Rada ODBORNÍKA: Ako zachrániť CESNAK pred hnilobou?
2. 8. 2024, 18:01 (aktualizované: 2. 8. 2024, 18:02)

Zdroj: Canva
„Posledné dva roky sa nedarí cesnaku paličiaku. Krásne vyklíči, má silnú nadzemnú časť, ale neskôr postupne zožltne celá rastlina a v poslednej fáze je obalená bielou hubou. Čo robiť, aby som na budúci rok mala dobrú úrodu?“

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Archív NMH
Ing. Peter GAJDOŠTIN, zeleninár
„Posledné dva roky sa nedarí cesnaku paličiaku. Krásne vyklíči, má silnú nadzemnú časť, ale asi začiatkom mája sa na spodných listoch objavia najskôr žlté pásy, neskôr zožltne celá rastlina. Korene sa strácajú, hlávky sa odspodu sfarbujú do ružovohneda, v poslednej fáze sú obalené bielou hubou. Strúčiky sú mliečne, nepoužiteľné. Čo robiť, aby som na budúci rok mala dobrú úrodu?“
Zdroj: shutterstock
Už na mladých klíčnych rastlinách sa môžu prejaviť príznaky bielej hniloby, a to postupným odumieraním. Na starších začínajú od špičky žltnúť listy, neskôr vädnú.
V tomto prípade ide o skleróciovú hnilobu cibuľovín (Sclerotium cepivorum). Opis príznakov je učebnicovo presný. Rozširuje sa drobnými čiernymi skleróciami, ktoré sú veľmi vitálne a v pôde prežívajú 10 až 15 rokov. Hube sa darí v kyslejších pôdach a jej silnejší výskyt podporujú aj vyššie dávky dusíka. Riešením je používanie zdravého sadbového materiálu a hlavne nepestovanie cesnaku na rovnakom mieste minimálne 10 rokov. Morenie je pri tejto chorobe neúčinné.