Už kvitnú! Prečítajte si všetko o týchto krehkých bielych kvietkoch
18. 2. 2021, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:20)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Snežienka jarná (Galanthus nivalis) patrí do čeľade amarylkovitých (Amaryllidaceae). Traduje sa o nej, že bohyňa jari Vesna ju používala na zahnanie zimy. Je našou domácou cibuľovinou prirodzene sa vyskytujúcou na lúkach, v lesoch, hájoch.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Kvitne už od februára a kvitnutie trvá približne do apríla. Bielozelený, intenzívne voňavý kvet sa skláňa na krehkej stonke.
Pravidlá pestovania
Ak ju chcete pestovať v záhrade, vyberte miesto v polotieni, ideálne pod listnatým stromom. Vyžaduje vlhkú, kyprú záhradnú zeminu. Na dostatočnú vlahu myslite najmä počas suchej jari. Vynikne aj pred skupinou listnatých kríkov či na okrajoch trávnika. Nemusíte sa báť, skôr ako začnete trávnik kosiť, snežienky zatiahnu odpočívať späť do pôdy.
Tajomstvo úžasnej odolnosti snežienok sa skrýva v postupnom uvoľňovaní energie. Z látkovej premeny totiž hromadia teplo, vďaka čomu dokážu svoje bezprostredné okolie zohriať až na 10 °C. Tým roztápajú okolitý sneh a vytvárajú si priaznivé podmienky na život a kvitnutie. Preto hoci zapadnú snehom, roztopia ho a vzniknutú vlahu využijú vo svoj prospech.
Kvetinoví susedia
Vo výsadbe ich môžete kombinovať s inými skorými jarnými druhmi, ako sú napríklad šafrany, tavolíny, veternice, čemerice (Helleborus) či záhonové cyklámeny ako neapolský (Cyclamen hederifolium) alebo purpurový (C. purpurascens).
Zdroj: Archív Tomáš K.
Snežienky vysaďte spolu s ďalšími jarnými kvietkami.
Pretože sú však snežienky naozaj veľmi drobné a krehké, aby vynikli, saďte ich vo veľkých skupinách. Či už budú rásť v modernej záhrade pod viackmennými stromami a medzi okrasnými trávami, alebo ich ledabolo postrkáte do typických vidieckych záhonov, krásny výsledok je zaručený.
Ako ich rozmnožiť?
Drobné cibuľky sa veľmi rýchlo vysušia, preto sa predávajú v špeciálnom balení chránené vlhkým substrátom alebo hoblinami. Nakupujte ich čo najrýchlejšie po uvedení na trh a saďte okamžite.

Vhodným spôsobom rozmnožovania snežienok je vysádzanie spôsobom „z pôdy priamo do pôdy“. Rýľom alebo záhradnou lopatkou hneď po odkvitnutí podoberte trs rastlín, rozdeľte cibuľky, hneď vysaďte a zalejte. Dbajte na správnu hĺbku, ktorá je asi 5 cm.
Dobrý tip: Ak chcete snežienky rozmnožiť alebo presadiť na iné miesto, nečakajte na zatiahnutie listov tak ako pri iných jarných cibuľovinách. Urobte to hneď po odkvitnutí.
Je snežienka zákonom chránený druh?
Poznáte rozdiel? Snežienka verzus bleduľa
Mnohí si často mýlia snežienku jarnú s veľmi podobnou bleduľou jarnou (Leucojum vernum), ktorá je stále ešte zákonom chránená. Obe rastliny patria do rovnakej čeľade, majú však niektoré rozlišovacie znaky:
Snežienka jarná
Dorastá do výšky 20 cm.
Z cibule vyrastajú 2-3 sivozelené čiarkovité listy a stvol, ktorý nesie vždy len jeden kvet.
Kvet je zložený z 3 vnútorných okvetných lístkov zdobených zelenými škvrnami a 3 bielych podlhovastých vonkajších okvetných lístkov.
Rozkvitnutý kvet odolá mrazu až do –10 °C.
Kvitne od februára do apríla.
Plod je pukavá trojpuzdrová tobolka.
Bleduľa jarná
Je vysoká 30 cm.
Sýtozelené listy vyrastajú z cibule po 3-4, sú širšie ako listy snežienky. Stonka je dvojhranná.
Zvončekovité kvety vyrastajú z pazuchy listenca po jednom alebo po dvoch. Korunné lupienky sú vajcovité a na koncoch majú nápadnú žltú alebo zelenkastú škvrnu.
Kvitne v marci až apríli.
Plodom je guľatá tobolka.