Reklama

5 krokov k nádhernému TRVALKOVÉMU záhonu: Takto sa určite podarí!

Záhrada LG Eco-City Garden

Zdroj: Jana Jarabincová

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ako móda, tak i záhradná tvorba podlieha trendom. Medzi „must have“ posledných rokov patria nepochybne prirodzene vyzerajúce trvalkové záhony, ktoré záhradu pozdvihnú na vyššiu úroveň. Ak si chcete bohato kvitnúci záhon vytvoriť sami, pomôžeme vám ako na to.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Bohato kvitnúci TRVALKOVÝ záhon: 5 krokov, ktoré treba dodržať

    Zdroj: Shutterstock

    Namiesto trávnika si pripravte pôdu pre okrasný záhon.

    1. Výber miesta

    Výber miesta pre váš vysnený trvalkový záhon je veľmi dôležitý, nakoľko určuje skladbu vysádzaných rastlín. To znamená, že ak sa vám niektoré trvalky jednoducho páčia a neviete si svoju záhradu bez nich predstaviť, výber miesta by ste tomu mali podriadiť. Naopak, ak chcete nejakú časť záhrady pomocou trvaliek prikrášliť, ich výber bude závisieť od podmienok stanovišťa.

     

     

    2. Príprava stanovištia úprava pôdy

    Ako pri každej novej výsadbe, tak aj pri zakladaní trvalkového záhona je dôležitá príprava stanovišťa. Najskôr je plochu potrebné odburiniť, a to buď ručne alebo pomocou herbicídu. Následne po odstránení rastlinných zvyškov pôdu dobre spracujte, poriadne prekyprite, ťažšiu pôdu môžete upraviť zapracovaním piesku. Živiny doplňte kompostom alebo granulovaným hnojivom. Zvážte aj pH pôdy, ktoré je potrebné prispôsobiť jednotlivým rastlinám. Pre vápnomilné trvalky použite mletý vápenec, kyslomilným rastlinám doprajte rašelinu.

     

    Zdroj: Marcela Šišoláková

    Návrh moderného záhona vhodného na slnečné stanovište.

     

    3. Plánovanie a výber rastlín

    Podmienky stanovištia sú základom výberu rastlín. Jednotlivé druhy vyberajte najmä podľa ich nárokov na oslnenie, teda či zvládnu slnko, polotieň alebo tieň. Na pomoc si zoberte odbornú literatúru alebo navštívte dobrý internetový obchod. Tie trvalky, ktoré vás v jednotlivej skupine zaujali si zapíšte do tabuľky. Pridajte tiež informácie o čase kvitnutia, výške a špeciálnych nárokoch na stanovište. Zvoliť správnu farebnú kombináciu záhonu vám pomôže Oswaldov farebný kruh.

    Pri návrhu zohľadnite tieto kritéria:

    • Menej je niekedy viac... Zvoľte radšej menej druhov, ale väčší počet opakujúcich sa rastlín.
    • Záhon naplánujte tak, aby bol atraktívny počas celého roka. Berte do úvahy termín kvitnutia, zimný efekt docielite okrasnými trávami alebo pár kusmi vždyzelených rastlín.
    • Nikdy nesaďte trvalky po jednom, ale v skupinách. Rastliny saďte do trojsponu, rýchlejšie sa zapoja a vyplnia priestor. Vysoké trvalky umiestnite do zadnej časti záhonu. Skoro kvitnúce vysaďte do strednej časti. Ak k nim pridáte neskoro kvitnúce, efektne po nich vyplnia prázdne miesta. Do popredia vysádzajte nižšie letné a jesenné trvalky.
    • Počet a umiestnenie rastlín podriaďte ich výške. Dominantné vysoké trvalky saďte na vzdialenosť 30 až 60 cm, alebo 3 kusy na 1m2. Stredne vysokých budete na meter štvorcový potrebovať asi 6 až 9 ks, nízkych pôdopokryvných 9 až 12.
    • Na jeseň nezabudnite pre jarný efekt doplniť do záhonu cibuľoviny.

     

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Vizualizácia záhonu v okrasnej záhrade.

     

    4. Vysádzanie

    Pred vysádzaním rastliny v nádobách dobre zalejte. Najprv začnite podľa vami zhotoveného plánu umiestňovať do plochy záhonu solitéry a vyššie druhy trvaliek. Pokračujte strednými, výplňovými a nízkymi druhmi. Nakoniec od záhonu odstúpte a všetko ešte raz poriadne pred sadením skontrolujte. Netkanú textíliu určite nepoužívajte, bránila by rastlinám v rozrastaní a pekne ucelený záhon by ste nikdy nedosiahli. Vysadené trvalky radšej nasteľte pilinami alebo drevnou štiepkou v hrúbke 8 až 10 cm. Rastliny samozrejme po výsadbe nezabudnite dobre zaliať.

     

    5. Starostlivosť

    Pokým sa vysadené trvalky spoľahlivo zakorenia, doprajte im pravidelnú a dostatočnú zálievku. Záhon pravidelne odburiňujte, doplňujte nástielku a režte odkvitnuté časti rastlín. Po zapojení vám to trvalkový záhon určite vráti, keďže jeho prednosť spočíva aj v nízkej údržbe počas sezóny. Celkom postačí, ak na jar, tesne pred pučaním, odstránite všetky suché a odumreté časti rastlín, poprípade zrežete okrasné trávy. Počas veľmi horúcich letných dní rastliny dodatočne zavlažujte.

    Inšpirácie trvalkových záhonov nájdete v galérií! >>>

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.