Zdravie rastlín sa začína predovšetkým pri zdravej pôde a zdravých vstupoch do poľnohospodárstva. Za ich kontrolu na Slovensku zodpovedá Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP).
"Len v prvom štvrťroku tohto roku vykonali inšpektori ÚKSÚP 250 kontrol v oblasti zdravia rastlín a 190 kontrol v oblasti používania prípravkov na ochranu rastlín. Celkovo zaznamenali 15 porušení právnych predpisov. Opakovane ide najmä o porušenia týkajúce sa nesprávneho používania prípravkov na ochranu rastlín," hovorí generálna riaditeľka ÚKSÚP Štefánia Buschbacher.

ÚKSÚP kontroluje vstupy do poľnohospodárstva ako napríklad hnojivá, odrody, osivá a množiteľský materiál, prípravky na ochranu rastlín a krmivá. Kontroly vykonáva aj v oblasti vinohradníctva, vinárstva, ovocinárstva, ekologickej poľnohospodárskej výroby, výroby okrasných rastlín a lesných drevín. Cieľom je zabezpečiť zdravé zdroje pre výrobu potravín a krmív, čo má vplyv na zdravie ľudí, zvierat, rastlín, ale aj ochranu životného prostredia a prírodných ekosystémov.
"K zdraviu rastlín môže prispieť každý z nás. Veľkí pestovatelia, dovozcovia a obchodníci tak, že budú rešpektovať platné nariadenia v poľnohospodárstve, lesníctve a záhradníctve pri pestovaní a premiestňovaní rastlín, či už sa to týka správneho používania prípravkov na ochranu rastlín alebo používania hnojív, dodržiavania pravidiel pri dovoze a premiestňovaní rastlinných tovarov, a jednotlivci zase tak, že budú rešpektovať pravidlá dovozu rastlín a rastlinných produktov zo zahraničia."
"Prostredníctvom rastlín a rastlinných produktov, ktoré nespĺňajú podmienky vstupu do Európskej únie, sa môžu na naše územie zavliecť nepôvodné ochorenia a škodcovia rastlín. Potom nastupujú na rad nepopulárne, ale nevyhnutné opatrenia ako napríklad likvidácia porastov, stromov, populácie rastlín, či celej úrody. Zavlečené nepôvodné druhy škodlivých organizmov a rastlín môžu globálne spôsobiť až 50-percentné straty na úrode," upozorňuje generálna riaditeľka ÚKSÚP.
Dodáva, že ochrana pred zavlečením a šírením nepôvodných druhov zároveň znižuje potrebu používať prípravky na ochranu rastlín, čo vedie k výrobe kvalitnejších potravín. A pripomína, že do Európskej únie je zakázané dovážať rastliny, ovocie, zeleninu, kvety aj semená (osivá) bez rastlinolekárskeho osvedčenia.