Prečo semienka KLÍČIA v plodoch rajčín? ODBORNÍK pozná odpoveď
23. 3. 2024, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
„Po rozkrojení paradajok zakúpených v supermarkete som v nich objavila klíčky. Čo môže byť príčinou?“

Zdroj: Archív NMH
Ing. Peter GAJDOŠTIN, zeleninár
Tento jav je pomerne častý pri rajčiakoch, občas aj pri uhorkách alebo paprikách. Klíčenie v plode je postrach producentov osív. Dochádza k nemu vtedy, keď sú plody dlhšie skladované, niekedy však aj na rastline pri chladnom priebehu počasia. Každé semienko má okolo seba slizovitý obal, ktorý obsahuje inhibičné látky, čo mu bránia na jeseň vyklíčiť, keď plod opadne z rastliny – tým myslím v prirodzených podmienkach. Tento obal sa v priebehu zimy rozloží a semienko môže na jar vyklíčiť.
Zdroj: Shutterstock
Fenomén vivipárie ovplyvňuje teplé a vlhké prostredie.
Takéto klíčenie je v prírode bežný jav. Pri výrobe osiva rajčiakov alebo uhoriek sa semienka vyberú z plodov, ručne alebo rozomletím, a nechajú nakvášať. Kvasením sa slizovitý obal rozloží. Čas kvasenia však musí byť iba taký dlhý, aby sa semienka zbavili slizovitého obalu, ale ešte nezačali klíčiť. Keď je čas nakvášania príliš dlhý, semená začnú klíčiť a znehodnotia sa. Niektoré odrody majú na túto poruchu väčšie predpoklady.
Zdroj: Pinterest
Naklíčené semienka nemusíte objaviť len na paradajkách.
Vyskytli sa aj mutanty rajčiakov, čo majú inhibíciu potlačenú a semená v plode klíčia takmer na 100 percent – označujeme to ako živorodosť – viviparia. Ak nájdete vyklíčené semienka pri rajčiakoch zakúpených v obchode, pravdepodobne boli skladované príliš dlho v chlade. Niekedy dokonca semienka môžu prerásť cez šupku. Takéto rajčiaky už nie sú chutné.