Reklama

Zázračné HNOJIVO zadarmo! Doprajte pôde drevný POPOL

Drevný popol nestačí na pôdu len rozsypať. Aby mal účinky, ktoré očakávate, je potrebné ho plytko zapracovať.  Na ťažké ílovité pôdy ho aplikujte na jeseň, čím podporíte drobnohrudkovitú štruktúru, a na ľahké pôdy s kyslou pôdnou reakciou ho použite na jar.

Zdroj: La Huertina De Toni

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Najlepšie hnojivo našich predkov! Február a marec sú vhodnými mesiacmi na hnojenie drevným popolom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Drevný popol je ekologické, ale aj ekonomické HNOJIVO
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Výborný zdroj živín

    Popol z dreva je vynikajúcim zdrojom rôznych minerálov a živín. Napríklad obsahuje draslík, vápnik, horčík a fosfor, ktoré sú pre rastliny dôležité. Tieto minerály sa z neho postupne uvoľnia a budú pripravené poslúžiť dobrému rastu rastlín.
    Navyše popol v pôde vytvára veľmi dobré podmienky pre mikroorganizmy, ktoré pomáhajú rozkladať organickú hmotu, čím sa uvoľňujú živiny. To veľmi prospieva rastu rastlín.

    Zdroj: shutterstock

    Neaplikujte ho k rastlinám, ktoré preferujú kyslú pôdu (paprade, magnólie, kamélie, azalky, hortenzie, čučoriedky, kvaka), prípadne neznášajú priame vápnenie (rajčiny, uhorky, zemiaky, jahody a ďalšie). Neaplikujte ho na trávnik.

    Kedy hnojiť popolom?

    Drevný popol môžete rozsypať v záhrade v jeseni alebo na jar. Pri voľbe termínu je dobré sa riadiť opäť podľa typu pôdy. Ak máte v záhrade ťažšiu a kyslejšiu pôdy, vhodnejším termínom na aplikáciu popola je jeseň. Naopak, jarný termín (ideálne február až marec) voľte pri kyslej, ale ľahšej pôde.

    Zdroj: Erika Norris

    Použiť ho nemusíte hneď, môžete si napríklad pripraviť zásobu zo zimného spaľovania dreva v kozube. Skladujte ho vo vzduchotesnej nádobe.

    6 užitočných rád

    • Drevný popol nestačí len rozsypať. Aby mal účinky, ktoré od neho očakávate, je potrebné ho zapracovať do pôdy. Postačí plytké zapracovanie.
    • Dbajte na to, aby ste popol rozložili rovnomerne po celej ploche a radšej v menšom množstve.
    • Popol je vhodné aplikovať na vlhkú pôdu. Dajte pozor, aby nebola príliš preschnutá alebo naopak premočená, pretože živiny by sa nemuseli dobre vstrebať.
    • Tiež je vhodné hnojiť, keď nie je veľmi veterno, aby sa popol nerozfúkal.
    • Drevný popol nie je vhodné aplikovať spolu s maštaľným hnojom ani s minerálnymi hnojivami obsahujúcimi amónne ióny (dusičnan amónny, síran amónny), pretože by dochádzalo k strate dusíka.
    • Ďalším výborným spôsobom, ako využiť skvelé vlastnosti drevného popola, je pridávať ho do kompostu spolu s ďalšími organickými materiálmi, ktoré zabránia prílišnému zvýšeniu pH kompostu.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.