Nechajte sa očariť jej krásou a vôňou: Ruža popínavá vám efektne zakryje nevzhľadný plot či múr
27. 9. 2024, 6:00

Zdroj: Shutterstock
Ruže sa označujú za kráľovné kvetín. Delia sa na botanické (nešľachtené, divoké), staré (historické) a moderné (šľachtené), ktoré sa v súčasnosti používajú v záhradnej tvorbe.
Popínavá ruža umožní veľmi jednoducho vytvoriť romantické odpočinkové zákutie alebo očarujúce ružové či červené oblúky pri vstupnej bráne. V tejto skupine sa nachádzajú odrody kvitnúce raz aj dvakrát do roka, s plnými či jednoduchými kvetmi. Ruža bola oddávna kráľovnou záhrad a patrí medzi najviac pestovanú popínavú rastlinu. Nechajte sa očariť jej krásou a vôňou a vyberte si z bohatej ponuky odrôd.
Medzi obľúbené odrody patrí určite beztŕňová ‘Zephirine Drouhin’.
Zdroj: Shutterstock
Popínavá ruža umožní veľmi jednoducho vytvoriť romantické odpočinkové zákutie alebo očarujúce ružové či červené oblúky pri vstupnej bráne.
Ruža vyžaduje svetlé vzdušné stanovište bez prievanu. Pôda by mala byť priepustná s dostatočným obsahom živín, mierne kyslá. Ruža potrebuje minimálne 5-6 hodín slnečného svitu denne. Ideálne v ranných a dopoludňajších hodinách. Listy jej totiž musia preschnúť, aby sa predchádzalo výskytu hubových chorôb.
Popínavé ruže nemajú žiadne úponky ani sa nedokážu k opore samé prichytiť. Je teda potrebné k opore ich priviazať. Opora musí byť dostatočne pevná, aby uniesla váhu dospelej rastliny.
Zdroj: Robo Hubač
Popínavé ruže nemajú žiadne úponky ani sa nedokážu k opore samé prichytiť. Je teda potrebné k opore ich priviazať.
Ako sadiť popínavé ruže?
Vykopte jamu, ktorá bude dvakrát širšia a hlbšia ako koreňový bal rastliny. Do jamy pridajte kvalitný kompost či substrát. Na vylepšenie priepustnosti môžete pokojne pridať aj piesok. Kontajnerovej ruži pred výsadbou jemne narušte koreňový bal nožnicami. Voľnokorennú ružu namočte do vody, následne skráťte korene o tretinu. Odumreté či poškodené korene odstráňte. Rastlinu zasypte presne po výšku, v akej bola vysadená v pôvodnom črepníku. V prípade voľnokorennej rastliny je miesto rozoznateľné iným sfarbením. Pôdu riadne utlačte a ružu zalejte. Okolie rastliny po výsadbe nasteľte.
Ruže potrebujú intenzívnu zálievku. Pozor, nikdy však rastlinu nezalievajte na listy a kvety, vždy len ku koreňom! Množstvo kvetov podporte počas kvitnutia pridaním špeciálneho hnojiva do zálievky. Pred zimou nasteľte okolo koreňového krčka lístie, slamu, prípadne iný organický materiál. Na jar, po odznení rizika mrazov, nástielku odstráňte.
Kedy rezať popínavé ruže?
Raz kvitnúce ruže sa režú po odkvitnutí, remontujúce (opakovane kvitnúce) po odkvitnutí. Na jar skáťte staršie výhonky, odstraňujte bočné zahusťujúce a plané výhonky, ktoré rastlinu zbytočne vysiľujú. Výhonky treba vyväzovať horizontálne, aby sa mohli kvety vytvárať po celej dĺžke výhonkov.
Kde vyniknú?
K ružiam sa najviac hodia trvalky a trávy nižšieho vzrastu. Skvelými spoločníkmi sú šalvie (Salvia), nižšie druhy pakostov (Geranium), neúnavne kvitnúci kocúrnik (Nepeta), nežné alchemilky (Alchemilla), strieborný čistec (Stachys), romantické zvončeky (Campanula), veselé krásnoočko (Coreopsis). Vysoké druhy, ako napríklad stračonôžka (Delphinium), použite v záhone len ako akcent.
Zdroj: Shutterstock
Často sa vysádzajú k pergolám či altánkom, trelážam, plotom, k terasám. Nezabúdajte na dostatočne pevnú oporu a pravidelné vyväzovanie výhonkov. S výberom odrôd to však nepreháňajte. Postačí jedna, maximálne dve doplňujúce sa odrody. Ruže môžete skombinovať aj s plamienkom.
Či použijete rastliny kvitnúce tón v tóne, alebo práve naopak rastliny kontrastné, necháme na vašom vkuse. Opäť však platí, nechajte vyniknúť ruže. Zaujímavý pár tvoria s bylinkami ako levanduľa (Lavandula), pamajorán (Origanum), šalvia (Salvia), pažítka (Allium schoenoprassum). Takáto výsadba prináša okrem estetickej hodnoty aj ochannú funkciu. Aromatické bylinky totiž spoľahlivo odpudzujú škodce a chránie pred hubovými chorobami. Pri ochrane proti škodcom zvoľte aj známu aksamietnicu (Tagetes).
Choroby, škodce a iné problémy vám priblížime na nasledujúcej strane >>>
Voška ružová patrí k najčastejším škodcom ruží. Všimnúť si ju môžete už v apríli, keď sa začína otepľovať. Mnohopočetnými kolóniami osídľuje kvetné puky a listy. Rozmnožuje sa veľmi rýchlo. Cicia šťavy na mladých častiach rastliny. Keď v júni výhonky zdrevnatejú, vošky sa postupne vytrácajú.
Múčnatka sa prejavuje typickým bielym povlakom. Vyskytuje sa v suchom počasí a to hlavne na vrcholových výhonkoch ruží. Prevenciou výskytu tejto častej choroby je dostatočný rozostup rastlín pri výsadbe. Proti múčnatke sú na trhu dostupné rôzne postreky na chemickej alebo prírodnej báze. Múčnatke nahráva aj prílišné hnojenie rastlín dusíkom.
Zdroj: Shutterstock
Popínavé ruže ohrozujú vošky, hrdza, múčnatka, čierna škvrnitosť, pleseň sivá. Pre úspešný boj včas zakročte.
Čierna škvrnitosť sa vyskytuje po chladnejších a daždivých dňoch. Na listoch sú viditeľné typické čierne škvrny s lúčovitým okrajom. Napadnuté listy postupne usychajú a opadávajú. Je dôležité, tieto list pravidelne odstraňovať. Na boj proti škvrnitosti môžete skúsiť domáce recepty alebo chemické postreky.
Hrdza je hubová choroba, ktorá sa prejavuje žltými až žltooranžovými škvrnami na listoch. Na spodnej strane listov sú viditeľné výtrusy. Objavuje sa najmä vo vlhkom počasí. Z rastlín odstraňujte všetky napadnuté listy nezabudnite ani na odstránenie už opadnutých listov. Potrebné je včasné zasiahnutie vhodnými postrekmi.
Pleseň sivá spôsobuje odhnívanie kvetných pukov a kvetov. Šíri sa najmä počas vlhkých dní. Napadnuté časti odstráňte a použite postrek proti hubovitým chorobám.