Z toľkých druhov si aj ťažko vyberiete
Sirôtky, alebo aj záhradné fialky, sú jednoročné (ozimé) až dvojročné byliny dorastajúce do výšky 15 – 30 centimetrov. Ich kvety pripomínajú zamat a zaujímavosťou je, že niektoré sirôtky voňajú a iné nie. Kvitnú od marca až do októbra, takže radosť vám vedia robiť väčšinu roka. Ďalším potešujúcim faktom je, že ich farebná škála snáď nemá konca.

Stretnúť sa môžete s farbami od nevinných bielych, cez svieže žlté, zmyselné bordové či fialové až po tmavú, takmer čiernu. Aby to však nebolo málo, sirôtky nájdete jednofarebné, dvojfarebné a dokonca aj trojfarebné. Okraje korunných lupeňov bývajú hladké alebo kučeravé a žilkovanie je tiež rôzne, niekedy aj s atypickými škvrnami či s väčšími tmavými fľakmi.

Odkiaľ sa vzali sirôtky?
Majú zaujímavý pôvod. Vznikli v britskej rodine Charlesa Benneta, 4. kniežaťa z Tankerville, ktorý bol známym patrónom kriketu a tiež spolutvorcom niektorých pravidiel tohto športu. Jeho manželka Emma bola zberateľkou exotických rastlín, mala ich viac než 600. Prvá tropická orchidea rozkvitnutá v rodinnom anglickom skleníku nesie práve jej meno.

Ďaleko od stromu nespadla ani ich dcéra, lady Mary Elizabeth Bennetová. Pod dohľadom svojho záhradníka rozmnožovala a krížila rôzne druhy rastlín, avšak jej vášňou boli fialky. Cieľom jej prvých experimentov v krížení fialiek bol okrúhly kvet prekrývajúci okvetné lístky. Neskôr sa jej podarilo vytvoriť hybrid, ktorý mal na okvetných lístkoch miesto úzkych nektárových vôdzok tmavej farby už širokú tmavú škvrnu.

Začiatkom 19. storočia mal podobné chúťky na experimenty s fialkami aj šľachtic James Gambier. Ten z fialky žltej (Viola lutea) a fialky trojfarebnej (Viola tricolor) položil základ pre nové hybridy, známe ako Viola x wittrockiana. Sirôtka, ako ju poznáme dnes, je umelý kríženec vyšľachtený z fialky žltej (Viola lutea), fialky trojfarebnej (Viola tricolor), fialky rohatej (Viola cornuta), fialky altajskej (Viola altaica) a ďalších.

Minimum starostí, maximum kvietkov
Semená sirôtok sa vysievajú v polovici júla, keďže pre svoj rast potrebujú minimálne 15 °C a substrát bohatý na živiny. Sirôtky obľubujú pravidelnú zálievku a polotieň. Z jedného gramu semien vám môže vzísť až 250 sirôtok. Vyklíčené by sa mali objaviť v priebehu 10 dní.

Pred výsevom sa však odporúča semienka dôkladne premiešať s jemným pieskom. Vďaka tomu narušíte ich ochrannú vrstvu a klíčivosť bude úspešnejšia. Okrem pravidelnej zálievky nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Možno len, ak si sem-tam všimnete suché kvety, je vhodné ich kvôli predĺženiu kvitnutia odstrániť.

Kde sú najkrajšie
Spoločne s tulipánmi a narcismi privítajú jar veľkolepo. Ak by ste radšej kombinovali viac farieb, použite pokojne aj modrokvitnúce cibuľoviny, ako sú modrice, modravky, scily a hyacinty. Nezabudnite do aranžmánov pridať aj vždyzelené brečtany a huchery. Tie po odkvitnutí jarných kvetov jednoducho nahradíte letničkami. Sirôtky sa výborne hodia aj do závesných košov a nádob. Vysadiť ich môžete do misiek, debničiek či okrasných záhonov.
