Čierne buľvy zatočia s jesennými CHOROBAMI! 7 účinkov, ktorými poteší REĎKEV
4. 11. 2022, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: Profimedia
Čierna reďkev má doslova blahodarný vplyv na ľudské zdravie. Tak ako aj mnohé iné druhy zeleniny, je najprospešnejšia bez tepelnej úpravy, teda čerstvá.

Vitamíny a minerály
Zdroj: pinterest.com/tabletmag.com
Na pohľad nie veľmi pekná buľva obsahuje viac vitamínu C ako rovnaké množstvo citróna. Nezaostávajú však ani vitamíny E, B1, B2, B6 a betakarotén, železo, síra, meď, vápnik, horčík, draslík či fosfor.
Prírodné antibiotikum
Zdroj: shutterstock.com
Pretože zanedbateľný nie je ani obsah fytoncídov, reďkev čierna má tiež antibiotické účinky. Horčičné silice pomáhajú upokojiť podráždené sliznice, uľahčujú vykašliavanie a zabraňujú šíreniu zápalov.
Zdravé trávenie
Zdroj: profimedia.sk
Pravidelné zaraďovanie tejto zeleniny do jedálneho lístka prospeje naozaj každému, lebo tiež dokáže uľaviť od zápchy, zmierniť bolesti hlavy či pomôcť pri nespavosti.
Štipľavá, ale prospešná

Čerstvá šťava je výborným podporným prostriedkom pri detoxikácii organizmu a na prečistenie pečene. Je dobré nechať ju pred konzumáciou odstáť, ideálne pri teplote 2 až 8 °C aspoň 12 hodín, čím sa zmierni jej štipľavá chuť.
Všetko s mierou
Zdroj: Profimedia.sk
A hoci zdravotné benefity reďkvi nemožno odoprieť, treba ju konzumovať s mierou. Odborníci na výživu neodporúčajú viac ako 300 ml šťavy alebo jednu čerstvú buľvu denne.
Vnútorná pomoc
Zdroj: pinterest/beetsandbones.com
Pomáha pri rozpúšťaní malých žlčových kameňov, tiež liečiť zápaly močových ciest, obličiek a močového mechúra. Preventívne pôsobí proti inkontinencii.
Tip na prípravu
Zdroj: pinterest/blog.potterybarn.com
Pred prípravou nátierky či šalátu je vždy dobré nastrúhanú alebo nakrájanú reďkev posoliť, nechať aspoň 15 minút odstáť, prebytočnú šťavu zliať a až potom pridať zvyšné suroviny. Nielenže mierne zmäkne, ale zároveň sa zjemní jej pikantná chuť.