich majestátnosť, vyhnite sa príliš vysokým rastlinám v ich susedstve.

Zaujímavý pár tvoria s bylinkami ako levanduľa (Lavandula), pamajorán (Origanum), šalvia (Salvia), pažítka (Allium schoenoprassum). Takáto výsadba prináša okrem estetickej hodnoty aj ochannú funkciu. Aromatické bylinky totiž spoľahlivo odpudzujú škodce a chránie pred hubovými chorobami. Pri ochrane proti škodcom zvoľte aj známu aksamietnicu (Tagetes).

Choroby, škodce a iné problémy vám priblížime na nasledujúcej strane >>>

Voška ružová patrí k najčastejším škodcom ruží. Všimnúť si ju môžete už v apríli, keď sa začína otepľovať. Mnohopočetnými kolóniami osídľuje kvetné puky a listy. Rozmnožuje sa veľmi rýchlo. Cicia šťavy na mladých častiach rastliny. Keď v júni výhonky zdrevnatejú, vošky sa postupne vytrácajú.

Múčnatka sa prejavuje typickým bielym povlakom. Vyskytuje sa v suchom počasí a to hlavne na vrcholových výhonkoch ruží. Prevenciou výskytu tejto častej choroby je dostatočný rozostup rastlín pri výsadbe. Proti múčnatke sú na trhu dostupné rôzne postreky na chemickej alebo prírodnej báze. Múčnatke nahráva aj prílišné hnojenie rastlín dusíkom.

Zdroj: Shutterstock

Proti chorobám a škodcom sa snažte zasiahnuť v pravý čas.

Čierna škvrnitosť sa vyskytuje po chladnejších a daždivých dňoch. Na listoch sú viditeľné typické čierne škvrny s lúčovitým okrajom. Napadnuté listy postupne usychajú a opadávajú. Je dôležité, tieto list pravidelne odstraňovať. Na boj proti škvrnitosti môžete skúsiť domáce recepty alebo chemické postreky.

Hrdza je hubová choroba, ktorá sa prejavuje žltými až žltooranžovými škvrnami na listoch. Na spodnej strane listov sú viditeľné výtrusy. Objavuje sa najmä vo vlhkom počasí. Z rastlín odstraňujte všetky napadnuté listy nezabudnite ani na odstránenie už opadnutých listov. Potrebné je včasné zasiahnutie vhodnými postrekmi.

Pleseň sivá spôsobuje odhnívanie kvetných pukov a kvetov. Šíri sa najmä počas vlhkých dní. Napadnuté časti odstráňte a použite postrek proti hubovitým chorobám.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.