ODBORNÍK radí: Za odumieraním OVOCNÝCH STROMOV môže táto huba!
12. 9. 2024, 18:01 (aktualizované: 10. 10. 2024, 14:36)

Zdroj: shutterstock
„Za posledný rok mi odumreli viaceré ovocné stromy, aj keď nemali žiadne poškodenie na kmeni. Najskôr to boli jablone, túto jar 20-ročná hruška, potom hrozno a nakoniec 12-ročná višňa. Prosím, poraďte, čo môže byť príčinou?“

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Archív: Záhradkár
Ing. Marián Komžík, ovocinár
Ide o grmaníka slivkového (Taphrina pruni). Je to hubová choroba, ktorá v jarnom období napáda kvety, čo následne vedie k deformáciám plodov. Ochrana doriešená nie je, v oblastiach s pravidelným silným výskytom sa odporúča preventívna ochrana prípravkami na báze mancozebu. Postrek je potrebné vykonať pred kvitnutím a aj po ňom.
Zdroj: agromanual.cz
Grmaník slivkový vyvoláva typické príznaky napadnutia, preto je prakticky nemožné ochorenie si zameniť s iným. Môže vás pripraviť takmer o celú úrodu sliviek.
Okrem plodov sa môže patogén zriedkavejšie vyskytnúť aj na letorastoch, ktoré hrubnú, krpatejú a často sa skrúcajú. Pri silnejšom napadnutí možno pozorovať postupné usychanie. Grmaník slivkový prezimuje mycéliom alebo blastospórami v napadnutých konároch a odtiaľ prerastá do púčikov a listov. V skorom jarnom období, za vlhkého a chladného počasia, prerastá huba do mladých plodov a infikuje ich. Vrecká huby sa vytvárajú na infikovaných plodoch koncom júna a v druhej polovici júla v nich dozrievajú askospóry. Počas letného obdobia sa pučaním z askospór vytvárajú blastospóry, ktoré sú pomocou vetra a dažďa rozširované.