Reklama

Bylinkové čaje na zimu: Ktoré kombinácie chutia najlepšie a posilnia imunitu?

Šípkový čaj je stávka na istotu

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Monika Fajdová

Monika Fajdová

Externá redaktorka

Zima je obdobím, keď sa častejšie zahaľujeme do teplých diek, vychutnávame si útulné chvíle a hľadáme spôsoby, ako sa zahriať zvnútra. Jedným z najjednoduchších a najpríjemnejších riešení je šálka voňavého bylinkového čaju.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Šípkový čaj a džem už dávno poznáte, ale počuli ste už o ŠÍPKOVOM PRÁŠKU?

    Správna kombinácia byliniek nielenže rozvonia celý dom, ale pomôže aj posilniť imunitu, zmierniť stres či upokojiť trávenie po ťažších jedlách. Tu je výber najlepších bylinkových kombinácií, ktoré sa hodia na chladné dni a podporia vaše zdravie aj pohodu.

    Imunita na prvom mieste: Šípka, lipa a harmanček

    Ak sa chcete vyhnúť zimným prechladnutiam, siahnite po trojici bylín, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu. Šípka je bohatá na vitamín C, lipa podporuje potenie a pomáha telu zbaviť sa toxínov a harmanček upokojuje organizmus.

    Príprava je jednoduchá – do hrnčeka nasypte lyžicu sušených šípok, pridajte lyžičku lipového kvetu a lyžičku harmančeka. Zalejte 500 ml horúcej vody, prikryte a nechajte lúhovať približne desať minút. Potom sceďte, pridajte lyžičku medu a vychutnávajte si lahodný nápoj plný prírodných vitamínov.

    Zdroj: Shutterstock

    Rumanček vám pomôže zvládnuť prechladnutie.

    Hrejivý zázvorový elixír: Zázvor, škorica a klinček

    Ak potrebujete poriadne zahriať a prekrviť telo, siahnite po kombinácii zázvoru, škorice a klinčekov. Táto trojica podporuje trávenie, pôsobí antibakteriálne a jej vôňa navodí pravú zimnú atmosféru. Do menšieho hrnca nalejte pol litra vody a pridajte dva tenké plátky čerstvého zázvoru, jednu tyčinku škorice a dva klinčeky. Priveďte k varu, nechajte pár minút povariť a potom odstavte. Po krátkom lúhovaní sceďte a podľa chuti oslaďte medom alebo javorovým sirupom.

    Zdroj: Shutterstock

    Dobrý zázvorový čaj vás dokáže svojimi účinkami postaviť na nohy počas choroby.

    Upokojujúci čaj proti stresu: Medovka, levanduľa a mäta

    Po dlhom a náročnom dni je ideálne dopriať si čaj, ktorý uvoľní telo a pomôže vám lepšie zaspať. Medovka upokojuje nervovú sústavu, levanduľa pomáha pri napätí a mäta dodáva osviežujúcu chuť. Do hrnčeka nasypte lyžičku sušenej medovky, lyžičku levandule a lyžičku mäty. Zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať osem až desať minút. Tento čaj si môžete dopriať aj bez sladidla, no ak máte radi jemnejšiu chuť, pridajte lyžičku medu.

    Zdroj: Shutterstock

    Chutná medovka má protizápalové a upokojujúce účinky.

    Čaj pri prvých príznakoch nachladnutia: Materina dúška, baza a tymian

    Ak cítite, že na vás niečo lezie, tento čaj vám pomôže pri bolesti hrdla a kašli. Materina dúška pôsobí dezinfekčne, baza podporuje vykašliavanie a tymian bojuje proti baktériám. Do hrnčeka dajte lyžičku materinej dúšky, lyžičku sušených bazových kvetov a pol lyžičky tymianu. Zalejte 400 ml horúcej vody, prikryte a nechajte lúhovať desať minút. Po scedení pridajte citrónovú šťavu a lyžičku medu pre ešte silnejší účinok.

    Zdroj: Shutterstock

    Materina dúška vaše srdce upokojí najmä v období stresu, pomôže aj pri prechladnutí.

    Čaj na podporu trávenia: Fenikel, mäta a aníz

    Po výdatnom jedle môže byť žalúdok zaťažený a trávenie spomalené. Tento čaj pomáha predchádzať nadúvaniu a podporuje tráviace procesy. Fenikel pôsobí proti plynatosti, mäta osviežuje a aníz podporuje tvorbu tráviacich enzýmov. Do hrnčeka nasypte lyžičku feniklových semien, lyžičku mäty a pol lyžičky anízu. Zalejte horúcou vodou, nechajte lúhovať osem minút a vychutnávajte si pocit ľahkosti.

    Zdroj: Shutterstock

    Semená feniklu uvoľňujú kŕče a významne pôsobia proti  nadúvaniu. Rovnako napomáhajú činnosti žalúdka a fenikel je vhodný aj pri črevných kolikách.

    Autor článku

    Monika Fajdová

    Externá redaktorka
    Najradšej píšem voňavé recepty zo sezónnych surovín, milujem vôňu byliniek, tulipány a pivónie! Záhradkárčenie mi bolo blízke už od detstva a neopustilo ma do dnešného dňa. Verím, že záhradkárom môže byť každý, stačí si len nájsť svoju cestu.