Staré mamy na túto STRUKOVINU nedali dopustiť! Pochúťky, z ktorých vám potečú SLINY
7. 1. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
Naši predkovia ho oddávna pestovali a mnohostranne používali v kuchyni. Cícer dobre chutil, zasýtil a vyživil. Používal sa na výrobu múky a kávovinových náhrad, ale aj v cukrárenstve.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: ANZA
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Cícer baraní (Cicer arietinum) je stará kultúrna strukovina pochádzajúca z teplých a suchých oblastí Ázie. Patrí medzi najstaršie pestované strukoviny, na blízkom východe boli nájdené pozostatky 7500 rokov staré. Už v staroveku sa pestoval v Egypte a aj v oblasti celého Stredomoria. Naši predkovia ho oddávna pestovali a mnohostranne používali v kuchyni.
Zdroj: shutterstock
Cícer je jedna z najzdravších strukovín, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie.
Zimná strukovina
Na Slovensku sa v minulosti hojne pestoval ako lahodná strukovina, ktorá sa pripravovala najmä počas zimy, formou kaší a polievok. Cícer sa pestoval najmä v oblastiach, kde sa pestuje vinič hroznorodý. Využíva sa ako súčasť šalátov, prívarkov, nátierok a podobne. Múku z cícera je možné pridávať do pšeničnej múky. Hodí sa do šalátov, ako príloha k mäsu, cestovinám i na prípravu nátierok, plniek aj ako náhrada orieškov do dezertov.
Zdroj: shutterstock
Cícer je ideálna potravina pri mnohých diétach - bezlepková, diabetická, diéta s obmedzením kuchynskej soli, nízkokalorická, bezcholesterolová, diéta s vysokým obsahom vlákniny.
Oriešky z cíceru
Prebraný, opláchnutý cícer namočte na 12 hodín do väčšieho množstva vody, následne varte a ešte pred zmäknutím podľa chuti osoľte. Uvarený cícer obaľte v zmesi olivového oleja a vašich obľúbených byliniek či korenín a dajte na 30 minút piecť. Zdravé domáce chrumky sú na svete. Poteší vás oriešková lahodná chuť pečeného cíceru. Cícer konzumujte uvarený v polievkach, v hlavných jedlách, šalátoch, nátierkach. Zomletý na múku sa pridáva do chleba. Výborný je naklíčený.
Zdroj: shutterstock
Cícer je bohatý na vitamíny skupiny B, kyselinu listovú a železo. Má nízky glykemický index.
Mrkvovo - cícerová nátierka
Suroviny: 200 g uvareného cíceru, 1 ks mrkva, 1 ks šalotka, štipka kurkumy, štipka mletej rasce, soľ, olivový olej, 1 ML jablčný ocot
Postup: Očistenú a nakrájanú šalotku orestujte na rozpálenom oleji, pridajte trochu soli a keď je mäkká pridajte kurkumu a rascu. Mrkvu môžete nastrúhať a pridať k šalotke alebo nakrájať na kolieska a napariť. Keď máte šalotku aj mrkvu hotovú, všetku zeleninu spolu s uvareným cícerom rozmixujte a dochuťte jablčným octom.
Zdroj: shutterstock
Cícer baraní, nazývaný aj rímsky hrach, je nutrične hodnotná strukovina s orieškovou chuťou.
Cícerová polievka
Suroviny: 400 g cíceru, 1 strúčik cesnaku, 4 ks menšie zemiaky, zeleninový vývar, štipka mletej kurkumy, štipka pasty curry (červená), 0,5 PL šťavy z limetky, 1,5 PL masla, 2 ks stonky petržlenovej vňate, soľ, čierne mleté korenie
Postup: Deň pred varením polievky si cícer namočte do vody, aby zmäkol. Samotný cícer varte v bežnom hrnci približne 90 minút. Po uvarení cícer sceďte. V hrnci speňte maslo, potom v ňom chvíľu opražte cícer. Pridajte pokrájané zemiaky a zalejte všetko vývarom nad povrch zeleniny. Pridajte soľ, čierne korenie, kurkumu a curry pastu. Nechajte variť 15 minút. Po uvarení pridajte prelisovaný strúčik cesnaku, limetkovú šťavu a dobre premiešajte. Ozdobte petržlenovou vňaťou a podávajte.
Zdroj: shutterstock
Môžete ho variť, spariť, smažiť aj pražiť. Najznámejšie jedlá z cícera sú kaša hummus a polievka garbanzo.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.