Reklama

Wellness v malej záhrade: Z návrhu záhradnej architektky vám spadne sánka

Premena záhrady so Záhradkárom: Wellness v malej záhrade

Zdroj: Záhradkár

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Malé záhrady môžu byť skvelou príležitosťou na to, ako vytvoriť útulné a štýlové miesto na relaxáciu priamo v domácom prostredí.

Jedným z kľúčových aspektov je priestor, s ktorým pracujete. Pri týchto typoch záhrad je každý meter dôležitý a je potrebné premyslieť aj najmenší detail tak, aby bol využitý čo najefektívnejšie. Takto si s priestorom poradila záhradná architektka Alexandra KRAVÁROVÁ.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Dokonalá premena MALEJ ZÁHRADY v radovej zástavbe

    Vyberte si štýl

    Okrem priestorovej optimalizácie je dôležité zvážiť aj štýly malých záhrad, ktoré môžete vytvoriť. Či už uprednostňujete moderný minimalistický štýl, alebo skôr tradičnú kvetinovú záhradu plnú farieb a vôní, dôležité je mať jasno v tom, aký dizajn najviac rezonuje s vašimi preferenciami a potrebami. Každý typ záhrady prináša so sebou svoje výhody a špecifiká, a preto je dôležité vybrať ten, ktorý bude pre vás ten pravý. Pri navrhovaní malých záhrad je tiež dôležitá zonácia, čiže rozdelenie záhrady na funkčné časti. Týmto spôsobom môžete vytvoriť rôzne oblasti na relaxáciu, oddych, pestovanie rastlín či príjemné posedenie s rodinou a priateľmi.

    Na čo nezabudnúť?

    Keďže ide o stavbu, je potrebné dodržiavať legislatívu, a to zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon). Ohlásenie drobnej stavby je potrebné v prípade:

    • ak ide o drobné stavebné úpravy alebo drobné stavby, ktoré nespôsobujú zásadné zmeny v konštrukcii alebo vo funkčnom využití stavby a ich súčet neprevyšuje 40 m²,
    • ak ide o prízemnú stavbu a jej zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výšku 5,0 m,
    • keď ide o podzemnú stavbu a jej zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výšku 3,0 m,
    • keď budujete prípojky sietí (voda, plyn, kanalizácia, elektrina a iné…),
    • keď chcete zaskliť balkón v rámci bytového domu,
    • keď meníte nenosné murivo v rámci bytového domu (spoločný majetok),
    • keď chcete postaviť nový plot.

    Všetky drobné stavby musia spĺňať určité technické a hygienické normy a nemajú byť v rozpore s miestnymi stavebnými predpismi a s platným územným plánom. Pred začatím stavby by ste mali skontrolovať miestne stavebné predpisy a konzultovať s odborníkom, ktorý vám poskytne bližšie informácie o tom, či sa vaša stavba považuje za drobnú stavbu a či stačí len ohlásenie drobnej stavby.

    Komplikácie hneď na začiatku

    Predmetná záhrada má približne štyri áre, ktoré sú rozložené okolo rodinného domu. V časti susediacej s uličným priestorom vznikla terénna nerovnosť, ktorá obsahuje šachty a napojenia na inžinierske siete. Z hľadiska výsadby rastlín a ich koreňového systému tak vzniká zložitá situácia. Riešením je umiestnenie wellness zóny, ktorá je oddelená samostatnou konštrukciou od ulice a súčasne poskytuje komfortnú zónu v štýle hygge.

    Jedným zo zaujímavých prvkov, ktorý môže obohatiť dizajn malých záhrad, je wellness prvok. Práve jeho prítomnosť môže záhradu transformovať na miesto pokojného relaxu a úniku pred každodenným zhonom.

    — Ing. Alexandra KRAVÁROVÁ, PhD., záhradná architektka

    Technické riešenie

    Celá zóna je postavená na drevenom základe, sauna a vírivka však potrebujú betónový základ. Zvyšná časť je riešená konštrukciou s kompozitnými doskami, v zadnej časti s otvorom na šachty. Vstup do wellnessu bol z jednej strany pohľadovo oddelený kovovým paravánom, ktorý zároveň prekrýva saunu. Súčasne tvorí pozadie pre výsadby.

    Centrom priestoru je kozubový stôl. V súčasnosti si môžete vybrať typ stola, ktorý nielen materiálovo, ale aj funkčne spĺňa všetky vaše požiadavky. V tomto prípade je použitý stôl s plynovým ohniskom vyrobený z betónu vystuženého sklenými vláknami. Keďže priestor je malý, plocha na sedenie je situovaná pozdĺž múru a rovnako aj po okraji vyvýšenej plochy vírivky. Sedenie je určené pre päť osôb s možnosťou jeho rozšírenia po schodíky vedúce k vírivke. Pre vírivku je vytvorená konštrukcia obložená betónovým dekorom a hoci stojí na pôvodnom teréne, vytvára dojem, že je zapustená. Celá wellness zóna je pohľadovo od okolia izolovaná.

    Zamerajte sa na správne druhy

    Pri budovaní wellness zóny v záhrade je dôležité zamerať sa na správny výber rastlín a prvkov, ktoré prinesú harmóniu a pokoj. Jednou z kľúčových vecí je vhodne umiestnená zeleň, ktorá nielenže dotvorí príjemné prostredie, ale má tiež pozitívny vplyv na celkovú atmosféru záhrady. Okrem tradičných kvetov a stromov je vhodné zvážiť pestovanie aromatických bylín, ktoré nielen oživia priestor svojou vôňou, ale môžu slúžiť aj ako prírodné liečivá.

    Záhon pod touto zónou je niečím výnimočný. Pri jeho navrhovaní je potrebné brať zreteľ na fakt, že trávnik sa tu v žiadnom prípade neuplatní. Ako dominantná drevina je zvolený olivovník, ktorý je podsadený okrasnými trávami a gaurou Lindheimerovou (Gaura lindheimeri), ktoré spolu tvoria veľmi peknú kompozíciu. Na pôdny pokryv slúži poliehavá dúška materina (Thymus serpyllum).

    Tip architektky

    Kompozične sa do menších záhrad hodí malý strom, prípadne viackmeň. Osobne milujem brezy a pre mňa je breza himalájska ‘Jacquemontii’ (Betula utilis) strom, ktorý je krásny v každom ročnom období. Rovnako by do tejto malej kompozície krásne zapadol aj muchovník (Amelanchier) v rôznych odrodách, brest hrabolistý ‘Jacqueline Hillier’ (Ulmus minor), ktorý je sám osebe architektonickou dominantou záhrady. Z cudzokrajných druhov sa pekne vyníma myrta (Myrtus) alebo olivovník európsky (Olea europaea).

    Posvieťte si

    Rozhodujúcim faktorom pri tvorbe wellness zóny v záhrade je tiež správne osvetlenie. Dôkladne premyslené umiestnenie svetelných zdrojov dokáže vytvoriť útulnú atmosféru vhodnú na relaxáciu nielen cez deň, ale aj večer. Výber vhodného nábytku a doplnkov je ďalším krokom k dokonalému záhradnému wellness prostrediu.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.