Robí si, čo sa mu zachce! PRÁVNIK RADÍ, či máte nejakú možnosť zabrániť stavbe susedovho domu
22. 2. 2025, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Ako sused ste účastník stavebného konania a ak plánovaná stavba akokoľvek zasahuje do vašich práv, napríklad tienením, môžete na príslušný stavebný úrad podať podnet.

V našej lokalite sú domy postavené na konci pozemkov, ďaleko od spoločnej prístupovej cesty. Predné časti pozemkov sa využívajú na pestovanie a oddych, a to z dôvodu orientácie pozemkov a dostatku slnečného žiarenia počas roka. Nový sused si však chce postaviť dom hneď na začiatku pozemku. Takáto stavba by zatienila veľkú časť našej záhrady, keďže pozemky sú tu úzke a jeho dom by bol na hranici pozemku. Nechcem nikomu robiť problémy, ale myslím, že môj argument o zatienení je pádny a ide aj o to, že keď nový sused prichádza k starousadlíkom, mal by rešpektovať aj zvyklosti, ktoré tu sú, a nie sa tváriť, že on ma patent na pravdu a môže si robiť, čo chce. Mám nejakú možnosť zabrániť stavbe takéhoto domu?
Lenka D.
Spýtajte sa právnika
Máte konkrétny susedský či iný problém súvisiaci so záhradkárčením a potrebujete právnu radu? Napíšte nám na e-mail pravnik.zahradkar@newsandmedia.sk
Akákoľvek výstavba je spojená s územným a stavebným konaním, pričom každá osoba, ktorá si chce na svojom pozemku vybudovať dom, je povinná získať stavebné povolenie od príslušného stavebného úradu. Účastníkom územného/stavebného konania ste aj vy ako osoba s vlastníckym právom k susediacemu pozemku. Ako účastníkovi konania vám zo zákona vyplýva možnosť podať námietky alebo pripomienky, o ktorých je stavebný úrad povinný rozhodnúť. Môžete tak na príslušný stavebný úrad podať podnet, že plánovaná stavba na susednom pozemku bude takýmto spôsobom zasahovať do vašich práv v podobe zatienenia záhrady, čo by malo dosah napríklad na vašu úrodu. Ak vaša námietka nebude uznaná, máte možnosť sa voči vydanému rozhodnutiu odvolať.
Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku len vtedy, ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené využívanie susedného pozemku na určený účel. Pri umiestňovaní stavby je vždy potrebné vyhodnotiť aj možnosti zastavania susedných pozemkov, možnosť údržby stavieb a využívania priestorov medzi nimi. Podľa situácie na pozemku stavebný úrad plánovanú stavbu posudzuje aj zo svetelnotechnického hľadiska. Vzájomné odstupové vzdialenosti stavieb musia spĺňať požiadavky na denné osvetlenie, preslnenie a celkovú pohodu bývania. V prípade, že by sused začal stavať stavbu bez príslušného povolenia, môžete sa obrátiť na stavebný úrad so žiadosťou o prešetrenie jeho postupu.