Hra textúr v POLOTIENI: Inšpirujte sa NÁVRHOM trvalkového záhona
19. 4. 2024, 14:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Tiene budov a vyšších stromov vytvárajú ideálne podmienky na výsadbu rastlín obľubujúcich polotienisté stanovište. Ranné slnko je miernejšie ako poobedné, preto ak je záhon oslnený v popoludňajších hodinách, vyberajte radšej odrody znášajúce aj plné slnko, i keď je záhon ráno v tieni.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Hortenzia metlinatá ‘Vanille Fraise’ (1) je zaujímavá svojími dvojfarebnými kvetmi. Sú dlhé až 30 centimetrov a rozkvitajú postupne odspodu po špičku súkvetia, pričom v čase, keď sa otvárajú posledné okvetné lístočky, spodná časť súkvetia sa postupne sfarbuje do ružova. Kvitne na jednoročných výhonkoch a zjari je vhodné ker zrezať až na kostru.
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
V polotieni vyniknú najmä trvalky s farebnými alebo panašovanými listami a zákutia rozžiaria kvety svetlých odtieňov.
Náprstníky ‘Snow Thimble’ (2) kvitnú na stonke s výškou až 180 cm a v záhone sú skutočne neprehliadnuteľné. Ide o dvojročné rastliny a preto je dobré nechať rastlinu v záhone vysemeniť. Pozor však na deti a domáce zvieratá, pretože náprstníky patria medzi jedovaté rastliny. Paprade (3) sa používajú v zmiešaných záhonoch, no vyniknú aj v moderných monokultúrnych výsadbách. Papraď samčia dorastá do výšky až 80 centimetrov a bežne ju nájdete na okrajoch lesa.
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Pôdorys záhonu v polotieni
Astilba japonská ‘Deutschland’ (4) obľubuje mierne kyslú pôdu a rozptýlené svetlo, preto je ideálna na výsadbu pod koruny stromov. Vždyzelená rákosovka ‘All Gold’ (5) vyniká svojou žiarivo zelenou farbou. Táto vďačná pôdopokryvná tráva sa hodí do modernej výsadby v polotieni a tieni. Funkia ‘Barbara Ann’ (6) má modrozelené listy s bielym okrajom. Dorastá do výšky 40 cm a kvitne bielymi kvetmi. Heuchera ‘Delta Dawn’ (7) má listy na jar a na jeseň červenohnedé so zeleným okrajom. V lete sa listy zafarbujú viac do zelena.
Zdroj: Archív NMH
Zoznam rastlín