Estetické aj prírodné tienenie
Pokiaľ si radi užívate na záhrade odpočinok obklopený zeleňou, sú pre vás popínavky správnou voľbou. Nielenže vám poskytnú pohľad na nevšednú krásu prírody, ale tiež vám môžu zaistiť istú dávku príjemného súkromia. Nebudete rušení susedmi, ani náhodnými okoloidúcimi. Navyše priestory záhrady budú vyzerať úplne inak.

Nemalé výhody popínavých rastlín
Vďaka popínavým rastlinám môžete nielen vytvoriť príjemnú zelenú oázu, ale vyrastie vám aj prekrytie nevzhľadných stien, plotov alebo častí budov. Spríjemňujú prostredie pre život, najmä ak bývate vo veľkom meste. Znižujú hlučnosť, zachytávajú prach a pomáhajú proti znečisteniu ovzdušia. Popínavé rastliny sú často prirodzeným zdrojom potravy pre mnoho druhov hmyzu a vtákov. Môžu tiež slúžiť ako prírodná ochrana proti škodcom a chorobám rastlín. Už ostáva len zvážiť, aké si vybrať.
Akebia
Tento druh popínavej rastliny je pôvodom z východnej Ázie a je nápadný predovšetkým svojimi purpurovo hnedými exotickými kvetmi. Dlho do zimy má zelené listy listami a nepatrí k rýchlo opadavým druhom. Rastie veľmi rýchlo a zeleňou pokryje aj väčšie plochy. K úspešnému rastu jej vyhovuje polotieň, priepustná, ideálne stále mierne vlhká, pôda. Akébia je odolná voči mrazu a dokáže prežiť aj v chladnejších oblastiach.

Jazmín nahý
Ak milujete vôňu a vzhľad exotického jazmínu, zasaďte práve túto popínavku. Už na jar býva v plnom kvete a je plný drobných, jasne žltých kvetov. Pokiaľ je teplá zima, môže vás tento prekrásny pohľad prekvapiť aj v decembri pred Vianocami. Ide tak o jednu z najkrajších popínavých rastlín kvitnúcich v zime, ktorej kvety vás budú tešiť až do začiatku apríla. Tento druh jazmínu má rád slnečné lokality a vyžaduje pravidelný rez. Ide o prevenciu pred zdrevnatením a možným vyschnutím.
Plamienok
Ďalšia rýchlo rastúca popínavá rastlina patrí k tým najkrajším. Kvitne podľa druhu vo farbe bielej, ružovej, fialovej, vínovej, purpurovej, červenej či žltej. K svojmu úspešnému vývoju potrebuje polotieň a výživnú, odvodnenú pôdu s vyšším obsahom vápnika. Plamienok vždy vysaďte do jamky o veľkosti zhruba dvakrát väčšej, než je koreňový bal a rastlinu dobre zalejte.

Lonicera henryi
Skutočne exotická rastlina, ktorá prežije aj v našich zemepisných šírkach. Je ozdobou čínskych záhrad a môže byť aj tej vašej. Ide o stále zelenú lianu s úzkymi, tmavo zelenými, kopijovitými listami. Od mája až do júla kvitne šarlátovo červenými kvetmi. Rastline neprospieva priame prudké slnko, ideálny je polotieň. Treba sa pripraviť na to, že počas zimy pár lístkov zhodí, ale prežije, je totiž čiastočne mrazuvzdorná.