Inšpirujte sa NÁVRHOM záhonu, ktorý je doslova na zjedenie!
26. 4. 2024, 14:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Väčšina záhradkárov si obvykle predstavuje trvalky len v peknej záhonovej výsadbe alebo v črepníku. Vidieť ich však na tanieri môže byť pre mnohých prekvapením. Nebojte sa ich ochutnať.
Orgován obyčajný (Syringa vulgaris) (1) má krehké kvety, ktoré majú plnú chuť. Na rozdiel od ostatných častí tejto rastliny sú kvety jedlé a veľmi chutné. Ľaliovka (Hemerocallis) (5) je trvalka s pôsobivým kvetom, ktorý si získal priazeň mnohých pestovateľov pre svoju nenáročnosť a výrazný vzhľad v záhonoch. Jej dužinaté korene, výhonky, kvetné puky a aj rozkvitnuté kvety sú jedlé. V ázijskej kuchyni sa často využívajú sušené alebo čerstvé lupienky.
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Jedlý záhon: 1 Orgován obyčajný ‘Charles Joly’, 2 Levanduľa úzkolistá, 3 Nechtík lekársky, 4 Flox metlinatý ‘Herbstwalzer’, 5 Ľaliovka ‘Pink Damask’, 6 Medovka lekárska, 7 Cesnak pažítkový.
S ich jemne sladkou chuťou sa často pridávajú do šalátov a dezertov. Obľúbená levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) (2) prináša do záhrady atmosféru Stredozemného mora, vyžaduje slnko a priepustnú pôdu. Používa sa pri výrobe cukroviniek, zákuskov, na ochutenie syrov, výrobu sirupov, zmrzlín a lekvárov. Je tiež súčasťou provensalského korenia. Severoamerický flox metlinatý (Phlox paniculata) (4) sa pestuje ako podrastová trvalka a očaruje krásnymi jedlými kvetmi v rôznych odtieňoch od bielej cez belasú až po fialovú. Používa sa na ozdobenie dezertov a ovocných šalátov.
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Pôdorys jedlého záhonu: 1 Orgován obyčajný ‘Charles Joly’, 2 Levanduľa úzkolistá, 3 Nechtík lekársky, 4 Flox metlinatý ‘Herbstwalzer’, 5 Ľaliovka ‘Pink Damask’, 6 Medovka lekárska, 7 Cesnak pažítkový.
Klasikou v slovenskej kuchyni je medovka lekárska (Melissa officinalis) (6), ktorá slúži najmä na prípravu lahodného čaju a ozdobenie sviežich dezertov. Jar si iste neviete predstaviť bez pažítky – cesnaku pažítkového (Allium schoenoprasum) (7). Na oživenie záhona vysejte známu liečivú letničku nechtík lekársky (Calendula officinalis) (3). Raz ho zasejete a nasledujúce roky sa bude šíriť po záhrade úspešne samovýsevom.
Zdroj: Archív NMH
Zoznam navrhnutých rastlín
Pošteklite chuťové poháriky
Po prekonaní počiatočných obáv vás prekvapí ich zaujímavá chuť a možno sa do nich, podobne ako do známych a obľúbených jedlých kvetov mnohých letničiek, zamilujete. Nechystáme sa vám predstaviť kapucínku, sedmokrásky, ďatelinu ani klinčeky. Sústredíme sa prevažne na kultúrne rastliny vyšľachtené do okrasných záhonov. Niektoré z nich nie sú len estetickým prírastkom do vašej záhrady, ale majú tiež zaujímavý potenciál v oblasti gastronómie. Môžete ich s pokojom chutnať a zahrnúť do svojej stravy ako príležitostnú lahôdku.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Použité rastliny: 1. Baza čierna ‘Black Lace’ 2. Muchovník Lamarkov 3. Petržlen záhradný 4. Bazalka pravá 5. Čili papričky 6. Kapucínka väčšia 7. Medovka lekárska 8. Mäta prieporná 9. Vavrín pravý 10. Rumanček kamilkový 11. Echinacea purpurová ‘Magnus’ 12. Divozel veľkokvetý 13. Monarda ‘Bee Bright’ 14. Šalvia lekárska ‘Aurea’ 15. Dúška materina 16. Nechtík lekársky 17. Cesnak pažítkový − pažítka 18. Rebríček obyčajný ‘Hoffnung’ 19. Šalvia lekárska ‘Purpurascens’ 20. Levanduľa úzkolistá ‘Supe