11 zaujímavostí o MAKU, ktoré ste ne/tušili! Zdravá OLEJNINA, ale aj obávané ÓPIUM
20. 3. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: Shutterstock
Túto zdravú a tradičnú olejninu pozná ľudstvo už niekoľko tisíc rokov. Kým nežné kvety skrášľujú polia a záhrady, tesne pred zberom sa možno započúvať do upokojujúceho šumu makovíc plných drobných semienok.

Základná farba odrôd maku siateho pestovaných u nás je modrá, no vedeli ste, že existujú aj biele, sivé, okrové, hnedé či ružové.
Najstaršie stopy dokladajúce využívanie maku pochádzajú zo 6. tisícročia pred Kristom z oblasti Stredomoria.
Niektoré civilizácie, ako napríklad Egypťania, ópium používali ako sedatívum, najmä pri medicínskych zákrokoch invazívneho charakteru.
Na území Slovenska a Česka sa mak siaty ako olejnina začal vo väčšom rozsahu pestovať začiatkom 19. storočia, pričom olej lisovaný z makových semien sa vyvážal z Uhorska do zvyšku Európy.
Mak mal u Slovanov výnimočné postavenie ako ochranná a obradová plodina. Rozsypané semienka okolo domu a hospodárstva mali brániť démonickým silám prekročiť prah a vstup do maštale chrániť pred bosorkami.
Mak bol vnímaný aj ako symbol bohatstva a hojnosti. Makové jedlá sa pripravovali na významné sviatky (Vianoce, Veľká noc) či na rodinné oslavy, ako boli krstiny a svadba.
Pri invazívnych a bolestivých výkonoch ľudových liečiteľov sa využíval aj makový odvar – chorý človek sa z neho napil a ľahšie vydržal napríklad trhanie zuba, naprávanie vykĺbenej končatiny alebo čistenie hnisavej rany.
Konzumácia maku má nepochybne veľa benefitov odrážajúcich sa na zdraví človeka. Drobné semienka maku obsahujú množstvo bielkovín, vláknin, tukov, kyselinu linolovú a vitamín E.
Vždy zomeľte len toľko maku, koľko hneď spotrebujete. Ak vám zostane, dajte ho do mrazničky. Môžete ho použiť na slíže, pirohy, opekance, sladké rožky, rohále a mnohé iné druhy pečiva.
Makové semená sú bohaté na železo, horčík a predovšetkým na vápnik, oveľa viac než mlieko či mliečne výrobky.
Významnú úlohu zohráva mak aj v prevencii osteoporózy. Má upokojujúce účinky a priaznivý vplyv na zdravotný stav vlasov, nechtov a zubov.