Reklama

Na TÝCHTO ľudí sa najčastejšie pripíjajú KLIEŠTE! Na obete útočia pri určitej TEPLOTE

Keďže individuálny vývin kliešťov trvá dva až tri roky, dosah výraznej zmeny počasia sa prejaví najskôr o rok až dva.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Kliešťovými najväčšími súčasnými nepriateľmi sú sucho a vysoké letné teploty nad 30 stupňov Celzia, vtedy masívne hynú. Ak ešte platí pranostika o Medardovej kvapke, tak 8. jún nám povie, ako to bude s kliešťami cez leto a v jeseni tento rok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kliešte sa začínajú prebúdzať, stavte na skorú prevenciu
    Zdroj: Canva

    Zdroj: Shutterstock

    Pri výbere repelentu si všímajte obsah účinnej látky.

    Ak zaprší, kliešťová sezóna, ktorá teraz v máji a júni dosahuje svoj ročný vrchol, sa predĺži do polovice júla. Ak príde výrazné oteplenie, čo sa aj očakáva, kliešte v lete a jeseni takmer nebudú.

    Zdroj: Shutterstock

    Nepríjemné parazity sú vytrvalé, objavia sa hneď, ako zmizne sneh, v marci, a sezónu si vychutnávajú až do napadnutia snehu.

    Ak prídu horúčavy skôr, kliešte zalezú do zeme, veľká časť cez leto uhynie a len malá časť sa ešte preberie v septembri a októbri. Takto to býva ostatné roky. Kliešte na juhu ubúdajú, v horách pribúdajú.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak idete do prírody, oblečte si tričko s dlhým rukávom, pevné topánky s vyšším šnurovaním a nohavice. Zastrčte si ich okraje do ponožiek alebo podkolienok. Kliešť tak má menšiu šancu dostať sa cez vaše nohy vyššie.

    Áno, asi 15 percent ľudskej populácie je pre kliešte atraktívna, rady ich napádajú a cicajú krv. Naopak, asi 25 percent ľudí je voči nim prirodzene odolných, nikdy ich nenapadnú a zvyšných 60 percent ich má sporadicky, príležitostne.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Hostiteľmi kliešťov v mestách sú veveričky, ježe, túlavé psy a mačky.

    Niektorí ľudia kliešťom „chutia" a iní nie. Je to dané genetikou, vrodenou odolnosťou, ale aj spôsobom života a potravou. Kliešť nemá rád kyslé prostredie. Ak je to tak aj s krvou, napríklad pri odkysľujúcej strave, tak potom je možné, že ide viac na ľudí so sladkou krvou.

    Zdroj: Shutterstock

    Kliešť je typický parazit, ktorý inak nevie existovať, a preto sa musí napiť krvi. Okrem slín vypúšťa pri cicaní krvi aj zárodky infekčných ochorení.

    Večer, keď teplota poklesne pod 20 stupňov Celzia, vylezie na trávu a číha na hostiteľa a na druhý deň, keď teplota opäť stúpne nad 23 stupňov, zalezie do zeme. V chladných dňoch takto prečká na vegetácii aj celý deň. Počas dažďov je zalezený v zemi.

    Zdroj: Shutterstock

    Kliešte sa najčastejšie zdržiavajú v tráve vysokej 20 centimetrov až jeden meter.

    S kliešťom sa stretnete aj v záhradách pri lese, pri potôčiku, v zanedbaných parkoch a zelených plochách, ktoré niekedy boli udržiavané. Ani v meste teda nie ste pred kliešťami v bezpečí.

    Zdroj: Shutterstock

    Kliešťom sa páčia miesta s tenkou kožou ako podpazušie, slabiny, brucho, krk, uši, vlasy.

    Uprednostňujú mužov, najmä fajčiarov a miernych konzumentov alkoholu. Nie sú pre nich atraktívni vegetariáni a nemajú radi cesnakovú príchuť. Kliešť je slepý a obeť si vyberá podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.

    Zdroj: Shutterstock

    Trvá aj niekoľko hodín, kým vám lezie po šatách. Ak sa mu nepáčite, nohy stiahne, odpadne na zem a čaká na niekoho lepšieho.

    Kliešť má na prvom páre končatín zmyslové detektory. Nimi vníma vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého, ktorý vydychuje človek a zvieratá, ale vníma aj teplo. Aktívny kliešť číha na hostiteľa na koncoch listov alebo vetvičiek krovia. Keď zacíti prichádzajúcu obeť, natiahne nohy a čaká, kedy sa oň obtrie.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.