Nový rok, nové výzvy: Odštartujte sezónu v byte, tieto rastliny to potrebujú
2. 1. 2025, 8:00

Zdroj: Shutterstock
Len čo sa starý rok prehupne do nového a skončia sa sviatky, môžu sa začať prípravy na novú sezónu. Komu dokvitá vianočný kaktus, môže začať s prípravami na rozmnožovanie. Vianočná ruža čochvíľa stratí posledné listy, doprajte jej oddych. Postarajte sa o ryby, potrebujú dostatok kyslíka,aby prežili.
Zdroj: archív
Zdroj: Jana Jarabincová
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Galéria k článku
Ešte viac vianočných kaktusov
V závislosti od podmienok, ktoré v byte máte, vianočný kaktus kvitne do januára, prípadne až do marca. Keď z rastliny v tomto období opadnú posledné kvety, môžete sa pustiť do vegetatívneho rozmnožovania. Rozmnožujte zdravé, bohato olistené jedince, z ktorých odoberajte časti výhonkov zložených z článkov podľa veľkosti a kondície rastliny.


Zdroj: NMH/Záhradkár
Čo s ňou po sviatkoch?
Keď vianočná ruža splní svoju okrasnú funkciu, môžete sa ju pokúsiť zachovať do budúceho roka. Keď jej listy uschnú a opadajú, rastlinu premiestnite na chladnejšie miesto a nechajte oddychovať. Počas trojtýždňového obdobia odpočinku obmedzte zálievku a nehnojte. Po uplynutí potrebného času rastlinu zrežte na 3 až 5 výhonkov na dĺžku asi 8 cm a začnite zalievať ako obvykle. Keď sa objavia púčiky, rastlinu presaďte do čerstvého rašelinového substrátu do nádoby o trochu väčšej, ako bola pôvodná. Na jar po oteplení môžete prýštec letniť, až kým sa na jeseň nezačne ochladzovať, vtedy ho presťahujte dovnútra. Počas vegetácie nezabúdajte na pravidelné prihnojovanie.
Zdroj: tasr
Stromčeky možno odovzdať aj v Ikei. (Ilustračné foto)
Druhá šanca pre vianočný stromček
Dopriali ste si rezaný vianočný stromček a teraz dumáte, čo s ním? Nemusíte ho hneď vyhodiť. Opadané ihličie neváhajte vysušiť a uskladnite do jari. Na hriadkach ho využijete ako mechanickú bariéru proti pažravým slimákom. Pevnejšie vetvičky po očistení poslúžia ako opora pre orchideu, šefleru či figovník. Šikovný a zručný kutil využije kmeň na výrobu dekoračných predmetov. Vinár kmeň očistí od kôry, odpíli všetky konáre okrem tých na báze. Ich skrátením vznikne kvalitná habarka na miešanie rmutu, ktorá poslúži na niekoľko rokov. Neopŕchnuté vetvičky ešte v tejto sezóne využijete na zakrytie chúlostivých druhov v okrasných záhonoch.
Zdroj: shutterstock/JSvideos
Ak chováte ryby v jazierku alebo v rybníku, musíte im zabezpečiť dostatočnú výšku hladiny, teda asi metrovú hĺbku vody. Len tak sa na dne vytvorí dostatočne teplá vrstva na prezimovanie.
Dostatok kyslíka
Ryby v jazierku počas zimy neprijímajú potravu, prirodzene vyhľadávajú najhlbšiu časť, kde sa teplota konštantne drží na úrovni 4 °C. A aj keď sú takmer úplne nehybné, dýchajú. Obsah dôležitého kyslíka vo vode zakrytej ľadom sa rýchlo znižuje. Hnilobné procesy vo vode neustále prebiehajú, hromadia sa tu jedovaté plyny, ktoré môžu ryby zahubiť. Preto je dôležité na jeseň jazierko vyčistiť a v zime zabezpečiť, aby hladina ostala pre vzduch aspoň na kúsku priechodná. Pomôže tomu špeciálny plavák z polystyrénu inštalovaný na povrchu hladiny. Udrží vodu v okolí bez ľadu, čím zabezpečí neustály kolobeh plynov. Nevýhodou je, že funkciu bude spoľahlivo plniť do -5 °C. Na dlhodobú ochranu rýb v jazierku hlbšom ako 80 cm sa oplatí si priplatiť a siahnuť po plaváku Icefree 4 Seasons, ktorý je dostupnýu viacerých výrobcov. Vodu udrží vo svojom okolí v tekutom stave do -20 °C. Pre naozaj náročných majiteľov jazierok je dostupný plávajúci či prietokový ohrev.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.