Fialové gule z instagramových záhrad: Okrasné cesnaky dodajú priestoru snivú atmosféru
8. 4. 2025, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Nenároční krásavci. Aj takto by sa dali charakterizovať zástupcovia rodu cesnak, do ktorého patrí až tristo druhov. Niektoré používame ako zeleninu, minimálne desať druhov pestujeme v našich kvetinových záhonoch.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Okrasné cesnaky poznáte už z diaľky podľa typických guľovitých súkvetí, ktoré sa najčastejšie otvárajú na jar a začiatkom leta. Väčšina pochádza z horských a zo stepných oblastí, takmer všetky sú mrazuvzdorné. Na pôdu nemajú špeciálne nároky, okrem premokrených pozemkov sa im darí všade, najmä ak majú dostatok svetla a slnka. Výnimkou je len cesnak zlatožltý (Allium moly), ktorému vyhovuje polotieň a vlhká hlinitá pôda.
Rôzne výšky aj farby
Medzi okrasnými cesnakmi nájdete nízke druhy vhodné do skaliek či do nádob, ale aj viac ako meter vysoké exempláre, ktoré vyniknú ako solitéry. Najbežnejšia farba ich kvetov je fialová, no kvety bývajú aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové. Sú drobné, hviezdicové a usporiadané do súkvetí, v každom môže byť až stovka kvietkov. Súkvetia bývajú veľmi husté, ale aj riedke a majú rôznu veľkosť. Najväčšie dosahujú priemer až 20 centimetrov, najmenšie majú len pár centimetrov. Mnohé z nich sa dajú výborne sušiť a použiť do kytíc. Listy cesnakov sú zväčša tmavozelené, úzke, po rozdrvení vydávajú typický cesnakový zápach. Širšie listy má napríklad cesnak medvedí (Allium ursinum), ale aj Allium karataviense.
Zdroj: Shutterstock
Okrasné cesnaky poznáte už z diaľky podľa typických guľovitých súkvetí, ktoré sa najčastejšie otvárajú na jar a začiatkom leta.
Použitie v záhrade
Pre okrasné cesnaky vyberajte miesto podľa ich výšky v čase kvitnutia. Vyššie druhy sa hodia do trvalkových záhonov, kde vysadené do skupiniek vyniknú nad nízkymi rastlinami, ktoré zároveň zakryjú pôdu pod nimi. Túto ich úlohu oceníte hlavne v čase, keď listy cesnakov žltnú a zaťahujú sa do pôdy. Výbornými spoločníkmi pre ne sú aj letničky, trávy, iné druhy cibuľovín, ako aj dreviny, ktoré ich prirodzene dopĺňajú.
Nižšie druhy sú vhodné do skaliek, k nim patrí napríklad Allium oreophilum, Allium karataviense či cesnak zlatožltý (Allium moly), ale vytvoriť z nich môžete aj nádherné farebné lemy a okraje záhonov. Na tento účel je vhodný napríklad Allium christophii a Allium coeruleum, na obruby sa často využíva aj pažítka (Allium schoenoprasum), ktorej listy využijete aj v kuchyni. Odkvitnuté cesnaky nemusíte zo záhonov hneď odstraňovať, lebo súkvetia sú atraktívne ešte ďalší mesiac, keď vytvárajú semená. Predĺžite tak obdobie, počas ktorého sú ozdobou záhona.
Okrasné cesnaky s úspechom môžete pestovať v nádobách, vhodné sú však len nižšie druhy, ako je Allium christophii a Allium karataviense, no a, samozrejme, pažítka. Stonky vysokých druhov sa v nádobách často vylamujú a veľmi esteticky nepôsobia ani listy, ktoré sa začínajú zaťahovať už počas kvitnutia.
Zdroj: Atelier Flera
Okrasné cesnaky si nájdu miesto v každej modernej záhrade.
10 zásad správneho pestovania
- Cibule vysádzajte od septembra do novembra do priepustnej pôdy.
- Stanovište vyberte slnečné, s vápenatou pôdou.
- Na dno jamky môžete pridať kompost alebo organické hnojivo.
- Hĺbka výsadby závisí od veľkosti cibule. Jamka by mala byť asi dvakrát väčšia ako priemer cibule.
- Veľké cibule vysádzajte na vzdialenosť 25 až 50cm, menšie na 10 až 25cm.
- Ak po vysadení prevláda suché počasie, miesto výsadby zavlažujte.
- Pri nedostatku zrážok treba vodu dodávať aj na jar a na začiatku leta.
- Po odkvitnutí nechajte listy zaschnúť a zatiahnuť do pôdy.
- Na jednom mieste môžu ostať aj niekoľko rokov. Keď ich porast priveľmi zhustne, tak cibule vyberte.
- Cibule vyberte aj v prípade, ak cesnak prestal kvitnúť. Urobte tak až po zatiahnutí listov a odložte ich do jesene na suché, teplé miesto. Potom ich znova vysaďte.
Ako rozmnožiť okrasné cesnaky?
K výhodám pestovania cesnakov okrem ich nenáročnosti patrí aj to, že cibule nemusíte vyberať každý rok, naopak, na jednom stanovišti sa nechávajú niekoľko sezón, aby zosilneli. Potom krajšie kvitnú. Cibule vytvoria dcérske cibuľky, ktorými si cesnaky môžete rozmnožiť. Z pôdy ich treba vybrať po zatiahnutí listov a uskladniť pri teplote okolo 20 °C. Vysádzajú sa na jeseň, kým pôda zamrzne. Cesnaky sa dajú rozmnožiť aj semenami, čo však vyžaduje viac trpezlivosti. Cibule semenáčov začínajú kvitnúť až o dva či tri roky.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.