Odpoveď právnika
Váš prípad rieši ustanovenie Občianskeho zákonníka, konkrétne § 127, kde je uvedené, že vlastník veci nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať iného, a to ani tienením. Ide o pomerne častý problém, no na jeho vyriešenie treba poznať detaily prípadu – o akú lokalitu ide, aká je orientácia a rozloha pozemkov... Keďže v tomto prípade dochádza ku konfliktu viacerých práv – vás (právo užívať majetok) a suseda (právo na súkromie). Proti postupu suseda je možné sa sťažovať priamo uňho, do úvahy pripadá aj žaloba na súd. Ak vám výslovne vzniká škoda, je možné túto škodu aj vyčísliť a požadovať od suseda.
Niekedy sa takéto spory podarí vyriešiť prostredníctvom obce, keďže má kompetenciu takéto prípady riešiť, a to na základe ust. § 5 Ob- čianskeho zákonníka: Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde. Pokojným stavom je v danom prípade situácia pred postavením plného plota zo strany suseda, keď ste mali v záhrade úrodu a isté očakávania ohľadom budúcej. Zásahom do takéhoto pokojného stavu je postavenie plného plota zo strany suseda.
Taktiež treba poukázať na to, že v danom prípade ide o drobnú stavbu, teda sused mal povinnosť ohlásiť ju obci a začať stavať plot až potom, ako mu obec doručí písomného oznámenie, že proti jeho uskutočneniu nemá námietky. Ak to neurobil, môže ísť o priestupok a okrem iného mu môže byť uložená pokuta. Zdôrazňujeme však, že v praxi nejde o jednoduché prípady, pretože obe strany majú svoje práva. Často je výhodnejšie a rýchlejšie takýto spor vyriešiť kompromisom, ktorým by v tomto prípade mohlo byť postavenie plota, cez ktorý preniká svetlo a zároveň sa zabraňuje pohľadu na pozemok (tkaninové tieniace plachty, trstinové, vŕbové, ratanové ploty), alebo postavenie plného plota ďalej od hranice pozemku.