Reklama

Ako správne HOSPODÁRIŤ s VODOU? Takto jej bude DOSTATOK!

Snažte sa zavlažovať ráno alebo večer. Výpar vody je vtedy menší než cez deň.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektka

Horúce letá s dlhšími obdobiami sucha sú posledné roky štandardom. Problémy nepociťujú iba záhradkári, ale aj poľnohospodári či mestá. Viete, ako sa s týmto fenoménom v záhrade popasovať?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Inšpirujte sa, ako vyrobiť LEVANDUĽOVÝ veniec na dvere
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zmene klímy sa prispôsobuje nielen hospodárenie s vodou, ale celá záhradná architektúra či poľnohospodárstvo. Mení sa sortiment veľkoplošne pestovaných plodín a pôvodné sú nahradené takými, ktoré sú schopné spoľahlivo prežiť. Záhradná architektúra nezaostáva. Dobre navrhnuté projekty zohľadňujú súčasný stav klímy a snažia sa o čo najšetrnejšiu prevádzku nových zelených plôch. A čo vaša záhrada? Je už prispôsobená týmto zmenám? Prinášame vám niekoľko tipov, ako efektívne hospodáriť s vodou a zjednodušiť si údržbu pestovaných rastlín.

    Zdroj: Canva

    Trvalky sa postarajú o to, aby vaša záhrada vyzerala krásne. Vyberte si z tých, ktoré majú najdlhšie obdobie kvitnutia a zvládnu aj obdobie sucha.

    1. Zeleň navrhnite rozumne

    Napríklad trávnik obmedzte na minimum. Nielen v súvislosti s vlahou ide o jednu z najnáročnejších súčastí záhrady. Aby bol pekný, vyžaduje pravidelnú zálievku a hodiny údržby. Ideálne by mal preto tvoriť najviac 30 percent celkovej plochy záhrady. Umiestnite ho tam, kde bude mať vhodné podmienky a bude dobre prosperovať. Vyhnite sa tienistým miestam a svahom.
    Namiesto jednoročných rastlín saďte trvalky. Jednorazová investícia vám prinesie roky úžitku. Pri výbere sa riaďte stanovištnými nárokmi druhov. Na slnečné miesta saďte také, ktoré znesú sucho, teplo a nevyžadujú pravidelnú zálievku. Vysádzajte ich v hustých skupinách. Dobre zapojený trvalkový porast ochráni pôdu proti burine, obmedzí vyparovanie vody a napriek minimálnej starostlivosti bude vyzerať skvelo počas celej sezóny.

    Zdroj: Shutterstock

    Ani v zeleninovej záhrade nezabúdajte na vhodnú nástielku.

    2. Nastielajte záhony aj hriadky

    Tak ako v prírode, ani v záhrade by pôda nemala zostať obnažená, pretože je zraniteľná a veľmi rýchlo ju osídľujú buriny. V záhonoch a na hriadkach používajte prírodné nástielky, ako je slama, seno, pokosená tráva či drevná štiepka – samozrejme, bez po­kladania netkanej textílie. Na plochy práve nevyužívaných hriadok vysejte zelené hnojenie. Prikrytá pôda je chránená pred eróziou a vyparovaním vody, preto aj vlaha zostane rastlinám k dispozícii dlhší čas.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: archív NMH

    Voda v záhrade osvieži.

    3. Využite prostredie

    Obrovskou výhodou je prirodzený vodný prvok na pozemku či v jeho bezprostrednej blízkosti. Potok alebo výdatný prameň predstavujú spoľahlivý zdroj vody pre záhradu. Výzvou môže byť aj zachytávanie stekajúcej vody z vyššie položeného pozemku. Vytvorením svejlov (priekop, ktoré zachytávajú, zhromažďujú a nechávajú pomaly vsiaknuť vodu, ktorá by inak z pozemku odtiekla) zužitkujete zrážky, ktoré nemuseli nutne spadnúť presne na váš pozemok.

    Zdroj: Pinterest/followtheyellowbrickhome.com

    Počas celej sezóny je dobré mať poruke nádoby na zachytávanie dažďovej vody. Rastlinám vyhovuje a vy navyše ušetríte.

    4. Zachytávajte dažďovú vodu

    I keď to možno znie zvláštne, zrážok neubúda, prichádzajú však nárazovo. Po dlhšom období sucha spadne naraz veľa vody. Vysušený zemský povrch ju prirodzene nedokáže tak rýchlo prijať, preto odteká do riek a do kanalizácie. Splavuje pri tom pôdu a vytvára v nej trhliny. Každá nepriepustná plocha je potenciálnym zdrojom vody, ktorá sa môže uskladniť. Najjednoduchšie ju zachytíte zo striech pomocou zvodov. Nainštalujte k nim nádrže na vodu a prepad nasmerujte do dažďových záhonov. Spevnené plochy sa snažte navrhovať priepustné, nepriepustné spádujte do dažďového záhona. Počas zimy ukladajte sneh na miesto, kde bude v predjarí dobrým zdrojom vody pre pôdu a rastliny.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Plodiny náchylné na hubové choroby zalievajte len ku koreňom.

    5. Zalievajte v správnom čase

    V lete záhradu zavlažujte skoro ráno alebo až navečer. Počas horúcich dní je výpar extrémne vysoký, najmä ak zavlažujete pomocou rozprašovačov. Trávnik sa odporúča zavlažovať ráno, pretože steblá trávy nezostávajú príliš dlho mokré. Večerné zalievanie môže mať za následok šírenie hubových ochorení. Chladnejšie rána sú tiež vhodné i pre teplotu ovzdušia. Studničná voda je príliš studená a rastliny tak nezažívajú veľký teplotný šok. Okrasné záhony možno zalievať kvapkovou závlahou i večer. Voda kvapkovacím potrubím tečie pomaly a stíha sa otepliť.

    Zdroj: Shutterstock

    Mladé stromy potrebujú pravidelný prísun vody. Dobrou pomôckou sú zavlažovacie vaky.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: korenovecisticky.sk

    Koreňová čistička odpadových vôd pracuje úplne bez elektrickej energie, pretože využíva samospád. V krajine pôsobí ako umelá mokraď, na ktorú sa viažu mnohé druhy rastlín i živočíchov. Je vhodná i na prerušovanú prevádzku. Odpadová voda do nej priteká z trojkomorového septiku. Vyčistená sa môže použiť do okrasného jazierka s rybkami, alebo ako voda na zálievku.

    6. Recyklujte

    Ak je to možné, použite málo znečistenú vodu, takzvanú sivú vodu z domácnosti na závlahu okrasných stromov, krov či trávnika. Ekologické zmýšľanie, samozrejme, predpokladá používanie ekologickej drogérie v domácnosti. Ďalšou možnosťou je inštalácia koreňovej čistiarne, ktorá biologickým spôsobom vyčistí odpadovú vodu z domácnosti a tá sa následne dá použiť na zavlažovanie.

    Zdroj: pinterest/easygardenirrigation.co.uk

    Ušetríte nielen silu na polievanie, ale aj vodu.

    7. Rozumne distribuujte

    Závlahový systém sa snažte navrhnúť tak, aby potreboval čo najmenej energie na inštaláciu a prevádzku. Ak používate nad­zemné nádrže, umiestnite ich na čo najvyššie miesto a samospádom rozveďte vodu po záhrade. Na nádrž môžete napojiť aj špeciálne kvapkovacie potrubie, ktoré nepotrebuje na prevádzku vysoký tlak. Kvapkovacie potrubia privádzajú vodu rovno ku koreňom, a preto zbytočne nezavlažujete prázdne miesta v záhonoch či na hriadkach.