Všetko o ich pestovaní! Bohaté kvitnutie zabezpečia očarujúce cínie
12. 7. 2019, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:34)

Zdroj: Zuzka Slaninková
Tieto letničky sú čoraz populárnejšie pre pestrú paletu sýtych farieb a rôznych tvarov kvetov. Celé leto sú ozdobou kvetinových záhonov, ale dlho vydržia aj vo váze. Ich pestovanie nie je veľmi náročné.
Zdroj: Zuzka Slaninková
Zdroj: Zuzka Slaninková
Zdroj: Zuzka Slaninková
Galéria k článku
Do rodu Zinnia je zaradených dvadsať druhov, u nás sa najčastejšie pestuje cínia pôvabná (Z. elegans) a úzkolistá (Z. angustifolia). Majú rozkonárené hranaté alebo okrúhle stonky a protistojne sediace, čiarkovité, vajcovité alebo elipsovité jemne chĺpkaté listy, ktoré môžu mať zvlnený okraj. Podľa druhu dorastajú do výšky 15 až 100 cm.
Dôležité je miesto
Aby ste si naplno mohli užiť krásu ich kvetov, určite im vyberte miesto na plnom slnku s dobre priepustnou pôdou, bohato zásobenou živinami. Na nevhodnom stanovišti by ich totiž mohli napadnúť hubové choroby. Aby ste predišli týmto ochoreniam, je dôležité tiež ich pravidelné okopávanie, vytrhávanie buriny, prihnojovanie a striedanie záhonov, na ktorých ich pestujete.
Zdroj: Profimedia
Cínie režte pred úplným rozkvitnutím.
Na veľmi tienistých a polotienistých miestach sa im vyslovene nedarí, sú príliš malé a zle kvitnú. Neprospievajú ani v hustých porastoch, kde ich tienia vysoké rastliny. Majú rady okolo seba dostatok priestoru, na čo treba pamätať už pri vysievaní. Zabránite tak vzniku plesní a napadnutiu múčnatkou. Zle znášajú studené a mokré počasie.
Ako si ich dopestovať
Aby cínie rozkvitli čo najskôr, treba si vypestovať sadeničky, ktoré v máji vysadíte na záhon, čím urýchlite kvitnutie až o dva týždne. Keďže semienka sú pomerne veľké, dobre sa s nimi pracuje. Vysejte ich do debničky alebo inej vhodnej nádoby. Urobte tak v marci až v apríli. Pri teplote 13 až 18 °C vyklíčia o štyri až sedem dní. Keď sa malé rastlinky dajú chytiť za stonku, rozsaďte ich do samostatných črepníkov, kde rýchlo vyrastú a zosilnejú. Keďže sú citlivé na chlad, do záhrady ich vysaďte až po uplynutí hrozby jarných mrazíkov. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 15 až 30 cm, v závislosti od odrody. Mladé rastliny ohrozujú slizniaky, ktoré si na nich rady pochutnávajú.
Z priamej sejby
V teplejších oblastiach môžete semienka cínií vysievať priamo na záhon. Sejba sa robí do prekyprenej pôdy do hĺbky 1 až 1,5 cm, do riadkov vzdialených 40 až 50 cm. Podľa priebehu počasia tak urobte koncom apríla alebo začiatkom mája. Ak je pôda už dostatočne zohriata, rastlinky vzídu približne za týždeň.
Zdroj: Zuzka Slaninková
Cínie môžu mať jednoduché aj plné kvety.
Vyklíčené rastliny treba pretrhať na vzdialenosť 15 až 30 cm. Po presadení sa dobre ujímajú menšie aj väčšie rastlinky do 15 cm. Presádzajte ich podvečer alebo počas dňa, keď je zamračené počasie. Pred vytrhaním rastlinky polejte. Na vybranom mieste urobte kolíkom jamky, do ktorých najskôr nalejte vodu a počkajte, kým vsiakne. Až potom cínie vysaďte. Odporúča sa dávať po dve až tri spolu, lebo nie všetky sa ujmú. Zasypte ich zeminou, pritlačte a opäť zalejte. Je vhodné ďalšie dva či tri dni priesady kropiť, kým sa nespamätajú z presádzania. Potom ich zalievajte raz alebo viackrát za týždeň, čo záleží na počasí. Aby bohato kvitli, počas vegetácie ich niekoľkokrát prihnojte viaczložkovým hnojivom.
Cínie začínajú kvitnúť v júni a posledné kvety sú na nich často ešte v októbri. Odkvitnuté kvety je vhodné pravidelne odstraňovať. Hoci majú rastliny pomerne pevné stonky, po prudkých vetroch a dažďoch zvyknú vyššie odrody poľahnúť, preto im zabezpečte kolík alebo inú oporu.
Odložte si semienka
Aby ste na budúci rok nemuseli semená kupovať, stačí, ak niekoľko kvetov necháte úplne vyschnúť. Potom celé hlávky pozberajte, vložte do papierových vrecúšok a skladujete na suchom mieste. Ak chcete vedieť, akú farbu kvety majú, vrecúška si označte.
Tipy na odrody nájdete na ďalšej stránke:
Vyberte si odrodu
Cínií bolo vyšľachtených veľké množstvo odrôd – vyššieho i nižšieho vzrastu, ktorých kvety majú rozličné tvary. Podľa nich sa delia na kaktusokveté, georgínokveté, hlaváčokveté, ihlicovité či pomponkovité. Kvety môžu byť jednoduché, poloplné i plné. Sú usporiadané do úborov a väčšinou sú dvojfarebné, môžu však byť aj trojfarebné, niekedy s pásikmi. K prevažujúcim farbám patrí červená, oranžová, ružová, žltá či biela. Môžu mať priemer 3 až 12 centimetrov.
U nás sa semienka predávajú väčšinou v zmesi farieb, ale dajú sa kúpiť aj po odrodách. ‘Zahara Starlight Rose’ má bielo-ružové kvety, ‘Cherry Queen’ žiarivo červené, ‘Coroussel’ poloplné dvojfarebné, ‘Envy’ veľké žltozelené, ‘Canary Bird’ zlatožlté, ‘Polar Bear’ biele, ‘Redman’ červené, ‘Queen Lime Red’ ružovo-žlté. K nízkym odrodám patrí ‘Zinnita’, ‘Double Liliput’, ‘Profusion Cherry’ či ‘Persian Carpet’.
Zdroj: Zuzka Slaninková
Skobinujte v kytici cínie, nechtíky, kokardy, astilbu, černušky a zeleň z pivonkových listov.
S čím ich skombinovať
Cínie sú vhodné do zmiešaných letničkových záhonov, ale výborne sa dajú skombinovať i s trvalkami. Nižšie odrody zasa vytvoria krásnu farebnú obrubu záhonov. Tým sa darí aj v nádobách, ktorými si ozdobíte balkóny alebo terasy. Výhodou kvetov je, že dlho vydržia nielen v záhrade, ale aj vo váze. Ak budete každý deň vymieňať vodu, môžete sa z nich tešiť až dva týždne. Kvety režte skoro ráno alebo večer tak, aby mali čo najdlhšiu stopku. Skôr ako ich vložíte do vody, odtrhnite zo stoniek listy, aby v nej nezačali hniť.