Vďaka permakultúrnym princípom sa k bezúdržbovej záhrade ľahko priblížite. Dobrými pomocníkmi vám budú mykorízne huby, ktoré znížia potrebu hnojenia či zálievky, rastliny budú plné vitality a vy si tým ušetríte námahu i čas.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Huby a pôdne mikroorganizmy žijú na tejto planéte neporovnateľne dlhšie ako ľudia a iné živočíchy. Práve mykorízne huby pred 500 miliónmi rokov pomohli rastlinám dostať sa z vody na súš, zazelenať zem a dodnes im pomáhajú vzájomnou spoluprácou, ktorú označujeme mykoríza. Ide o symbiotické, priateľské spolužitie, keď rastlina odovzdáva podzemnej hube cukry a získava vďaka nej z pôdy živiny a vodu v oveľa väčšom množstve, než by si dokázala zabezpečiť sama. Huba prostredníctvom svojho mycélia rozšíri koreňový systém rastlín až 700-násobne. Hýfy (vlákna), ktoré huby tvoria, zadržia, spracujú a odvedú rastline všetky živiny a vodu, ktoré by sa bez nich koreňom nepodarilo zachytiť a spracovať.
Zdroj: archív redakcie
Mykorízna symbióza dokáže na základe prirodzeného vzťahu medzi hubami a rastlinami znížiť nároky pestovaných druhov na zalievanie a prihnojovanie.
Mykorízu využíva až 90 percent všetkých rastlinných druhov, pričom vo voľnej prírode je tento ich vzájomný vzťah s hubami pomerne vyrovnaný. V prípade intenzívne obrábaných pôd a hlavne pre nevhodné zásahy človeka to však už nie je pravidlo a dochádza k narušeniu prirodzenej rovnováhy. Mykorízne huby sa v pôde síce prirodzene nachádzajú, je ich však málo a trvá relatívne dlho, kým sa ku koreňom dostanú. Ich dodanie bude jednoznačne krok dobrým smerom.
Zdroj: pinterest/greenbeanconnection.wordpress.com
Mykorízne huby v záhrade
Záhrada bez námahy
Dobre navrhnutá permakultúrna záhrada predstavuje živý ekosystém, kde rastliny a živočíchy spolupracujú a podporujú sa. Tento spôsob pestovania znižuje potrebu ľudskej intervencie a poskytuje zdravé a produktívne prostredie pre rastliny, živočíchy a človeka. Budúcnosť udržateľnej záhrady s čo najnižšou mierou zásahov je v používaní pôvodných a prírode prirodzených systémov. Je najvyšší čas začať vracať do pôdy život, prirodzenosť a vyváženosť. Mykoríza je skvelý spôsob, ako dosiahnuť fungovanie pôvodných prírodných mechanizmov, ktoré urobia väčšinu práce za vás. Vďaka tejto z pohľadu človeka modernej biotechnológii pestovania sú rastliny odolnejšie proti extrémnym výkyvom počasia, suchu a vyžadujú menej ľudskej činnosti.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: www.symbiom.sk
Ošetrenie mykoríznymi hubami je zásah, ktorý má trvalý efekt.
Zdravá pôda je základ
Aj keď ju berieme ako samozrejmosť, do veľkej miery ovplyvňuje výsledky nášho snaženia. Má svoje mechanizmy, ktoré sa vplyvom ľudskej činnosti narúšajú, a tak stráca svoj potenciál, čo sa neskôr odráža v slabej úrode či v zvýšenom výskyte chorôb a škodcov. Aby sa mohla naplno zregenerovať, výborným riešením je dodať do nej bioaktívne zložky a mikroorganizmy. Prirodzene sa pôda skladá z abiotickej zložky, čo sú minerálne a humusovité látky, a zo živých organizmov, kam patria nielen prospešné baktérie, ale aj mykorízne symbiotické huby či mykoparazitické huby, ako je napríklad Trichoderma harzianum chrániaca korene rastlín pred pôsobením patogénov. Celý tento komplex mikróbov tvorí a oživuje pôdu a spolu s minerálmi a humusovými látkami napĺňa hlavnú funkciu pôdy.
Zdroj: pinterest/homesteadandchill.com
Mykorízne huby v záhrade
9 plus pre mykorízu
- Bohatší koreňový systém: Pomáha koreňom rastlín niekoľkonásobne zväčšiť ich aktívny povrch a tak zaistiť väčší príjem vody a živín.
- Lepší a vyrovnanejší rast: Rastliny rýchlejšie rastú, sú zdravšie, lepšie odolávajú stresu z dočasného nedostatku vody aj z tlaku chorôb a škodcov.
- Kvalitnejšie plody: Rastliny bohatšie kvitnú a dávajú vyššiu úrodu. Plody majú dokázateľne vyšší obsah antioxidantov, vitamínov a účinných látok.
- Včas dozreté plody: Je výhodná pre teplomilnejšiu zeleninu ako rajčiaky, papriky či uhorky, ktorá musí v našich podmienkach rýchlo narásť a skôr zarodiť.
- Už žiadne neujaté rastliny: Mykorízne substráty znižujú stres rastlín pri presádzaní a podporujú rýchlejšie ujímanie a rast po výsadbe.
- Na každý druh nájdete vhodný prípravok: Mykorízu využijete pri pestovaní okrasných drevín, balkónových rastlín, ale aj zeleniny a ovocín.
- Krásne zelený trávnik aj v lete: Mykoríza pomáha rozvoju koreňového systému po obnove alebo založení nového trávnika, ktorý rýchlejšie hustne a lepšie hospodári s vodou a so živinami.
- Protierózny efekt pri pestovaní vo svahu: Huby produkujú glykoproteín glomalín, ktorý ako lepidlo drží pôdu v optimálnej konzistencii a zabraňuje tak erózii, odplavovaniu živín aj strate vody.
- Pôda bez ťažkých kovov: Pomocou mykorízy možno zazelenať plochy, na ktorých už vplyvom priemyselnej činnosti nič nerástlo. Huby totiž zachytávajú ťažké kovy z pôdy a nedovolia rastlinám prijať ich.
Zdroj: Shutterstock
Mykorízu stačí aplikovať na korene rastlín iba raz. Navždy bude súčasťou koreňového systému, a to aj vtedy, ak sa rastlinu rozhodnete presadiť na iné stanovište. Výnimkou sú jednoročné rastliny, pri ktorých huby na konci sezóny odumrú spoločne s hostiteľskou rastlinou.
Aby fungovala
Jedinečnou vlastnosťou a výhodou mykorízneho ošetrovania rastlín je to, že mykorízne prípravky stačí aplikovať raz. Huby potom žijú na koreňoch rastliny a ďalej sa rozrastajú do okolia, až kým rastlina neodumrie. Pri použití treba dodržať len jedno pravidlo: dostať ich na koreňový systém rastliny. Ideálny čas je pri vysádzaní. Ak však chcete ošetriť už zasadenú rastlinu, aj to je možné. Stačí urobiť otvory v pôde vedúce ku koreňom a do nich nasypať, prípadne naliať mykorízny prípravok. Takže ak chcete mykorízu dopriať vyrasteným stromom, stačí vyhĺbiť do pôdy diery, aby sa huby dostali priamo ku koreňom a mohli nadviazať prospešnú spoluprácu.
Zdroj: pinterest/usemyke.com
Rozdiel na koreňoch pri použití mykoríznych húb je markantný.
Po aplikácii sa vplyvom pôdnej vlhkosti huby „zobudia“ a začnú koreňový systém rastliny obsadzovať. Takto rozšírený potom zachytí, spracuje a dodá rastline viac živín aj vody. Mykorízne huby sú živé organizmy, preto nimi nemôžete rastlinu predávkovať alebo jej inak ublížiť. Ak dáte prípravku viac, na koreňoch sa rozvinú skôr, ak použijete menej, bude to trvať o niečo dlhšie. Na dosiahnutie optima sa riaďte dávkovaním vyznačeným na obale.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Shutterstock
Zelenina dopestovaná s mykoríznymi hubami obsahuje viac látok prospešných zdraviu, ako sú vitamíny, antioxidanty i minerály.
Na čo dať pozor
Po aplikácii mykorízy sa o rastliny staráte tak ako predtým, len ich netreba toľko hnojiť ani zalievať. Jediné nebezpečenstvo predstavujú systémové fungicídne prípravky, ktoré zabíjajú huby spôsobujúce choroby. Preto treba najskôr počkať, nechať mykorízne huby, aby sa na koreni rozrástli, a ak je to nevyhnutné, asi po 5 týždňoch aplikovať takýto prípravok. Hoci sa vytvorená mykoríza na koreňoch čiastočne zničí, po odznení účinku prípravku znova dorastie. Ak sú fungicídne prípravky iba kontaktné, teda aplikujú sa na nadzemné časti rastliny, vtedy mykorízu neovplyvňujú. Prírodné, ale aj syntetické hnojivá, ktoré rastline pomôžu, hubám neublížia.
Kedy je mykoríza zbytočná
Existujú rastliny, ktoré počas evolúcie stratili potrebu spolupracovať s hubami, a hoci by ste aplikáciou mykorízy nič nepokazili, bolo by to celkom zbytočné. Ide o čeľade:
• kapustovité: kapusta, kel, karfiol, brokolica, repka, reďkovka, reďkev…,
• láskavcovité: špenát, repa červená (cvikla), repa cukrová…,
• silenkovité: klinček bradatý, gypsomilka, kukučka…